View unanswered posts | View active topics It is currently Wed Oct 16, 2019 12:21 pm

Reply to topic  [ 11 posts ] 
 ESPERISIMA, our new blog! 
Author Message
Regular Hobby Writter

Post ESPERISIMA, our new blog!
Το καινούριο blog για τις δραστηριότητες του συλλόγου γεννήθηκε και μπορείτε να το δείτε εδώ: https://espairisima.wordpress.com/

Να θυμίσω ότι θα ανεβαίνουν κείμενα με μια πιο δημοσιογραφική προσέγγιση και θα αφορούν τόσο κόσμο του συλλόγου, όμως θα είναι περισσότερο ένα άνοιγμα προς τα έξω και προς άτομα τα οποία δεν ασχολούνται με το χόμπι. Γι αυτό και το πρώτο κείμενο αναφέρεται στα rpg, όσο καλύτερα μπορούσα να το εξηγήσω σε κάποιον που δεν ξέρει και υπάρχει το ενδεχόμενο να ενδιαφέρεται.

Στη συνέχεια θα οργανωθεί περισσότερο το site, θα χωριστούν κατηγορίες και ό,τι τρέχει στο σύλλογο θα υπάρχει εκεί! Προετοιμαστείτε για συνεντεύξεις! Η πρώτη έχει ήδη γίνει και θα δείτε το κείμενο οσονούπω.

Tue Mar 31, 2015 5:52 pm
Profile
Site Admin

Post Re: ESPERISIMA, our new blog!
μπορω να ρωτησω γιατι δε το κανετε στο portal που ειναι και το site του εσπαιρου? λεω εγω τωρα...

σαν πειρατής θα τριγυρνάς ...

Wed Apr 01, 2015 2:25 am
Profile
Am I a bot?

Δε ξέρω τους λόγους που δεν το κάνει εδώ, αλλά παίζει να φταίει το ~5-6 years outdated coding του site και την δυσχρηστία του συν το ότι είναι solo project της Μαρίας για τον σύλλογο, όχι project "του συλλόγου".

Χρειαζόμαστε καινούριο site + forum (όχι μόνο forum με premade template), κάτι που είχε ειπωθεί αν θυμάμαι καλά και στην Έκτακτη Γενική που έγινε τον Ιούλιο(;), αλλά δεν προχώρησε από τότε.

Μαρία μια χαρά το βλέπω εγώ, όρεξη να έχεις να γράφεις και άλλα άρθρα. Κότσαρε και καμιά φωτό για να σπάει το wall-of-text και να είναι πιο εύκολο να το διαβάσει κανείς.

Wed Apr 01, 2015 3:22 am
Profile
Mega Vicious Carnivore

Ευγε Μαρια, υπεροχη δουλεια!

Απο ποιον πηρες συνεντευξη, απο τον αντιπροεδρο; Εχεις μεσο; :lol: :lol:

Wed Apr 01, 2015 6:18 am
Profile
Mega Zuper Spammer

:)

Wed Apr 01, 2015 7:49 am
Profile
I try to become Mega Zuper Spammer

bravo maria ante na to ebloutisoume - na kaneis kapio arthro me afton ton diagonismo ellinikis peripetias - mila me nikites klp!!

Wed Apr 01, 2015 10:52 am
Profile WWW
Regular Hobby Writter

Post Re: ESPAIRISIMA, our new blog!
Χαίρομαι που σας άρεσε! :D :D κι εγώ έχω μπριζωθεί πολύ άσχημα, ήταν να μην γίνει η αρχή!
Για να απαντήσω στο Μάριο, έγινε εκτός forum διότι το forum δεν εξυπηρετεί αρκετά το format και τη δουλειά που θέλω να κάνω. Επίσης το wordpress τελικά είναι εξαιρετικά βολικό!
Όλα θα γίνουν στην πορεία, έχω σκεφτεί πολλά πράγματα και νομίζω θα βγει κάτι καλό.

