View unanswered posts | View active topics It is currently Mon May 25, 2020 6:36 am

Reply to topic  [ 35 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
 Κανείς για Shadowrun 5e? 

To Run the Shadows or Not?
Poll ended at Sat Apr 18, 2015 11:10 pm
Er βρίσκομαι ήδη εκεί, chummer. 0%  0%  [ 0 ]
Ας το κάνουμε. Breeders Unite! 75%  75%  [ 9 ]
Όχι ευχαριστώ, ακόμα με ενοχλεί η μέση μου από τότε που έριξα σπόνδυλο κουβαλώντας όλα αυτά τα εξάπλευρα στον Έσπαιρο. 25%  25%  [ 3 ]
Total votes : 12

Κανείς για Shadowrun 5e? 
Author Message
I try to become Mega Zuper Spammer

Post Re: Κανείς για Shadowrun 5e?
5e makes my brain hurt - ase pou 4th exei poli perissotera fluffy sourcebooks :( kai flulff sourcebooks = fun character concepts

(pou na deis ti exo skeftei :D - kosta nomizo pos meta tin lilu kai ton professor eftasa se neo orio to fluff)

Tue Mar 31, 2015 1:36 pm
Profile WWW
Site Admin

1) Στο σύλλογο έχουμε 4η, 25th Anniversary (πάλι 4η) ΚΑΙ 5η.
2) Σπύρο, το "σπάσιμο" που το πήγες;

Tue Mar 31, 2015 5:43 pm
Profile

afou to shadowrun stin ousia to game einai to legwork + to stisimo tou sxediou

ama to sxedio einai kalo i ektelese logika den exei kai toso noima. Sto kato kato ta corporations exoun panta perissotera resources apo esena kai sigoura 1 lathos akoma kai mikro mporei na apovei moiraio

opote oso kai na to spasoun oi paixtes, ama ginei malakia oi xaraktires einai effectively dead giati kapote tha prepei na koimithoun (kai den ginete na menoun gia tin ipolipi zoi tous kato apo ena barrier me spirit na tous kanei conceal)

kai nai ok spaei - apla emena afto me to threshold me berdevei (kai kanei akoma pio poliploko to character building - i 4th einai poli pio apli)

Tue Mar 31, 2015 6:16 pm
Profile WWW
Am I a bot?

Εγώ προσωπικά είμαι φίλος του fail forward. Σε metagaming (μεταπαίγνιο;) επίπεδο είναι ανούσια τα TPK ή τα λογικά dead ends γιατί αυτός δεν είναι ο σκοπός του RPG. Για εμένα η πλάκα στο RPG είναι μονάχα ο GM να παρουσιάζει "ενδιαφέρον" επιλογές στους παίχτες, οι οποίο βρίσκουν με τη σειρά τους "δημιουργικές" λύσεις. Ναι θα υπάρχουν θάνατοι και δραματικές σκηνές αλλά μόνο όταν αυτές προσθέτουν στην εμπειρία (εξαιρώ τη γκρίζα περιοχή μεταξύ του "o DM είχε πολύ κακή μέρα" και "ο παίχτης τρίβεται πάνω στο δρεπάνι του Χάρου")

Υπάρχει φυσικά και η κατηγορία του killer dungeon...

Έχω παίξει σε τέτοια ομάδα το Rappan Athuk. Ένα dungeon όπου ο ουσιαστικός σκοπός είναι να φτάσεις όσο πιο βαθιά γίνεται και τα levels και αντικείμενα του χαρακτήρα σου είναι μόνο means to an end, δηλαδή ένα diablo video game σε μορφή RPG. Πλάκα είχε, αλλά συνεχίζω να θεωρώ ότι αυτό το στυλ είναι περισσότερο σαν puzzle ή παιχνίδι στρατηγικής και παρουσιάζει μόνο μια πλευρά αυτού που κοινότυπα ονομάζουμε RPG.

Αν κατάλαβα καλά από τη συζήτηση εσείς πιστεύεται ότι το crunchyness του SR σε οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια προς κάποιο Χ στυλ παιχνιδιού;

Wed Apr 01, 2015 11:09 am
Profile
Site Admin

Υπάρχουν (τουλάχιστον) 2 σχολές παιχνιδιού για το SR.

