View unanswered posts | View active topics It is currently Mon Sep 16, 2019 12:16 am

Reply to topic  [ 113 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 2nd Edition Adventurer's Guild 
Author Message
Regular Hobby Writter

Post Re: 2nd Edition Adventurer's Guild
Αυτό θα πει ετοιμότητα. Τελειώσαμε 04:30 μετά από 8 ώρες είμαστε όλοι όρθιοι και ακμαίοι. Ειδικά για τον gnome τα λόγια απλά περισσεύουν. :D

Sat May 03, 2014 11:03 am
Profile
Regular Hobby Writter

Montolio wrote:
Υποκλίνομαι μπροστά στο gnome !!!!!!!!!
A spectacle to behold !!!

"For those climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: hunt or be hunted" - Frank Underwood

Sat May 03, 2014 2:11 pm
Profile
Rookie

Through the eyes of a Gnome

Ημέρα 312.

Λιμάνι, λιμάνι, λιμάνι, λιμάνι, λιμάνι, λιμάνι, λιμάνι!!! Επιτέλους. Φαγητό, Πολιτισμός, κρεβάτι, ΕΓΩ!!!
(τρέχωντας στο κατάστρωμα και κοιτώντας έξω)
!!!!! ????? ARGH!!!! Τι είναι αυτό; Που είναι η Σουνσβιλ; Θα... Θα... Θαααααα... ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
<ΠΑΦ!!!> Καταραμένε νάυτη. Έχει σκληρό καλάμι. Αλλά το ευχαριστήθηκα. Άξιζε η κουτουλιά και ο πονοκέφαλος.Αντε να δούμε που στο καλό είμαστε πάλι.

(3 ώρες μετά και αφού το gnome τρυγυρνά χαρούμενος στην αγορά και ενημερώνοντας εμπιστευτικά πάντα όσους τον αναγνωρίζουν ότι είναι σε μυστική αποστολή και δεν πρέπει να αναφερθεί η παρουσία του)
Χμμμ ώστε αυτό είναι το κοσμοδρόμιο. Δεν είν'κακό. Η αγορά του έχει τα πάντα σχεδόν. Και κοσμοπολίτικο μέρος. Βλέπεις ότι θες. Όπως για παράδειγμα αυτους τους τύπους με τα πλοκάμια στη μούρη. Ενδιαφέρον πλάσματα. Με έπιασε μια λιγούρα για καλαμαράκια μολις τους έιδα.

(Μπαίνωντας στο δωματιο του πανδοχείου - αφου εχει πρώτα παραγγείλει πλήρες γεύμα για 8 άτομα στον πανδοχέα και ενημερώνοντας ότι ΔΕΝ είναι ο υπουργός :wink:)
"Λοιπόν, βρήκαμε σχεδόν ότι θέλαμε, αλλά δεν έφτασαν τα χρήματα για να αγορασω τα επιπλέον. Γιατί χαμογελάτε; Και γιατί έχετε περικυκλώσει το beholder; White γιατί κρατάς μια κοτρόνα όσο το κεφάλι σου;"

(Μερικά transmute αργότερα)
"Αγαπητέ μου ... beholder, τι θα έλεγες για μια θέση υφυπουργού παρά του υπουργού - εμού δηλαδή - στο παλάτι; Θα φροντίσω να έχεις ότι καλύτερο και όλα τα κομφόρ. Θα ζητήσω να φτιάξουν ένα κυκλικό δωμάτιο μόνο για σένα για να ρολλάρεις άνετα. Πάμε να το συζητησουμε στο δείπνο. Έχω παραγγείλει κάτι ελαφρύ"

Ημέρα 313

Πάω να πάρω ψώνια τελευταίας στιγμής και γραμμή για το λιμεναρχείο.
GI: Θα ήθελα ένα σετ engineering και μερικά εξτρα εργαλεία παρακαλώ.
Έμπορος: Μάλιστα κύριε υπουργέ
GI: Δεν είμαι ο υπουργος :wink:
Έμπορος: Μάλιστα κύριε υπουργέ
GI: (Άντε πάλι) Αγαπητέ μου δεν είμαι ο υπουργός
Έμπορος: Μα βεβαίως κύριε υπουργέ
GI: (θα τον βαρέσω) Είμαι σε μυστική αποστολή και δεν πρέπει να αναφερθεί η παρουσια μου, καταλαβαινετε.
Έμπορος: Μάλιστα κύριε..... Αυτό το σετ δώρο από εμάς.
GI: Ωωωω σας ευχαριστώ τα μαλλα.
Έμπορος: Παρακαλώ κύριε :wink:
(αρφγκθμπφχρρρργκναμ)

