View unanswered posts | View active topics It is currently Mon Sep 16, 2019 8:58 am

Reply to topic  [ 92 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 General Talk 
Author Message
King Spammer

Post Re: General Talk
Το bloodbowl είναι ένα από τα παιχνίδια που πραγματικά μπορείς να γυρίσεις στον αντιπλαο και να πεις... IN YOUR FACE. Είναι το όλο feeling του παιχνιδιού. Έχει fouls ως κανόνα, έχει illegal proceedure κτλ. Μέσα στα πλαίσια του χαβαλέ ο γηπεδικός χαβαλές του Έλληνα βγαίνει ακόμα παραπάνω. Για αυτό και στην Αθήνα το παιχνίδι έχει 40 ενεργούς παίκτες και άλλους και γω δεν ξέρω πόσους που έχουν παίξει και γούσταραν ή γουστάρουν.

Είναι κατανοητό ότι ο όποιος χαβαλές δεν μπορεί πάντα να έχει μέτρο και δεν είναι το ίδιο διαχειρίσιμος από τον καθένα.Hell εγώ σίγουρα δεν έχω μέτρο και δεν μπορώ να διαχειρστώ νηφάλια τα πάντα. Η ήττα μάλιστα προκαλεί συναισθηματική φόρτιση. Ειδικά όταν δεν καταλαβαίνεις τι δε πήγε καλά. Η απαξίωση των αντιπάλων αν δεν είναι σε επίπεδο καζούρας (βλ εμένα προς τον Στέλιο στις πρώτες λίγκες) / πρόκλησης και είναι απαξίωση του συμπαίκτη τότε υπάρχει θέμα συμπεριφοράς που πρέπει να διορθωθεί διαφορετικά θα επέλθει παραγκονισμός από την ίδια την κοινότητα (δεν χρειάζονται καν κανόνες για να γίνει αυτό).

Συμφωνώ με τον Χρήστο τέτοιες συζητήσεις περί απαξίωσης δεν πρέπει να γίνονται στο forum οχι γιατί δεν έχουν νόημα αλλά γιατί δεν λύνονται από εδώ. Στη καλύτερη απλά να ενημερωθούμε όλοι και να ευαισθητοποιηθούμε, στη χειρότερη να διογκωθεί και να χαλάσει η μαγιά του παιχνιδιού.

Το παιχνίδι έχει έντονα ζάρι μέσα στο μηχανισμό του σαν το τάβλι. Ο πρωταθλητής στο τάβλι πέρα από καλός παίκτης είναι και τυχαιρός παίκτης. Το ίδιο και στο bloodbowl. Τα skills έρχονται να βελτιώσουν τις πιθανότητες και το παίξιμο του παίκτη να μειώσει τη πιθανή ζημιά... αλλά το ζάρι παίδες είναι ζάρι. Και σίγουρα το bloodbowl δεν είναι ένα παιχνίδι στρατηγικής στο οποίο μπορούμε να μετρήσουμε... την ικανότητά μας.

Κρύο ντουζάκι, χαλαρώστε, η λίγκα σωστά είπε ο Μηνάς θα τελειώσει σύντομα. Δεδομένου της εξεταστικής μπροστά θέλω να πιστεύω ότι θα έχουμε break για καλοκαίρι. Εγώ προσωπικά αν δεν έχει break θα κάνω break. Έχω πράγματι ανάγκη να νιώθω ότι την Κυριακή πάω στο σύλλογο για χαρά και όχι από υποχρέωση. Όσο για τα PP πράγματι είναι θέμα πλειοψηφίας και ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗ. Εγώ δεν συμφωνώ με τα PP στηρίζω όμως των κομισάριό μας που τρέχει για τη δική μας διασκέδαση και εμπιστεύομαι πως προσπαθεί να λειτουργεί σεμία συνιστώσα που χαροποιεί την πλειοψηφία.

Thu Apr 18, 2013 11:36 am
Profile YIM
I try to become Mega Zuper Spammer

Λοιπόν. Όντως με πιάνει κάτι όταν το ζάρι μου δεν με θέλει. Προφανώς και δεν φταίει ο αντίπαλός μου ούτε κατά τη διάρκεια του αγώνα, ούτε μετά. Όντως αποκαλώ τον αντίπαλό μου κωλόφαρδο, ή πολλές φορές λέω ότι στον τάδε αγώνα δεν έπαιξε σωστά.

Όμως ό,τι λέω σε άλλους, το έχω πει μπροστά και στους ίδιους. Και στον Πέτρο και στον Έκτωρα. Αλλά ποτέ μα ποτέ δεν έχω πει κανέναν "άχρηστο". Εάν θέλετε να βάζετε λόγια που δεν έχω πει, κάντε το, κανένα πρόβλημα.