1. Παίζεις το Ocean's Eleven κλπ heist movies: Οι χαρακτήρες πρέπει να φτιάξουν το τέλειο σχέδιο και να το εκτελέσουν, αλλιώς είναι χαμένοι από χέρι.
  2. Δεν έχει σημασία το σχέδιο, κάτι θα πάει στραβά και θα τρέχουν να σωθούν.

Ενώ ο κόσμος και το fluff οδηγούν στο (2), εμείς παίζαμε το (1)!

Το παιχνίδι που παίζαμε εδώ είναι πιο πολύ προς το (1), καθώς ΔΕΝ είναι βολικό να γίνονται μάχες και επιπλέον οι παίχτες (και οι χαρακτήρες) ρίχνανε πολύ σκέψη πριν τις αποστολές. Και ήμουν και εγώ καλούλης (κυριώς λόγο του ότι βαριόμουν τις ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ μάχες). Τα περισσότερα actual plays που έχω βρει (και οι έτοιμες περιπέτειες) τείνουν πιο πολύ προς το (2).

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου: Γενικά η πολυπλοκότητα του συστήματος και ο τρόπος που έχει πολλά διαφορετικά game-in-game οδηγούσε στο να μην δίνουμε πολύ βάρος στα διάφορα σημεία και απλά να ρίχνουμε roll-to-overcome (γενικά rolls που προχωρούσαν την πλοκή, όχι για συγκεκριμένα πράγματα). Ειλικρινά, πόσες φορές έπαιξε ρόλο το "+2 ζάρια λόγο του cyber" ή το "thermal vision αντί για low light" στα session μας; Το αν έχεις μηχανή ή αυτοκίνητο; Το αν το drone πετάει ή έρπει; Το επίπεδο των details (mechanics) ήταν πολύ αφηρημένο (πέρα από το character generation).

Fate Plug: Για αυτό πιστεύω ότι δεν θα είναι μεγάλο πρόβλημα η μετατροπή σε Fate. Μπορεί να ξενίσει λίγο στο character generation, αλλά στο actual gameplay δεν πιστεύω ότι θα έχει μεγάλη διαφορά από αυτό που παίζαμε εμείς.

ΥΓ: Είμαι pumped up! Μαντέψτε τι θα κάνω το 3ημερο του Πάσχα...

Wed Apr 01, 2015 11:50 am
Profile

ego ton exo ton char etoimo

kala kai paliotera to gamestyle itan ontos to #2 eno me ton kosta ontos paizame pio poli to #1 alla epaizan poli rolo kai oi xaraktires (ipirxe poli infiltration / mind affecting iliko) - ama to party itan 3 simorites kai enas combat mage sigoura tha itan allo to approach

apla to "katsavidiasma" teriazei me ton setting kai ton kosmo... prospatheis na exeis to edge... to kati parapano pou tha se vgalei "apo pano" - exeis ta kone, ta paranoma tsipakia klp klp... einai mesa sto fluff you cyberpunk afto to style (toulaxiston gia emena)

to fate an kai teriazei sto playstyle #2 poli xanei sto olo concept tou "gear" pou exei to cyberpunk setting

vevaia emena mou aresei poli to character / concept creation opote eimai ligo ipokeimenikos kai thelo to fluff tou xaraktira kapos na einai grammeno kai pano sto xarti...

Wed Apr 01, 2015 1:51 pm
Profile WWW
Site Admin

Droggar wrote:
apla to "katsavidiasma" teriazei me ton setting kai ton kosmo... prospatheis na exeis to edge... to kati parapano pou tha se vgalei "apo pano" - exeis ta kone, ta paranoma tsipakia klp klp... einai mesa sto fluff you cyberpunk afto to style (toulaxiston gia emena)

to fate an kai teriazei sto playstyle #2 poli xanei sto olo concept tou "gear" pou exei to cyberpunk setting

vevaia emena mou aresei poli to character / concept creation opote eimai ligo ipokeimenikos kai thelo to fluff tou xaraktira kapos na einai grammeno kai pano sto xarti...

Σοβαρά; Πιστεύω ότι τα stunts και τα aspects είναι αρκετά για το fluff και τα mechanics στο επίπεδο που παίζαμε. Και επιτρέπουν την εύκολη αλλαγή του χαρακτήρα αν δεις ότι κάτι δεν σου αρέσει (δεν χρειάζεται να μαζεύεις XP/Karma, απλά δικαιολογείς in-game την αλλαγή και προχωράς παραπέρα). Βέβαια στο Shadowrun αυτό δεν είναι και τόσο θέμα, αλλά σε άλλα παιχνίδια είναι αρκετό για να αλλαξοπιστήσω!

