View unanswered posts | View active topics It is currently Tue Oct 15, 2019 5:22 pm

Reply to topic  [ 120 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Dungeonbowl League (2013) 
Author Message
I try to become Mega Zuper Spammer

Post Re: Dungeonbowl League (2013)
Προφανώς και αυτά που λες δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο Τάσο, γιατί πολύ απλά, σε αυτούς τους τρεις αγώνες που έδωσε ο Γιώργος, σίγουρα σε κάποιους θα έχανε και σε κάποιους θα κέρδιζε. Με αυτό που έκανε όμως, οι παίχτες που ήταν πίσω στο σκορ έχασαν κάθε ελπίδα, ή να πάρουν την πρώτη θέση, ή να περάσουν στη δεύτερη θέση. Όχι αυτό που έκανε δεν ήταν τίμιο και προφανώς δεν ήταν σωστό. Ο Γιώργος ο Γραμμένος τώρα σίγουρα μπορεί να είχε κάποιες ελπίδες για να περάσει, κι ας έχασε κάποιους αγώνες αλλά αυτό που έκανε ο Γιώργος, τον απέκλεισε από τον τέταρτο αγώνα.

Ακόμα κι εγώ που τα πήγα τόσο χάλια σε αυτή τη λίγκα, είχα ελπίδες μέχρι και τον τέταρτο αγώνα, ακόμα και ισοπαλία να έφερνα, θα είχα ακόμα ελπίδα. Εάν όπως λες δεν συμφωνεί με το σύστημα, θα έπρεπε να κάνει όπως έκανε την προηγούμενη φορά, να μην παίξει καθόλου. Όχι να κάνει όπως κάνει τώρα.

Αυτό που έκανε τώρα ουσιαστικά είναι το εξής: Έφτιαξε μια ομάδα και είπε θα δοκιμάσει. Καλώς μέχρι εκεί. Μετά σε τρεις αγώνες αποκτάει δύο νίκες, πράγμα που του δίνει καλή θέση για να περάσει. Αλλά σε κάθε αγώνα είχε από 2 με 3 casualties. Λογικό. Dark elves είναι θα φάνε και λίγο ξύλο. Αντί όμως να το δεχτεί και να πει, ναι αυτή την ομάδα διάλεξα, λογικό να φάει και ξύλο. Γι' αυτό όμως δεν φταίει το σύστημα τον prestige points αλλά φταίει η ομάδα η οποία προφανώς σε σχέση με άλλες είναι πολύ πιο γυάλινη.

Ξέρω Γιώργο θα τσαντιστείς με αυτά που λέω, αλλά σου το έχω πει και μπροστά σου και θα στο ξαναπώ. Το conceed που έκανες, ήταν η χειρότερη κίνηση που μπορούσες να κάνεις γιατί γ*μησες κάποιους συμπαίχτες σου.

Και θα βάλω κι εγώ ένα υστερόγραφο.

Υ.Γ. Μπορώ άνετα να κάνω conceed τον αγώνα μου με την Άννα γιατί θέλω να περάσει αυτή και όχι ο Πέτρος που με εκνεύρισε με το ζάρι του στους δύο αγώνες μας (Προφανώς και δεν ισχύει αυτό, παράδειγμα δίνω, δεν έχω τίποτα με τον Πέτρο προς Θεού έτσι?). Είναι νόμιμο να το κάνω. Και είναι και δικαίωμά μου να το κάνω, το καλύπτει ο κανονισμός και θα φάω και το "φοβερό" πέναλτι των κάμποσων PRP, το οποίο για μένα είναι μια τρύπα στο νερό γιατί θα μείνω με την ίδια ομάδα. Φυσικά και δεν θα το κάνω όμως γιατί πολύ απλά δεν είναι σωστό για τον Πέτρο, ο οποίος πραγματικά δεν φταίει σε τίποτα και αν περάσει μπράβο του το παλικάρι.

Έκανα edit σε κάποια λόγια που έγραψα και θεωρήθηκαν προσωπική επίθεση από τον admin.

Άγγελος: "Ας με κάνανε κι εμένα Πρωθυπουργό για μια μέρα και θα 'βλεπες!"

Αρκάς: Η Ζωή Μετά
_______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ .

Αστερίξ: Οβελίξ, αντί να τσακώνεσαι προσπάθησε να μάθεις πού είναι οι αιχμάλωτοι
Οβελίξ: Αστερίξ, δεν γίνεται τίποτα. Πριν από τη μπούφλα δεν θέλουν να απαντήσουν και μετά δεν μπορούν

Last edited by Owyn on Wed Apr 17, 2013 11:04 am, edited 1 time in total.

