View unanswered posts | View active topics It is currently Sat Sep 21, 2019 6:53 am

Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2
 ΦantastiCon 2015 
Author Message
Mega Vicious Carnivore

Post Re: ΦantastiCon 2015
Λοιπον, για το λογο που δεν συμμετεχουμε στην συγκεκριμενη εκδηλωση θα αφησω να απαντησει ο Προεδρος του συλλογου και μετα κρινε * τι σκατα κανει το ΔΣ * ...

Sat Oct 03, 2015 7:58 pm
Profile
Site Admin

Να απαντησει αλλα για μενα δεν υπαρχει *κανενας* λογος αρκετα σημαντικος για να μην εχει παρουσια ο εσπαιρος (και όχι μονο σε αυτή τη κοινωνικη εκδηλωση). Και αυτό δεν μπορει να αλαξει.

οσο αφορα το να κρινω τι κανει το ΔΣ... δεν εχω λογο ας κανει ότι θελει.

Αυτό που κρινω είναι ότι ο εσπαιρος είναι ανύπαρκτος.

σαν πειρατής θα τριγυρνάς ...

Sat Oct 03, 2015 8:22 pm
Profile
Regular Hobby Writter

optimus prime wrote:
celestial wrote:
βρε κοιτα να δεις που παλι δε συμμετέχουμε. :P

Για ποιους μιλας; Γιατι σιγουρα δεν μιλας για τον Εσπαιρο μιας και δεν εισαι μελος πλεον...

Μιας και καλώς ή κακώς το θέμα το κάνατε δημόσια, το topic δεν είναι locked, και (έστω και τυπικά στο Σύνταγμα) ελευθερία του λόγου έχουμε σε αυτήν την χώρα, θα πω κι εγώ την *****ία μου να μην μου μείνει παράπονο.

Ασχέτως της κριτικής που ασκεί κάποιος στον σύλλογο, καλή / κακή / ανάποδη / στραβή / έξυπνη / χαζή, η απάντηση σε αυτήν την κριτική του τύπου "Για τι πράγμα μιλάς; Δεν είσαι μέλος. Μην ασχολείσαι" μόνο χοντράδα μπορεί να θεωρηθεί από κάθε PR άποψης.

Έχουμε 2015. Ήθελα να πιστεύω ότι οι αντιδράσεις έχουν πλέον ωριμάσει. Κάνω λάθος; Να ξέρω γιατί εγώ γνωρίζω ότι εχθές όμορφα πέρασα. Αν έλαβα λανθασμένη εντύπωση, να το ξεκαθαρίσουμε τώρα, για να ξέρω και εγώ πως να ορίσω και τις δικές μου προτεραιότητες. Και σίγουρα μία από αυτές δεν είναι να θίγομαι και να "μαλώνω" έναν άνθρωπο που - αν και πρώην μέλος - θα ήταν καλό να μην τολμήσει κανείς να αμφιβάλλει για το αν έχει συμβάλει στο να μεγαλώσει αυτός ο σύλλογος.

Ακόμα κι αν καθόταν όλη μέρα να ξύνεται και να πληρώνει απλά την συνδρομή του - που ξέρουμε ότι δεν το έκανε - δεν θα είχε κανένας, κανένα δικαίωμα να απαντήσει έτσι σε Post.

Και στην τελική, σταματήστε πια να πέφτετε στα τόσο obvious baits :P Κρίμα είναι.

Αυτά από εμένα. Καλό βράδυ και τα λέμε αύριο - με όποιον πάει - στο ΦαντάστιCon.