Μετά το Πάσχα (ελπίζω ότι) θα φέρω να κατεβάσω total conversion σε Fate Core και βλέπουμε...

Wed Apr 01, 2015 7:16 pm
Profile

telika ti egine ti exoume tha paiksoume?

ama eiste kala paidakia isos - leo isos - na kano ego storyteller (an kai protimo paixtis logo oras - den mporo kathimerines prin tis 8:30)

iiiiiso kamia paraskevi (alla sigoura 4th edition afou den tin ksero kala tin 5th)

Mon Apr 13, 2015 12:08 pm
Profile WWW
Site Admin

Κοίταξα για total convertion σε Fate Core, όπως το υποψιαζόμουν είναι:
  • Τα gear-based αρχέτυπα (rigger, decker, street samurai) χάνουν αρκετό ψείρισμα και mechanical depth.
  • Οι μάγοι και οι shamans είναι πιο "γενικοί" rules-wise (χάνονται τα individual spells).
  • Ακόμα ψάχνω κάτι καλό για να βάλω στην θέση των lifestyles / cover identities.

Εγώ (σαν GM και σαν παίχτης) μπορώ να ζήσω με το trade off, δεν ξέρω για τους υπόλοιπους.

Mon Apr 13, 2015 6:45 pm
Profile
Am I a bot?

Με δεδομένη την πλήρη έλλειψη εμπειρίας μου στο θέμα, αλλά και των γενικότερων προτιμήσεων μου ως GM, δεν νομίζω να είναι ρεαλιστικό να περιμένει κανείς μας ένα full crunch Shadowrun. Προσωπικά είμαι ανοιχτός και στο ενδεχόμενο αλλαγής συστήματος κανόνων ή στην τρομερή απλοποίηση ή/και αγνόησή των υπαρχόντων.

Αυτό που εγώ θα ήθελα να δω είναι να προχωράει η ιστορία.

Tue Apr 14, 2015 5:00 pm
Profile
Site Admin

Θα προσπαθήσω να περάσω από το σύλλογο την Κυριακή του 5th edition DnD για να βρεθούμε face-to-face.

Δυστυχώς πλάκωσε πολύ δουλειά και δεν θα έχω τον χρόνο που θα ήθελα πριν από τον Ιούνιο για να το τρέξω εντατικά.

Tue Apr 14, 2015 5:13 pm
Profile
Am I a bot?

Ωπ τωρα επεσε το ματι μου στο θεμα,
υπαρχει ακομα χωρος ?
εγω μπορω καθημερενες απο τις 7:30 και με βολεβουν περισσοτερο παρασκευες. Αν δεν εχει GOT h Dresden θα μπορω και σ/κ.

αν οντως θες να κανεις κατι complex crunchy , ειμαι μαζι σου 100%

Tue Apr 14, 2015 5:50 pm
Profile

oslot wrote:
Ωπ τωρα επεσε το ματι μου στο θεμα,
υπαρχει ακομα χωρος ?
εγω μπορω καθημερενες απο τις 7:30 και με βολεβουν περισσοτερο παρασκευες. Αν δεν εχει GOT h Dresden θα μπορω και σ/κ.

αν οντως θες να κανεις κατι complex crunchy , ειμαι μαζι σου 100%

dikos mou einai aftos ;)

Tue Apr 14, 2015 6:40 pm
Profile WWW
Am I a bot?

Μαθαίνω ότι το επόμενο D&D session θα είναι αυτή τη Παρασκευή στις 19:00. Let's meet up!

Wed Apr 15, 2015 10:43 am
Profile
Site Admin

Δυστυχώς καθημερινές είναι πολύ δύσκολο να έρθω νωρίτερα από τις 19:00, οπότε θα πέσω πάνω στο DnD. Θα το προσπαθήσω να περάσω, έστω και μόνο για την οπτική επαφή (και ελπίζω να σου δώσουν λίγο χρόνο οι DMs).

Wed Apr 15, 2015 1:34 pm
Profile
Reply to topic   [ 35 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next