(Στο λιμεναρχείο να κανονίσει άδειες για να φύγουν.)
GI: Αγαπητέ μου λιμενάρχα. Θα ήθελα να σας συγχαρώ για την καταπληκτική συμβολή σας στο....(διακοπή από White) Θα θέλαμε άδειες για (ξανά διακοπή από White). Θα χρειαζόμασταν λοιπόν την άδεια σας ώστε να... (διακοπή από Αλεξαντερ)... ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΤΕ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?"
- Μάλιστα κύριε υπουργέ :wink:
(Γιατί; Μα γιατί; Γιατι σε μένα; )

(Αργότερα, πολύ αργότερα, νύχτα στο λιμάνι της Σουνσβιλ)
Ωραία, φτάσαμε επιτέλους. Τώρα με προσοχή και μυστικότητα για να μην μας δουν, κατεβαίνουμε και πάμε σε ένα απόμακρο πανδοχείο που ξέρω ότι δεν θα μας ενοχλήσει κανείς.
(Μόλις πατάνε το πόδι στην προβλήτα, τους πλησιαζει η φρουρά)
Αρχηγός Φρουράς: ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΓΕ. Δεν μας ενημέρωσαν ότι θα ερχόσασταν.
(Αν δε σε ενημέρωσαν ρε ξεφτέρι μου πως μας ήρθες νυχτιάτικα;!)
GI: Ω δεν πειράζει αγαπητέ. Δεν έπρεπε να ενημερωθείτε έτσι κι αλλιώς, είμαι σε μυστική αποστολή υψίστης σημασίας και πρέπει (διακοπή από τον καπετάνιο)...
(Μετά από ολιγόλεπτη συνομιλία εν μέσω του λιμανιού, η οποία δεν είναι καθόλου μα καθόλου διακριτική)
A.Φ: Θα πρέπει να μπουζουριάσουμε, εεε να συλλάβουμε :wink: δυο από εσάς ώστε να φανει πωωως, καταλάβατε...
(Ότι του φανεί του λολοστεφανή... καλή ατάκα αυτή να την πατεντάρω)
GI: Κατάλαβα, ας ακολουθήσουν οι ...
Καπετάνιος: Εγώ και ο νάνος θα πάμε.
Α.Φ: Εντάξει, ακολουθήστε μας. ΕΜΠΡΟΣ... ΜΑΡΣ. ΕΝΑ ΔΥΟ (γκλονγκ γλονγκ γκλονγκ)
GI: ... (θέλω να κλάψω)
WH: Οκ με διακριτικότητα τώρα. Που πάμε;
(Με βλέμα Duffy Duck εν μέσω εγκεφαλικού/παράκρουσης/απογοήτευσης)
(ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!! ΤΕΛΟΣ Η ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΠΑΩ ΝΑ ΦΑΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ...... ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ!!!)
GI: Ακολουθήστε με, ξέρω το καταλληλότερο μέρος. (nih nih nih nih)

Ημέρα 314.

(Μετά το φαγητό, το επιδόρπιο, τοοοο ..... καταλάβατε, τον υπνο και ξανά το επιδόρπιο. Αρκετές ώρες μέτά δηλαδη και ενώ κοιμάται σε πελάγη ευτυχίας και ονειρευεται την παλία του ζωη...)
<τοκ τοκ τοκ>
GI: Μφφφχχχμμμμ;
WH: Ζεις;
GI: Μμμμμμμμμ
WH: Να μπω;
GI: μμμμμμμμμμμμμ
WH: Σηκω, φευγουμε!
GI: Σε λίγοοοο.
WH: ΡΕ ΣΗΚΩ ΠΑΝΩ. ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΤΩΡΑ! ΓΡΗΓΟΡΑ.
GI: Πέντε λεπτά να ντυθώ και έρχομαι.
Κάτι λείπει, κάτι λείπει. Zephee, Blinkee, Magee, Marlee, που ειναι η Snaps? A κάτω από το κρεβάτι. Ναι ε; Ενδιαφέρον. Προλαβαίνω; Challenge accepted. ΟΛΕ!
(4 λεπτα, 52 δευτερολεπτα και 2 muffin μετά)
GI: Προς τι ο πανικός;
WH: Είναι κάτω ο εαυτός σου και τρώει. Κουνήσου.
GI: (κανοντας μεταβολή και πηγαινωντας προς τις σκάλες) Επιτέλους, θα...