Sat Oct 03, 2015 10:14 pm
Profile YIM
King Spammer

Καλημέρα, Νίκο όχι. Όπως βλέπεις ο γνώμονας που κινούμαστε είναι να διαδώσουμε το χόμπι και τη δράση του συλλόγου ανοιχτά και έντιμα, όπως ακριβώς ζήσαμε το Games Day την Παρασκευή.
Όσο για την εκδήλωση κάποια από τα μέλη μας πήγανε και θα πάνε. Οργανωμένα ο σύλλογος θα μπορούσε να πάει μονο με μπλουζίτσες και με το κοινό μιας και ΔΕΝ έχει γίνει επίσημα πρόσκληση στο σύλλογο να είναι στην εκδήλωση παρά τις συζητήσεις που είχαμε κάνει. Ο στόχος τους ήταν οι εταιρίες και να καλυφθούν τα έξοδα, προφανώς δεν τους κατηγορούμε για αυτό. Ο σύλλογος ως οντότητα για να εμφανιστεί κάπου το μόνο που έχει να κάνει κάποιος είναι να του το ζητήσει, δεν μπορεί και δεν θα παρακαλέσει. Τα μέλη του μπορούν να οργανωθούν και να παρουσιαστούν εφόσον το επιθυμούν όπου επιθυμούν. Άλλωστε ο "σύλλογος" είναι τα μέλη. Αν τώρα η κριτική σου είναι προς το ΔΣ Μάριε σε ενημερώνω και εσένα και όσους διαβάζουν ότι δεν λάβανε πρόσκληση, κόστος ή κάτι άλλο για να είμαιστε εκει. Το event αναφέρθηκε από τα μέλη προς τα μέλη οταν είχε κλείσει και το ενδιαφέρον ήταν από εκει και πέρα αυτό που βλέπεις.

Υ.Γ.Ολοι μας προσπαθούμε για το καλύτερο, άλλωτε οι συνθήκες και άλλωτε άλλοι παράγοντες δεν επιτρέπουν να φτάσουμε σε αυτό. Προφανώς και δεν θα λέγαμε όχι να είμασταν εκεί... όμως ξαναλέω παρά τις συζητήσεις ο σύλλογος δεν έλαβε ποτέ πρόσκληση ή ακόμα και τιμοκατάλογο.

Sun Oct 04, 2015 9:43 am
Profile YIM
Site Admin

Μαλιστα αρα κανατε "συζητησεις" αλλα δεν σας προσκαλεσαν η δεν σας στειλαν τιμοκαταλογο, και δεν κανατε follow up γιατι το θεωρήσατε "παρακαλια".

whatever... αλωστε δεν είμαι και μελος όπως προαναφερθεικε είμαι ενας απλος "οπαδος", και δεν ειχα καν σκοπο να κανω συζητηση και αναλυσεις, καποιο μελος ΣΑΣ τη ξεκινησε... :P

Οπως ειπα και ποιο πανω για μενα δεν ευσταθει ΚΑΜΙΑ δικαιολογια, και δε προκειται να αλλάξω γνωμη.

Υ.Γ. 1: Νικο δεν εκανα baiting, μια απλη διαπιστωση ηταν.

Υ.Γ. 2: Αν το ΔΣ νοιώθει ότι πρεπει "να αναλαβει τις ευθυνες του για την συμπεριφορα μελων του φορουμ που δεν τηρουν τους κανονες συμπεριφορας και φερονται με αρνητικο υφος απεναντι στον συλλογο." να το κανει, δε χρειαζομαι το account για να κανω ότι πρεπει να γινει σε τεχνικο επιπεδο. (αλωστε συντομα το σαιτ θα αντικατασταθεί με άλλο υπερσυγχρονο, η με ip board από ότι ακουσα :P :P )

Sun Oct 04, 2015 10:16 pm
Profile
King Spammer

Δεν θα μπω σε διαδικασία να κρίνω την αντιδικία σου περί μελους. Τι είναι μέλος και τι όχι καλύπτεται το τυπικό κομμάτι από το καταστατικό. Τα σχόλια σου για το site τα αντιπαρέρχομαι πραγματικά όπως και το ban που προτίνεις για τον λογαριασμό σου. Κανένα ΔΣ δεν φύμωσε ποτέ καμία άποψη. Αυτό που επιθυμουμε είναι τα μέλη να μη βρίζονται μεταξυ τους και να μην προσβάλουν τον συλλογο.

Στην ουσία...