Wed Apr 17, 2013 9:21 am
Profile
Regular Hobby Writter

Τα λόγια σας με συγγηνουν αφανταστα.Για να θυμηθώ χμμμ.... νομίζω στην προηγούμενη λιγκα που δεν έπαιξα, ευτυχώς, παίσατε ολοι πανω μου και με ρωτάγατε γιατι δεν παίζω , αφου δεν το εχεις δοκιμάσει γιατι να το αποκλείσεις, άλλοι μου είπαν "τοσο κοπο εκανε ο κομισάριος για αυτο που αγαπάμε", και αλλα πολλα.Οποτε σαν λογικός άνθρωπος το σκέφτηκα και ειπα όντως ας το δοκιμάσω για να τους αποδείξω πως εχουν λαθος.Και αυτο εκανα....οταν μια ομαδα δεν ξεκινάει με τις ιδιες πιθανότητες με κάποια αλλη , γεωμετρικά και μαθηματικά θα χασει σε σχετικά σύντομο διαστημα. Οσο για τα inducements δεν καλύπτουν -σταματήσουν μια ολοκληρωμένη ομαδα μια φτασμένη ομαδα.Σκεφτητε στην επομένη λιγκα να μπει ενα καινούριο μελος στο συλογο ή και εκτος για να παίξει ζωντανά κατι που μεχτι στηγμης επαιζε στο pc του,και του λες θα μπει με αυτους τους ποντους(τυχαιο νουμερο).και οταν το συγγρηνει με τους αλους παιχτες διαπιστώνει διαφορα . Παρόλα αυτα δοκιμάζει.....και βλέπει οτι παει απο το κακο στο χειρότερο νομίζετε οτι θα κατσει να σχολιάσει θετικά αυτο που ειδε?Παντως πολλοι εχουν την ιδια άποψη με μενα πανω στο game αυτο.ΟΙ low lvl ομαδες απλα feedαρουν τις μεγαλύτερες σε βάθος χρόνου, οτι κι αν ειναι αυτες,οποιος και αν τις παιζει. Το ζαρι παιζει σοβαρό-πρωταγωνιστηκο ρολο αλλα η δυναμη και το χτίσιμο τις ομάδας καθορίζει μεχρι που θα φτάσει. Ο θεος του ζαριού μπορεί να με αγαπά,να ειμαι ο εκλεκτός του αλλα δεν θα κανει αυτός ολοι τη δουλειά.Οι περισσοτεροι ξέρετε οτι ειμαι ομαδικός παιχτης και παιζω για την χαρα του παιχνιδιού και τις παρέας,αρκει να το ευχαριστιεμαι κι εγω. Αλιως δεν ειναι παιχνίδι ειναι αγγαρεία,και αν θελω αγγαρεία πάω και στην δουλειά μου και με βαράνε και με το μαστίγιο και ισωνω .Φυσικά και εχω τσαντιστεί Σωκρατη.Θα με ξαναδείτε μόνο όταν και αν κάνει reset η λιγκα.
Οσο συνεχιζετε αυτο ειμαι εκτος.Και το λεω απο τωρα για να μην παρεξηγουμαι,οταν κανει reset θα παιξω-παιζω για οσο η λιγκα resetαρι

Υ.Γ :Ο κομισαριος (ο Στελιος στην προκημενη περηπτωση)οντως εχει κανει δουλια και τρεξημο πολη ,παρολο τα διβασματα που ειχε το παιδι,για να τρεξει αυτη η λιγκα. respect !!!!

Wed Apr 17, 2013 10:25 am
Profile
Regular Hobby Writter

Και επειδή η κουβέντα παίρνει διαστάσεις που δεν ήθελα... Σωκράτη, είναι δικαίωμα του καθενός να παρατήσει την league στην μέση. Ούτε εγώ το θεωρώ σωστό, αλλά παραμένει δικαίωμά του.

Γιώργο, συγνώμη που θα στο πω, αλλά μόνος σου απέδειξες ότι δεν είναι ακριβώς πρόβλημα του συστήματος. Ναι μεν έχασες από τον Τάσο, αλλά τον Γιώργο, ο οποίος ξεκίνησε και αυτός με νέα ομάδα, αλλά μεγαλύτερου επιπέδου, τον νίκησες. Και μην ξεχνάμε, νίκησες τον Σπύρο που έπαιζε ομάδα από προηγούμενες league. Συγκεκριμένα έχω πολλά παραδείγματα να σου δώσω που υποστηρίζουν αυτό που λέω. Προς θεού, δεν είπα ότι το σύστημα είναι τέλειο, ή δεν θέλει αλλαγή, ή τέλος πάντων δεν ικανοποιεί όλους τους παίκτες, αλλά...