Ακόμα ξέχασα να αναφέρω ότι αν κάποιος θέλει στήλη δικιά του και κολλάει η θεματική στα υπόλοιπα μπορεί να μου το πει προφανώς και να γράφει και αυτός. Στο blog ναι μεν προς το παρόν γράφω εγώ αλλά θα μου άρεσε πολύ η ιδέα πχ κάποιος να γράφει για τα κατορθώματα του χαρακτήρα του σε κάποιο παιχνίδι (σαν ημερολόγιο)

Wed Apr 01, 2015 11:02 am
Profile
Site Admin

@Zenith.
Απο οσο ξερω ετοιμαζεται καινουργιο σαιτ υπερσυγχρονο εδω και 2 ετη :P
Περαν αυτου ενημερωτικα, το "coding" αν και πλατφορμα ειναι στην τριτη έκδοση, το πορταλ ειναι up to date Joomla 2.5 και το φορουμ phpbb3 up to date επισεις, αρα σιγουρα δεν ειναι 6 χρονια παλιο.

@BloodyMary
το σαιτ εκτος του φορουμ, ειναι πορταλ με τη μηχανη του joomla 2.5 που ειναι πολυ καλυτερο απο το wordpress (κατα τη γνωμη μου) για να διαχειρηζεσε content. φυσικα ποτε κανεις δεν εγραψε τιποτα παρα τις προτροπες μου ( μπορεις να βρεις παλια θρεντ απο δω και απο κει) οποτε και ποτε δεν το χρησιμοποιησαμε για τιποτα αλλο εκτος απο στατικη πληροφοριση.

Regardless καλη αρχη και σου ευχομαι και καλη συνέχια, δεν εκανα το σχολιο γιατι ειμαι κατα του εγχειρηματος ισα ισα, απλα απο πλευρας μαρκετινγκ ειναι κριμα να δημιουργειται τραφικ σε ενα μπλογκ εκτος του σαιτ του συλλογου, αν χρειαστεις βοηθεια σε οτιδηποτε τεχνικης φυσεως μου λες :)

Wed Apr 01, 2015 12:40 pm
Profile
Am I a bot?

Άλλο το up-to-date και άλλο το outdated (διαφορετικές σαν εκφράσεις). Τα php forums (με την μορφή που έχει το forum τώρα) είναι ξεπερασμένα. Το ότι είναι up-to-date είναι αδιάφορο. Τέτοιου στυλ forums είναι εργασίες 2ου εξαμήνου σε σχολές πληροφορικής και συναφών σχολών, όπως τέτοια κάναμε στην σχολή μου το 2006. Και παρεμπιπτόντως το Joomla 2.5 σταμάτησε να έχει support από τον Δεκέμβρη γιατί και αυτό έγινε outdated, θέλουμε ένα (κατά την άποψή μου πάντα, μπορεί να μην συμφωνείτε σε αυτό) IP Board όπως είναι και το insomnia.gr

Όπως και να έχει, τζάμπα κουβέντα και κάνουμε highjack το thread της Μαρίας που δεν έχει καμία σχέση με αυτά που γράφουμε, οπότε no point in continuing, καλύτερα να ανοίξουμε ένα thread που θα συζητάμε για αυτό το θέμα καθαρά να υπάρξουν και ιδέες από πολλούς

Wed Apr 01, 2015 8:57 pm
Profile
Site Admin

και λιγα λες zenith, ουτε α εξαμηνου :P. Υπαρχουν πολυ συγκεκριμενοι λογοι που το σαιτ εχει ως εχει συμπεριλαμβανομενου και του οτι οπως ειπα αναπτυσεται υπερσυγχρονη πλατφορμα τα τελευταια 2 χρονια οποτε και upgrades δεν γινανε, αλλα τεσπα ειναι εκτος θεματος αφ ενος και ανευ ουσιας αφ εταιρου.

your quest starts here : https://www.invisionpower.com/pricing

go for it ;)

Thu Apr 02, 2015 2:15 am
Profile
Regular Hobby Writter

NEW POST

https://espairisima.wordpress.com/2015/ ... BF-%CF%80/

Thu Apr 30, 2015 12:13 pm
Profile
Reply to topic   [ 11 posts ]