Βρέθηκαμε πέρσι στο 3ο preshow στα πλαίσα του διαγωνισμού επιτραπεζιων με τους διοργανωτές. Πήρανε συνέντευξη για την εφημερίδα της Πατησίων (που δυστυχώς ποτέ δεν μας ήρθε για το αρχείο μας παρά την υπόσχεση για το αντίθετο) και υποσχεθήκανε να μας καλέσουν να συμμετέχουμε στη διοργάνωση του event. Εστάλη πρόσκληση στις εταιρίες, ζητήσανε 100 ευρώ για κάθε τραπέζι/booth. Καλά κάνανε το event χρειάζεται λεφτά για να τρέξει και να διαφημιστεί. Αυτό που μάλλον δεν ξέρανε αλλά και δεν ρωτήσανε ήταν ότι και ο σύλλογος θα τα έδινε αυτά τα λεφτά (με έγκριση ΔΣ). Δεν το σκεφτήκανε? Δεν θέλανε? Δεν ενδιφερθήκανε? Μας θεωρήσανε αμελητέα ποσότητα? Μας ξεχάσανε απλά στον πανικό? Διάλεξε την ποιο κατάλληλη δικαιολογία, δεν έχουμε θ'εμα αλλά δεν μας πηράζει. Δεν κάναμε Follow up γιατί 1) Δεν ξέρανε αν θα τα καταφέρνανε να γίνει, θα επικοινωνούσαν, δεν το έκαναν 2) ¨Ηταν να γίνει Σεπ και θεώρησα προσωπικά πως είχε ληξε το θέμα. Παρόλα αυτά προσπάθησε ο Γιώργος να μαζέψει κοσμο. Δεν ήθελε ο κόσμος να πάει εκεί οργανωμένα. End of story.
Χαίρομαι που έγινε το event και εύχομαι κάθε χρόνο να γίνεται ολοένα και καλύτερο και ποιο δυνατό. Φέτος περάσανε 1500 άτομα εύχομαι του χρόνου τα τριπλασία.

Mon Oct 05, 2015 1:38 am
Profile YIM
Site Admin

Για να ξεκαθαρισουμε κατι, το ban αλλος το προτεινε, εγω απλα ειπα οτι δεν θα δημιουργησω κανενα προβλημα αν ακολουθησετε αυτο το δρομο. (επισεις δεν εβρισα κανεναν ουτε και το συλλογο)
Επισεις ποτε δεν ειπα οτι ειμαι μελος, αλλος εκρινε σκοπιμο να κανει το distinction.
Τα σχολια για το site μπορεις να τα αντιπαρερχεσε οσο θελεις, δεν σημαδευαν εσενα προσωπικα απλα εκανα point out οτι οπως και στο θεμα του fantasticon με "συζητησεις" μονο δουλια δε γινεται.

στην ουσια:

Quote:
Δεν κάναμε Follow up γιατί 1) Δεν ξέρανε αν θα τα καταφέρνανε να γίνει, θα επικοινωνούσαν, δεν το έκαναν
2) ¨Ηταν να γίνει Σεπ και θεώρησα προσωπικά πως είχε ληξε το θέμα.

Με το χερι στη καρδια πιστευεις οτι αυτο δικαιολογει το να μη κανεις ενα follow up? ενα μειλ η τηλεφωνο δηλαδη.

end of story indeed, ελπιζω να μην εχουμε την ιδια συζητηση και του χρονου :P

Mon Oct 05, 2015 11:20 am
Profile
King Spammer

Με το χέρι στη καρδιά Μάριε, οι άνθρωποι πρέπει να είναι συνεπείς, υπήρξα συνεπής και ο σύλλογος προσέφερε όταν το ζήτησαν. Δεν επανήλθαν γιατί βρέθηκαν χορηγοί. Να ειναι καλά τα παιδιά και το εννοώ ο ΕΣΠΑΙΡΟΣ πιστεύω πως έχει κάθε όρεξη και μπορεί να προσφέρει ουσιαστικά σε κάθε τέτοια εκδήλωση. Δεν ειναι όμως στο χέρι μας να παρευρεθούμε πέρα από κοινό. Ο οργανωτής όπως κάλεσε τις εταιρίες (γιατί το κάνανε) όφειλε να κάνει το ίδιο και μαζί μας. Κάθε τι που προάγει το χόμπι θα βρίσκει αρωγό τον σύλλογο, αυτός είναι ο σκοπός μας και αυτό θέλουμε. Του χρόνου ελπίζω να υπάρξει καλύτερη συνεννόηση και μιας και φαίνεται πως έχεις επαφή ελπίζω να βοηθήσεις στην επικοινωνία.