...Όταν είχα ανοίξει ένα post στο οποίο έκανα συζήτηση για τα PRP, γιατί τελικά ήταν ένα σύστημα που δεν το έφτιαξα 100% μόνος μου, αλλά με την βοήθεια παικτών, δεν θυμάμαι να σε είδα να γράφεις τίποτα. Αυτό σημαίνει ότι ή δεν έχεις παράπονο, ή αδιαφορείς. Παρόλα αυτά στην πρώτη league με τα PRP δεν έπαιξες γιατί είπες ότι το σύστημα δεν σου αρέσει. Χμμμ.... Έστω, όλα καλά. Σε αυτήν την league ξεκινάς να παίζεις και μετά από τρεις αγώνες λες "δεν μου αρέσει το σύστημα, φεύγω". Μπράβο σου! Κανένα πρόβλημα! Ερώτηση όμως! Που είναι ο αντικαταστάτης σου; Γιατί μπορούν να σε διαβεβαιώσουν όλοι ότι είχα γράψει πως αν κάποιος είναι να φύγει στην μέση της league, για τον οποιοδήποτε λόγο, να βάλει κάποιον να παίξει τους υπόλοιπους αγώνες στην θέση του. Αλλά να υποθέσω ότι ή δεν το διάβασες, ή αδιαφόρησες.

Όπως λοιπόν καταλαβαίνεις, δεν έχω πρόβλημα που έφυγες. Και ο Γιώργος ο Γραμμένος έλεγε στην προηγούμενη league, ότι θα παίξει την μισή και θα φύγει (είχε ήδη βρει αντικαταστάτη) και η Σοφία έλεγε ότι θα φύγει σε αυτή τη league στην μέση, παρόλα αυτά εγώ τους είπα να παίξουν. Δεν έχω πρόβλημα με το να φύγει κάποιος, είναι ανθρώπινο και φυσιολογικό. Το πρόβλημά μου είναι όταν δεν υπάρχει σεβασμός απέναντι σε εμένα και όλα τα άτομα που παίζουν αυτό το παιχνίδι και όταν υπάρχει αδιαφορία.

Προφανώς δεν έχω κάτι με σένα Γιώργο, και όπως ήδη στο έχω δείξει, δεν έχει αλλάξει τίποτα απέναντί σου, άλλα όσων αφορά το BloodBowl, είσαι τελευταίος στην λίστα αναμονής.

Wed Apr 17, 2013 11:55 am
Profile
Regular Hobby Writter

Όσων αφορά το σύστημα και την συνέχιση ή αλλαγή του, σύντομα θα φτιαχτεί ένα poll για να το αποφασίσουν οι ίδιοι οι παίκτες. Οπότε υπομονή μέχρι τότε.

Wed Apr 17, 2013 11:57 am
Profile
King Spammer

See no drama the Comissar spoked wise :D

Wed Apr 17, 2013 12:18 pm
Profile YIM
I try to become Mega Zuper Spammer

Stelios wrote:
Όσων αφορά το σύστημα και την συνέχιση ή αλλαγή του, σύντομα θα φτιαχτεί ένα poll για να το αποφασίσουν οι ίδιοι οι παίκτες. Οπότε υπομονή μέχρι τότε.

Με αυτό συμφωνώ κι εγώ, είναι αρκετοί που δεν συμφωνούν με το σύστημα και το σωστό είναι να γίνει κάποιο poll, άλλωστε εδώ και καιρό συζητιέται να γίνει οπότε καιρός να μπει σε εφαρμογή.

Άγγελος: "Ας με κάνανε κι εμένα Πρωθυπουργό για μια μέρα και θα 'βλεπες!"

Αρκάς: Η Ζωή Μετά
_______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ .

Αστερίξ: Οβελίξ, αντί να τσακώνεσαι προσπάθησε να μάθεις πού είναι οι αιχμάλωτοι
Οβελίξ: Αστερίξ, δεν γίνεται τίποτα. Πριν από τη μπούφλα δεν θέλουν να απαντήσουν και μετά δεν μπορούν