Γι' αυτό λοιπόν, για να μην ξαναεμφανίσω αυτόν τον χαρακτήρα που δεν σας αρέσει και να είμαι αγαπητός σε όλους ξανά, θα σταματήσω εντελώς το Bloodbowl. Μετά από αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να συνεχίσω.

Το μόνο που θα κάνω είναι να παίξω τον αγώνα μου με την Άννα την Κυριακή γιατί δεν είναι σωστό να κάνω conceed. Έναν τελευταίο αγώνα μπορώ να τον ανεχτώ, αλλά μέχρι εκεί.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για όσα προβλήματα προκάλεσα και για όσους έθιξα χωρίς να το αξίζουν αλλά και χωρίς να το επιδιώκω.

Άγγελος: "Ας με κάνανε κι εμένα Πρωθυπουργό για μια μέρα και θα 'βλεπες!"

Αρκάς: Η Ζωή Μετά
_______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ .

Αστερίξ: Οβελίξ, αντί να τσακώνεσαι προσπάθησε να μάθεις πού είναι οι αιχμάλωτοι
Οβελίξ: Αστερίξ, δεν γίνεται τίποτα. Πριν από τη μπούφλα δεν θέλουν να απαντήσουν και μετά δεν μπορούν

Thu Apr 18, 2013 12:00 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Όπως είχα πει σε κάποιους από προχθές, τέτοιες συζητήσεις δεν θα έπρεπε να γίνονται από το forum, αλλά από κοντά. Μπορώ να δεχθώ τον χαβαλέ, το πείραγμα, ακόμα και την προκλητικότητα. Αν υπήρξε όμως απαξίωση, υπάρχουν άλλα προβλήματα.

Πρώτον, αν όντως έγινε, θα έπρεπε να είχε γίνει θέμα εκείνη την στιγμή, ώστε να λυθεί άμεσα και όχι να το κρατάμε μανιάτικο για να το πετάξουμε σε μία συζήτηση στο forum... Όχι μόνο γιατί δεν πρόκειται να λυθεί από εδώ, αλλά γιατί θα δημιουργηθούν καταστάσεις όπως την παραπάνω.
Δεύτερον, αν όντως έγινε ξαναλέω, θα έπρεπε να μιλήσει ο ίδιος ο θύτης και όχι τρίτοι, γιατί έτσι το πρόβλημα δεν είναι προσωπικό (όπως θα έπρεπε να είναι)...
Τρίτον, η συζήτηση στο forum είναι απρόσωπη, και μπορεί να λέγονται πράγματα που αλλιώς γράφονται και αλλιώς διαβάζονται... Δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να μην είχαν συζητηθεί όλα αυτά από κοντά και γράφονται εδώ... Τελικά δεν είμαστε και άγνωστοι μεταξύ μας, βλεπόμαστε τουλάχιστον μία φορά την βδομάδα για αρκετό καιρό τώρα...
Τέταρτον και τελευταίο. Θεωρώ ότι είμαστε μεγάλοι άνθρωποι για να σκεφτόμαστε και να κρίνουμε ανάλογα με την ηλικία μας σε κάθε θέμα που είτε μας αφορά άμεσα, είτε έμμεσα. Όλο αυτό που έγινε εδώ είναι μία εικόνα που υποβιβάζει όλους μας. Θα ζητήσω η διαφορά να λυθεί σε προσωπικό επίπεδο, ύστερα από ώριμη σκέψη και κουβέντα, και να μην συνεχιστεί εδώ.

Sat Apr 20, 2013 12:21 am
Profile
Rookie

ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΣΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! ΟΛΕ ΟΛΕ!!!!! ΔΩΣΤΕ ΠΟΝΟ!!! :lol:

Sat Apr 20, 2013 12:57 am
Profile
Mega Zuper Spammer

I can provide the duelling weapons if you'd like.

Sat Apr 20, 2013 1:20 am
Profile
Mega Zuper Spammer

Stelios wrote:
Όπως είχα πει σε κάποιους από προχθές, τέτοιες συζητήσεις δεν θα έπρεπε να γίνονται από το forum, αλλά από κοντά. Μπορώ να δεχθώ τον χαβαλέ, το πείραγμα, ακόμα και την προκλητικότητα. Αν υπήρξε όμως απαξίωση, υπάρχουν άλλα προβλήματα.