(Έχετε δει γάτα σηκωμένη στον αέρα από τον σβέρκο; Ακριβώς αυτό έγινε στα επόμενα δευτερόλεπτα. Μια που βούτηξε το shadow elf το gnome και τον πέταξε από το παράθυρο την ακριβες στιγμη που ο Αλεξάντερ του έκανε ενα ξόρκι, μια που προσγειώθηκε φαρδύ πλατύ στο δρόμο. Που χρόνος να καταλάβει ότι έπρεπε να πετάξει κανονικά.)

GI: Μα?
WH: Σκάσε και τρέχα.
ALEX: Θα σου εξηγήσω μετά.

(Η αλήθεια είναι ότι όντως του εξήγησαν. Λεπτομερώς. Και με παραδείγματα. Και με βαριά καρδιά το Gnome αποφάσισε να αφήσει τον παρελθοντικό του εαυτό σε άγνοια για το τι του επιφυλάσει το μέλλον. Καλύτερα να μην τον συναντήσει λοιπόν. Ιδίως μετά τον λογαριασμό που του άφησε στο πανδοχείο. Ιδίως μετά από αυτό!!!)

Fri May 23, 2014 12:47 am
Profile
Regular Hobby Writter

respect πετραν... :P :P :wink: :wink:

Fri May 23, 2014 7:28 am
Profile
Rookie

Εντάξει !!! Δεν έχω λόγια 8) !! Θέλω να δω και την συνέχεια του ημερολογίου, με αυτά που έχουν συμβεί :wink: :wink:

__________________________Image__________________________

Fri May 23, 2014 11:21 am
Profile WWW
Rookie

GOD I LOVE THIS GAME
:twisted: :twisted:

Sat May 24, 2014 11:21 am
Profile
Rookie

12 Σεπτεμβρίου 2011.
Σε μια ανασκαφή στα ερείπια μιας αρχαίας κατεστραμμένης πόλης, ο φιλόδοξος αρχαιολόγος Μπάμπης Τασκαβωολαστολεπτο ανακαλύπτει ένα δερματόδετο βιβλίο σε πολύ καλή κατάσταση. Το ανοίγει και προσπαθεί να διαβάσει τα παράξενα σύμβολα που μοιάζουν με γραφή αλλά που για πρώτη φορά βλέπει. Μετά από ελάχιστα λεπτά όμως μπορεί να τα διαβάσει χωρίς καμία απολύτως δυσκολία. Στην πρώτη σελίδα αναγράφει "Το ημερολόγιο ενός Gnome". Ενθουσιασμένος με την ανακάλυψη αλλά χωρίς καμία γνώση του τι είναι ένα "Gnome" γυρνά σε μια τυχαία σελίδα και ξεκινάει να διαβάζει....

Ημέρα 412 (ακόμα μείον πέντε χρόνια, αυτό δεν έχει αλλάξει ακόμα).

Είναι μια ήσυχη ημέρα στη μικρή μας πόλη.... Μα πάρα πολύ ήσυχη. Δεν κινείται τίποτα. Η ζέστη είναι αφόρητη, δεν υπάρχει η παραμικρή υποψία αέρα, και ούτε να το φανταστώ για βροχή. Η πισίνα στην έπαυλη μας είναι σχετικά ικανοποιητική αλλά πρέπει να θυμίζω στους υπηρέτες συχνά να φέρνουν φρέσκο πάγο. Σταμάτησε να λειτουργεί και το μηχανικό ρολόι με τον ενσωματωμένο κούκο - αν και έχει ώρα να εμφανιστεί ο κούκος και το ρολόι μυρίζει κάπως παράξενα εδώ και ώρα. Να το κοιτάξω κάποια στιγμή. Και να πω στην Dana να κάνει μια μικρή εκπαίδευση στους υπηρέτες. Ο πάγος προσγειώνεται υπερβολικά κοντά μου.