Wed Apr 17, 2013 12:26 pm
Profile
Rookie

Όποιο και να είναι το σύστημα, εάν δε μου φαίνεται ακραία απωθητικό, θα παίξω γιά δύο λόγους (εάν και για όσο είμαι ακόμα εδώ).
Πρώτον και κυριότερον επειδή μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο παιγνίδι και δεύτερον επειδή με τη συμμετοχή όσων περισσότερων παικτών γίνεται, μπορεί να προσελκυθούν και άλλοι, νέοι παίκτες.
Στο θέμα το συγκεκριμένο, πιστεύω ότι η τακτική του Γιώργου δημιούργησε αλλοίωση αποτελεσμάτων και αυτό φάνηκε, δυστυχώς, στην πορεία του ομίλου, όπου ευνοημένος υπήρξε ο παίκτης, που, τυχαία, βγήκε πρώτος από την κλήρωση, να συμμετέχει στο συγκεκριμένο όμιλο.
Ναι, ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να αποσύρεται από κάποιο παιγνίδι, όπως σωστά είπε ο Τάσος αλλά, στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο Γιώργος δήλωσε συμμετοχή, μόνο και μόνο για να "αποδείξει" την "αποτυχία" ενός συστήματος, που δεν θεωρούσε σωστό (όπως ο ίδιος έλεγε σε όλους μας). Δεν ξεκίνησε κανονικά και του προέκυψε κάποια υποχρέωση, οπότε και αναγκαστικά σταμάτησε...
Χωρίς να θέλω να πατρονάρω κανένα, θα θεωρούσα σωστότερο να έπαιζε και τους 6 αγώνες του, ολοκληρώνοντας έτσι, την πρώτη φάση, οπότε και μεγαλύτερο δείγμα θα είχε στο οποίο θα μπορούσε να βασίσει την άποψή του, σχετικά με το σύστημα αλλά και, εάν εξακολουθούσε να μη θέλει να συνεχίσει, θα παραχωρούσε τη θέση του (εάν προκρινόταν) στον αμέσως επόμενο.
Δεν θα ασχοληθώ με το είδος του game που παίζουμε (το Blood Bowl) στο οποίο, π.χ, τον κάθε προπονητή, τον ενδιαφέρει όχι μόνον εάν έχασε ο επόμενος αντίπαλός του αλλά -ίσως και περισσότερο- εάν είχε απώλειες και ποιές, διότι το θέμα δεν ακουμπάει μόνο το Blood Bowl αλλά είναι γενικό, για το πως πιστεύω ότι θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται όλα τα games.
Το θετικό για μένα είναι ότι ο κύρια θιγμένος είμαι εγώ, διαφορετικά μπορεί και να μην είχα αντιληφθεί τον
"παραλογισμό" του "παίζω για να αποδείξω ότι το σύστημα είναι κακό".
Όπως είπα και στην αρχή, παίζω επειδή μου αρέσει ή (στη χειρότερη περίπτωση) για να τεστάρω κάτι καινούργιο, εφ' όσον όμως και οι υπόλοιποι θέλουν, μαζί, να το τεστάρουμε.
Ελπίζω, όποιο και να είναι το επόμενο σύστημα, να μην ξαναγίνει κάτι ανάλογο.
Εξηγούμαι, δεν υπάρχει κανενός είδους αντιπαλότητα προς οποιονδήποτε, απλά παράθεσα τη δική μου θεώρηση των πραγμάτων.

Wed Apr 17, 2013 7:40 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το συνεχίζετε αυτό μέσο forum από την στιγμή που το θέμα έκλεισε. Για να φύγει λίγο η συζήτηση από τον Γιώργο γιατί δεν ασχολείστε με άλλα πολύ πιο σημαντικά πράγματα (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα). 1. Η μη έγκυρη προσέλευση σε αγώνα! ή και μη ειδοποίηση για το αν θα παίξει την Κυριακή κάποιος. 2. Η απαξίωση αντιπάλων-συναγωνιζόμενων, για οποιονδήποτε λόγο, η οποία είναι τουλάχιστον απαράδεκτη και δεν συνάδει με το κλίμα του Bloodbowl (χαβαλές, ψυχαγωγία, διασκέδαση). Για το δεύτερο έχω ακούσει πιο πολλές αντιδράσεις από ότι με το περιστατικό του Γιώργου άλλα ευτυχώς έμεινε εκτός forum γιατί πάλι θα είχαμε εκθέσεις ιδεών χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Wed Apr 17, 2013 9:19 pm
Profile
King Spammer

Christos wrote:
2. Η απαξίωση αντιπάλων-συναγωνιζόμενων, για οποιονδήποτε λόγο, η οποία είναι τουλάχιστον απαράδεκτη και δεν συνάδει με το κλίμα του Bloodbowl (χαβαλές, ψυχαγωγία, διασκέδαση). Για το δεύτερο έχω ακούσει πιο πολλές αντιδράσεις από ότι με το περιστατικό του Γιώργου άλλα ευτυχώς έμεινε εκτός forum γιατί πάλι θα είχαμε εκθέσεις ιδεών χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Εγώ όμως δεν έχω ακούσει και δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το κομμάτι. Τι έχω χάσει?