Πρώτον, αν όντως έγινε, θα έπρεπε να είχε γίνει θέμα εκείνη την στιγμή, ώστε να λυθεί άμεσα και όχι να το κρατάμε μανιάτικο για να το πετάξουμε σε μία συζήτηση στο forum... Όχι μόνο γιατί δεν πρόκειται να λυθεί από εδώ, αλλά γιατί θα δημιουργηθούν καταστάσεις όπως την παραπάνω.
Δεύτερον, αν όντως έγινε ξαναλέω, θα έπρεπε να μιλήσει ο ίδιος ο θύτης και όχι τρίτοι, γιατί έτσι το πρόβλημα δεν είναι προσωπικό (όπως θα έπρεπε να είναι)...
Τρίτον, η συζήτηση στο forum είναι απρόσωπη, και μπορεί να λέγονται πράγματα που αλλιώς γράφονται και αλλιώς διαβάζονται... Δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να μην είχαν συζητηθεί όλα αυτά από κοντά και γράφονται εδώ... Τελικά δεν είμαστε και άγνωστοι μεταξύ μας, βλεπόμαστε τουλάχιστον μία φορά την βδομάδα για αρκετό καιρό τώρα...
Τέταρτον και τελευταίο. Θεωρώ ότι είμαστε μεγάλοι άνθρωποι για να σκεφτόμαστε και να κρίνουμε ανάλογα με την ηλικία μας σε κάθε θέμα που είτε μας αφορά άμεσα, είτε έμμεσα. Όλο αυτό που έγινε εδώ είναι μία εικόνα που υποβιβάζει όλους μας. Θα ζητήσω η διαφορά να λυθεί σε προσωπικό επίπεδο, ύστερα από ώριμη σκέψη και κουβέντα, και να μην συνεχιστεί εδώ.

Θεωρώ αυτονόητο πως ΟΛΑ όσα ανέφερες αφορούν και το ζήτημα του Αθανασίου. Έπρεπε να γίνει θέμα εκείνη την στιγμή και όχι στο forum. Γιατί πολύ ''τρίτοι'' μίλησαν για τον Γιώργο και μην αναφέρω το πόσο συχνά τον βλέπουμε την εβδομάδα. Συμφωνώ πάντως σε αυτά που λες και εύχομαι να μην επαναληφθεί τίποτα από τα παραπάνω στο μέλλον.

Sat Apr 20, 2013 7:17 am
Profile
Regular Hobby Writter

α) Στέλιο και Χρήστο, πάνω που είχαμε βγάλει τα poc-corn και είχαμε πίασει και καλή θέση, επεμβένεται και προσπαθείτε να το σταματήσετε...
Image

β)[ Δεδόμενου ότι μια απλοποίση του ΕΣΠΑΙΡΟΥ είναι ενίληκες (σωματικά) που προσπαθούν να γνωρίσουν ή να ξαναβρουν, την χαμένη τους παιδικότητα/απλότητα (παίζωντας παιχνίδια), μας ζητάς
Christos wrote:
...και εύχομαι να μην επαναληφθεί τίποτα από τα παραπάνω στο μέλλον.

Image

"For those climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: hunt or be hunted" - Frank Underwood

Sat Apr 20, 2013 10:05 am
Profile
Regular Hobby Writter

ΧαχχΑχΑΧαΧχΑαΧΧΑχΑΧΑΧχαχΑΧ!!! Θεός Άγγελε!!!

Christos wrote:
Θεωρώ αυτονόητο πως ΟΛΑ όσα ανέφερες αφορούν και το ζήτημα του Αθανασίου. Έπρεπε να γίνει θέμα εκείνη την στιγμή και όχι στο forum. Γιατί πολύ ''τρίτοι'' μίλησαν για τον Γιώργο και μην αναφέρω το πόσο συχνά τον βλέπουμε την εβδομάδα. Συμφωνώ πάντως σε αυτά που λες και εύχομαι να μην επαναληφθεί τίποτα από τα παραπάνω στο μέλλον.

Προφανώς όλα ισχύουν και για το θέμα του Αθανασίου. Αλλά από μέρους μου τουλάχιστον έγινε θέμα μπροστά του, πριν να σταματήσει τους αγώνες. Δεν ξέρω για ποιους τρίτους αναφέρεσαι, αλλά από κάθε άποψη και αν το δεις, το ότι συνέβει, αφορά μόνο τον όμιλο του Γιώργου και έμενα ως κομισάριο. Οπότε, όπως είπα και πριν αρκετά post στο forum, το θέμα του Αθανασίου δεν έπρεπε να είχε ανοίξει από κανέναν άλλον εκτός από τα παραπάνω άτομα που ανέφερα.