Ημέρα 413.

Ακόμα ζέστη αλλά ευτυχώς που ο Alexander ετοίμασε εκδρομή στο βουνό. Αυτό το παλικάρι έχει καταπληκτικές ιδέες μερικές φορές. Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί απέλυσε όλο το προσωπικό όμως. Μια στομαχική διαταραχή είχαν, μάλλον από τις χαλασμένες τάρτες. Και δεν τους πλήρωσε κι'ολας.

(Για την ακρίβεια θα χρειαστεί μια επεξήγηση εκτός ημερολογίου. Το όλο χρονικό ήταν ως εξής.

Alexander (mage/priest/fighter/intellectual and all around pretty evil guy): GNOME, ΣΗΚΩ. ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΠΑΜΕ ΤΑΞΙΔΙ.
Gilmer (the lazy as a lizard gnome at the moment): Πππφφφφφφφχχχχουυυυυυυυ;
Alexander: Στο βουνό πάνω από την κοιλάδα. Θα κάνει κρύο οπότε πάρε βαριά ρούχα.

Έχετε δει ποτέ γυμνό gnome να τρέχει πανηγυρίζοντας με τα χέρια ψηλά, φωνάζοντας "YYYYEEEEEESSSSS, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΡΥΟΟΟΟΟΟΟ";. Οι υπηρέτες το είδαν και μετά από λιποθυμίες, πανικό, εγκλεισμό στο μπάνιο και αρκετά κρούσματα επιλεκτικής αμνησίας και τύφλωσης, υπέβαλαν μαζικά την παραίτησή τους.

Κλείνουμε την παρένθεση και συνεχίζουμε)

Ημέρα 413, απόγευμα.

Δε λέω. Ωραίο το δάσος, δροσερό. Άντε και το βουνό αν και μεγάλο και σκέτος βράχος υποφέρεται. Αλλά τα δυο πτώματα από γίγαντες του βουνού που βρωμάνε γιατί τα κοιτάμε τόση ώρα;

Ημέρα 416.

Τρεις ημέρες περπάτημα, Τρεις ημέρες κρύο και χιόνι. Και έχουμε και τον νάνο να σταματάει για να κοιτάζει τα πετρώματα κάθε λίγο. Τουλάχιστον μου ανοίγει τον δρόμο μέσα από το χιόνι.

Ημέρα 417.

Ω μα τι υπέροχη ημέρα. Τι φανταστική ημέρα. Σήμερα συναντήσαμε ένα μικρό δράκο. Ένα ασημένιο μικρό δράκο. Πολύ χαριτωμένος και ευγενικός. Οι άλλοι ήταν λίγο καχύποπτοι στην αρχή αλλά μετά από λίγο χαλάρωσαν. Φυσικά οι διπλωματικές και κοινωνικές μου ικανότητες βοήθησαν. Ο μικρός λοιπόν ψάχνει τους γονείς του που έφυγαν να ψάξουν για την αδερφή του, την οποία μάλλον την απήγαγαν κάποιοι storm giants. Του υποσχεθήκαμε ότι αν βρούμε κάτι θα τους βοηθήσουμε.

Ημέρα 418, απόγευμα.

Ωραία. Καταπληκτικά. Τέλεια. Συναντήσαμε δυο ξωτικά που περιεργαζόντουσαν δύο γίγαντες που είχαν πέσει σε ένα χαντάκι. Τους μιλήσαμε αλλά ήταν πολύ καλοί οπότε αποφασίσαμε να τους σκοτώσουμε και να πάρουμε την θέση τους. Κυριολεκτικά. Ο Alexander μεταμορφώθηκε στο ξωτικό αρχηγό και εγώ στην γυναίκα του. Μετά πετάξαμε τα πτώματα στο γκρεμό. Αν και έχω μια νέα προοπτική με αυτό το σώμα λόγω ύψους. Και με εμποδίζει το στήθος σε κάποιους κινήσεις. Πρέπει να το αναλύσω γιατί θα έχω πρόβλημα στο να κάνω ξόρκια.

Ημέρα 418, βράδυ.