Wed Apr 17, 2013 10:12 pm
Profile YIM
Rookie

Ναι, απόρησα κι εγώ με αυτό. Τι έγινε;
Όσο για το post μου δεν έγινε για να συνεχιστεί το όλο θέμα αλλά γιατί ένοιωθα ότι έπρεπε να πω τη γνώμη μου, ιδιαίτερα μάλιστα αφού ήμουν από τους άμεσα εμπλεκόμενους σε αυτό.

Wed Apr 17, 2013 11:10 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Θα ήθελα να συζητηθούν όλα αυτά τα θέματα, που είναι όλα εξίσου σημαντικά, αλλά θα παρακαλούσα να συνεχιστεί η κουβέντα στο General Talk, γιατί αλλιώς αυτό το threat χάνει το νόημα του! Θα σου ζητούσα Χρήστο να γίνει λίγο πιο σαφής σε εκείνο το threat. Ευχαριστώ.

Thu Apr 18, 2013 12:16 am
Profile
Regular Hobby Writter

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο post, αυτή τη Κυριακή ολοκληρώνεται η 6η αγωνιστική, οπότε θα παρακαλούσα θερμά, να ολοκληρωθούν όλοι οι αγώνες αυτή τη Κυριακή, αν είναι δυνατόν. Για όσους δεν μπορούν να παίξουν, να ενημερώσουν άμεσα ώστε να γνωρίζουν οι αντίπαλοί τους, και να κανονίσουν τον αγώνα τους, το πολύ μέχρι την Παρασκευή 26/4, ώστε να γίνουν οι απαραίτητες διαδικασίες για τα knock outs. Ευχαριστώ για την κατανόηση και συνεργασία σας.

Fri Apr 19, 2013 3:36 pm
Profile
Regular Hobby Writter

εμεις Μηνα θα παιξομε?

Εν τη προαιρέσει η μοχθηρία και το αδικείν:η μοχθηρία και η αδικία υπάρχουν από πρόθεση [και όχι τυχαία ή κατά λάθος]

Το εύδαιμον το ελεύθερον, το δ’ ελεύθερον το εύψυχον:ευτυχισμένοι είναι οι ελεύθεροι και ελεύθεροι είναι οι γενναίοι

Ένας στενόμυαλος άνθρωπος δεν έχει άλλο τρόπο να δείξει ότι είναι άξιος, από το να προσπαθεί να περνάει πάντα το δικό του.

Philip Sidney, 1554-1586, Άγγλος ποιητής & αυλικός

Είναι αδύνατη η συζήτηση με κάποιον που προσποιείται πως δεν ψάχνει την αλήθεια αλλά την κατέχει ήδη.

Romain Rolland, 1866-1944, Γάλλος συγγραφέας, Νόμπελ 1915

Fri Apr 19, 2013 5:54 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Όπως γνωρίζετε, αισίως τελείωσε (σχεδόν) η 6η αγωνιστική, αν εξαιρέσουμε τον αγώνα του Μηνά με τον Έκτωρα. Σας ευχαριστώ όλους για την κατανόηση. Όσων αφορά τα knock - out, πολύ σύντομα θα ανανεωθούν οι πίνακες και θα σταλούν emails με τους διαγωνιζόμενους. Περιμένω και τον εναπομείναντα αγώνα για να κλείσουν εντελώς όλες οι εκκρεμότητες.

Θα ήθελα να κάνω μία πρόταση παρόλα αυτά. Επειδή την παρ άλλη Κυριακή είναι Πάσχα και δεν θα γίνουν ημιτελικοί/τελικοί, θα θέλατε οι 8 που προκρίθηκαν να αναβάλουμε όλους τους αγώνες των knock out για μετά τις γιορτές; Βλέποντας ότι μάλλον δεν προλαβαίνουμε να ολοκληρώσουμε και άλλη league μετά από αυτή πριν φύγουν όλοι για διακοπές, θεωρώ ότι με αυτή τη league θα κλείσουμε για καλοκαίρι, οπότε μπορούμε να την τραβήξουμε λίγο παραπάνω και να μην σκοτωθούμε να τελειώσουμε τους αγώνες. Τι λέτε;

Tue Apr 23, 2013 5:45 pm
Profile
King Spammer

Double ναι.

Tue Apr 23, 2013 6:00 pm
Profile YIM
Reply to topic   [ 120 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next