Sat Apr 20, 2013 11:59 am
Profile
King Spammer

So... kisses ... hugs... and love ????

Sat Apr 20, 2013 4:24 pm
Profile YIM
Rookie

Let the Match Begin !!! Blood Bowl-Metal Theme

__________________________Image__________________________

Tue Apr 30, 2013 12:26 pm
Profile WWW
Regular Hobby Writter

Καλησπέρα σε όλους. Όλοι γνωρίζετε τα θέματα που δημιουργήθηκαν στην τελευταία league, δεν θέλω να τα φέρω ξανά στην επιφάνεια. Παρόλα αυτά, θεωρώ και τον εαυτό μου υπεύθυνο για ότι συνέβη και δεν επιθυμώ να επαναληφθούν. Στις επόμενες μέρες θα ανοίξω ένα thread/poll για το μέλλον του bloodbowl αλλά και των leagues στο σύνολο. Θα παρακαλούσα για την συμμετοχή όλων όσων ασχολούνται με το "άθλημα". Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Wed Jun 12, 2013 3:19 am
Profile
Regular Hobby Writter

Άνοιξε το poll/thread για τις Leagues. Παρακαλώ διαβάστε το και απαντήστε.

Επιπλέον θα ήθελα να ξέρω τι θα κάνουμε για τις αγορές που λέγαμε. Συνεχίζουμε να χρειαζόμαστε μπάλες οπωσδήποτε και καλό θα ήταν να δούμε και για counters. Αν έχετε προτάσεις που λέγατε, καλό είναι να τις αναφέρετε, αλλιώς να βάλω μπροστά τις διαδικασίες, ώστε μέχρι τον Σεπτέμβρη να έχουν γίνει οι αγορές. Αν βρούμε φθηνές λύσεις ή κάτι αυτοσχέδιο, θα γλυτώσουμε λεφτά για να τα αξιοποιήσουμε κάπου αλλού, όπως έπαθλα για τις Leagues, ή να μην έχουμε "συνδρομή" για την επόμενη League. Περιμένω για τις προτάσεις σας.

Thu Jun 13, 2013 1:56 am
Profile
King Spammer

Stelios wrote:
Άνοιξε το poll/threat για τις Leagues. Παρακαλώ διαβάστε το και απαντήστε.

Επιπλέον θα ήθελα να ξέρω τι θα κάνουμε για τις αγορές που λέγαμε. Συνεχίζουμε να χρειαζόμαστε μπάλες οπωσδήποτε και καλό θα ήταν να δούμε και για counters. Αν έχετε προτάσεις που λέγατε, καλό είναι να τις αναφέρετε, αλλιώς να βάλω μπροστά τις διαδικασίες, ώστε μέχρι τον Σεπτέμβρη να έχουν γίνει οι αγορές. Αν βρούμε φθηνές λύσεις ή κάτι αυτοσχέδιο, θα γλυτώσουμε λεφτά για να τα αξιοποιήσουμε κάπου αλλού, όπως έπαθλα για τις Leagues, ή να μην έχουμε "συνδρομή" για την επόμενη League. Περιμένω για τις προτάσεις σας.

Μπάλες έχει μια ιδέα ο Χάρης, counters το παραμέλισα αλλά θα το βάλω μπρος.

Thu Jun 13, 2013 9:08 am
Profile YIM
Regular Hobby Writter

Δεν αντέχω... Θα το πω...

Είναι thread (νήμα) και όχι threat (απειλή).

Εκτός και αν άνοιξες καινούργια απειλή για το καινούργιο bb league...

Μπάλες αξίζει μόνο αν πάρουμε περίεργες, αλλιώς η ιδέα του χάρη είναι αυτό που πρέπει να κάνουμε...

Thu Jun 13, 2013 9:44 am
Profile YIM
Regular Hobby Writter

month wrote:
Δεν αντέχω... Θα το πω...

Είναι thread (νήμα) και όχι threat (απειλή).

Εκτός και αν άνοιξες καινούργια απειλή για το καινούργιο bb league...

Μπάλες αξίζει μόνο αν πάρουμε περίεργες, αλλιώς η ιδέα του χάρη είναι αυτό που πρέπει να κάνουμε...

ΑΧχαΧΑΧαχοαοχΑΟΧοαοχαοΟΧΟΑο

Ωραίος Μηνά. Το είχα ξεχάσει εντελώς και είχα την εντύπωση ότι γραφόταν έτσι! Δεν θα το καταλάβαινα ποτέ μόνος μου :lol: !!!

Thu Jun 13, 2013 12:47 pm
Profile
Reply to topic   [ 92 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next