Προσπαθώ να έρθω σε επαφή με την γυναικεία πλευρά μου και να ανταλλάξω απόψεις με την Dana και οι άλλοι δεν με αφήνουν. Δεν καταλαβαίνω πως τους καθυστερώ.

Ημέρα 419.

Σήμερα ο νάνος μου έβαλε χέρι.

Ημέρα 421.

Επιτέλους φτάσαμε στην κορυφή του βουνού. Στο βάθος διακρίνεται ένα κάστρο που φαίνεται να πατάει πάνω στα σύννεφα? Ενδιαφέρον. Περάσαμε και μια γέφυρα φτιαγμένη από σύννεφα. Δεν βλέπαμε που πατάγαμε αλλά περάσαμε εύκολα. Μας υποδέχτηκε μια φρουρά από fire και cloud giants. Τους εξηγήσαμε, ο alexander δηλαδή, ότι είμαστε εδώ για τον γάμο και για μια δουλεία που μας έχει καλέσει η αρχόντισσα του σπιτιού. Γάμος μεταξύ Fire και Cloud Giant? Θα έχει ενδιαφέρον να μάθω τι απογόνους θα έχουν;

Ημέρα 425.

Για να μη τα πολυλογώ. Μπήκαμε στο κάστρο. Όλα είναι τεράστια. Ευτυχώς ακόμα και οι μερίδες. Μας έβαλαν σε ένα τραπέζι με καρέκλες πάνω στο κυρίως τραπέζι. Η αρχόντισσα είναι πολύ φιλική αλλά και ευέξαπτη. Η νύφη πανέμορφη - για γίγαντα - αλλά ακόμα πιο ευέξαπτη. Ο γαμπρός είναι στην κοσμάρα του. Ιδίως μιας και ο γάμος ακυρώθηκε επειδή είχε γκόμενα την μαγείρισσα η οποία τα είχε πάρει από τα παραμύθια που τις πούλαγε και είχε κάνει την κουζίνα ένα χάλι. Α γνωρίσαμε και τους γονείς του δράκου που είχαν μεταμφιεστεί σε γίγαντες και ήταν και στο κάστρο και ψάχνουν για την κόρη τους και τους βοηθήσαμε να την βρουν αλλά κρίμα που εξαιτίας μας μάλλον την σκότωσαν οι γίγαντες όταν κλέψαμε το κομμάτι από το ραβδί που ψάχνουμε το οποίο το φόραγε σαν καρφίτσα η μητέρα της νύφης. Τουλάχιστον δεν την έφαγαν όπως σχεδίαζαν. Τον δράκο όχι την καρφίτσα. Αυτή την κλέψαμε όταν έφτιαχνα την κόμμωση της μαμάς. Καταπληκτική δουλειά μπορώ να πω, κρίμα που δεν την τελείωσα, θα έβγαινε ένα αριστούργημα. Καθαρίσαμε και την περιοχή από τις αράχνες που είχαν, για αυτό μας φώναξαν άλλωστε. Τα ξωτικά όχι εμάς. Πήρα και φρούτα από τον κήπο που είναι πεντανόστιμα και τεράστια. Τα έβαλα στην τρύπα του White. Tην φορητή όχι την άλλη. θα φυτέψω τους σπόρους στην αυλή μας μπας και πιάσουν. Ένα φρούτο την ημέρα το συνιστά και ο κληρικός. Ευτυχώς που οι δράκοι δεν ξέρουν που είμαστε... ακόμα. Είναι δύσκολο να φτιάχνεις καταφύγιο στο υπόγειο και να γράφεις ταυτόχρονα.

Με την νέα μου εμφάνιση θα χρειαστώ καινούργια ρούχα. Να πάω για ψώνια με την Dana. Ή θα στείλω την υπηρέτρια. Δεν βγαίνω από το σπίτι για τα επόμενα χίλια χρόνια... τόσο δεν ζουν οι δράκοι;

Fri Oct 10, 2014 4:36 am
Profile
Rookie

Petros wrote:
Ένα φρούτο την ημέρα το συνιστά και ο κληρικός.

Εσύ, αγαπητό gnome, θα φας το φρούτο και την φρουτιέρα μαζί !!
Btw το ημερολόγιο συνεχίζει να τα σπάει 8)

__________________________Image__________________________

Fri Oct 10, 2014 11:42 am
Profile WWW
Reply to topic   [ 113 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8