Mon Oct 05, 2015 5:47 pm
Profile YIM
Regular Hobby Writter

καλησπερα ξανα παιδια θα ηθελα απλα να αναφερω κατι οπου το παρατιρησα καθως διαβαζα ολα τα ποστ.Ο συλλογος ειναι τα τα μελη του.Το ΔΣ κατα βαση ειναι εκτελεστικο οργανο της γενικης συνελευσης οπου , γενικη συνελευση ειναι τα μελη.
Αν καποιο μελος θελει να κανει μια ενεργια η να διοργανοση κατι οπου γινεται για το συλλογο με μελη του συλλογου και προωθει το χομπι τοτε το ΔΣ πρεπει απλα να τον βοηθησει οσο μπορει και να γινει.
ΔΛΔ επειδη εχω και δυσλεξια και μπορει να γινω μη κατανοητος θα γινω πιο αναλυτικος.Στο φανταστικον στο Αθενςκομ πως λεγεται δεν χρειαζετε να το πει το ΔΣ ......για να παμε.Μπορει ενα μελος οποιοδηποτε να παει να τρεξει τις γνωριμιες να μαθει πως και τι πρεπει να κανουμε σαν συλλογος και να ερθει στο ΔΣ και να πει.Κυριοι εχω αυτη την προταση με αυτες τις παραμετρους και λεπτομεριες το εχω αναλαβει σαν ΕΣΠΑΙΡΟΣ εγκρινεται να γινει?Και το ΔΣ να το εγκρινει η οχι.Αν ειναι κατι που προωθει το χομπι και το ΔΣ δεν το εγκρινει τοτε στην γενικη συνελευση μπορει να απολογιθει σε οποιον του ζητησει τον λογο.Προφανως (και δεν το ανεφερα γιατι νομιζω το καταλαβενουμε) δεν μπορει να παει να κλεισει και να υπογραψει μια συμφωνια σαν Εσπαιρος και να μας πει πρεπει να πληρωσουμε ... οπως ειπα πρεπει να το εγκρινει το ΔΣ .... το οποιο ειναι εκτελεστικο οργανο της γενικης συνελευσης η οποια εχει παρει συγκεκριμενες αποφασεις ακομα και για τα οικονομικα.
Αρα...... το οτι δεν συμετεχουμε καπου σαν συλλογος οφείλεται σε ολα τα μελη .Αν καποιος ηθελε να συμετεχουμε θα ειχε κανει τα παραπανο ,αρα αυτο σημενει οτι δεν υπηρχε τετοιο ενδιαφερον.
Επισης γενικα το αναφερω οτι οποιο μελος θελει να οργανοσει κατι για το χομπι και θελει να γινει με τον Εσπαιρο παρων η να το διοργανωσει ο Εσπαιρος απλα φερνει την προταση του στο ΔΣ.

Συγνωμη αν δεν μπορεσα να γινω κατανοητος και για τα ορθογραφικα μου .... ειμαι καλυτερος στον προφορικο λογο.

Εν τη προαιρέσει η μοχθηρία και το αδικείν:η μοχθηρία και η αδικία υπάρχουν από πρόθεση [και όχι τυχαία ή κατά λάθος]

Το εύδαιμον το ελεύθερον, το δ’ ελεύθερον το εύψυχον:ευτυχισμένοι είναι οι ελεύθεροι και ελεύθεροι είναι οι γενναίοι

Ένας στενόμυαλος άνθρωπος δεν έχει άλλο τρόπο να δείξει ότι είναι άξιος, από το να προσπαθεί να περνάει πάντα το δικό του.

Philip Sidney, 1554-1586, Άγγλος ποιητής & αυλικός

Είναι αδύνατη η συζήτηση με κάποιον που προσποιείται πως δεν ψάχνει την αλήθεια αλλά την κατέχει ήδη.

Romain Rolland, 1866-1944, Γάλλος συγγραφέας, Νόμπελ 1915

Tue Oct 06, 2015 2:23 pm
Profile
Reply to topic   [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2