View unanswered posts | View active topics It is currently Sat Sep 21, 2019 2:57 am

Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2
 Αthenscon 2015 
Author Message
King Spammer

Post Re: Αthenscon 2015
Καλησπέρα, τελικά μαζευόνται 8-10 άτομα ώστε να ξέρουμε ότι και τις 2 μέρες θα έχουμε επαρκή κόσμο για να έχουμε παρουσία εκεί? Θα πρέπεινα το ξέρουμε μέχρι τέλος βδομάδας ώστε να έχει νόημα η όποια συζήτηση και για το ΔΣ αλλά και με το AthensCon.

Tue Oct 20, 2015 12:44 am
Profile YIM
Am I a bot?

Είδα την επίσημη σελίδα της διοργάνωσης, και πολλά coming soon έχει. Λίγο περίεργο, για μία διοργάνωση τέτοιου βεληνεκές, λιγότερο απο μήνα, ακόμη να μην έχει το πρόγραμμα της έτοιμο. Συν, η αισθητική που προβάλει δεν έχει καμμία σχέση με τον Σύλλογο. Αν κάποιος επισκέπτης από την διοργάνωση έρθει στον Σύλλογο, θα περιμένει να αντικρύσει κάτι αντίστοιχο της pop κουλτούρας. Θα πρέπει να προετοιμαστούμε και για το μετά.
Εγώ δεν θα πάω σε αυτή την εκδήλωση, ειδικά με δεκα ευρώ είσοδο (πάρα πολλά, όσα και τα coming soon), αλλά αν ο Σύλλογος χρειαστεί την βοήθειά μου, πολύ ευχαρίστως να συμμέτεχω είτε στα επιτραπέζια είτε με την ομάδα των lizardmen είτε στο stand του Συλλόγου είτε όπου αλλού μπορώ. (Φαντάζομαι ότι οι συμμετέχοντας θα έχουν free pass).

. Πές μου ποιά πίκρα περπατάς κρυφή;

Απόσπασμα από το Δημοτικό Ποίημα της Σκωτίας "Εδουάρδε, Εδουάρδε!"

Tue Oct 20, 2015 2:42 am
Profile
Regular Hobby Writter

Well, σχετικά με το θέμα εγώ την άποψη μου την έχω πει. Ευχαρίστως να συμμετέχω και να βοηθήσω στο περίπτερο, δεδομένου ότι όντως θα μαζευτούμε μερικά άτομα ώστε να αναλογεί max 4-6 ώρες την ημέρα στον καθένα για να δούμε κι εμείς την έκθεση.

Πέραν αυτού, το επιχείρημα ότι είναι έκθεση για comics και δεν "πολυκολάμε" θεματικά, πραγματικά δεν στέκει. Είναι έκθεση για comics & gaming, και είμαστε gaming community, απλά τα δικά μας games είναι tabletop / board games. Ακόμα και στατιτικά να το δούμε, Χ στους 10 κομιξάδες είναι rpg-άδες / επιτραπεζιάδες. Γιατί να μην γνωρίσουν ότι υπάρχει ένας ΕΣΠΑΙΡΟΣ;

Και, σόρρυ, το να σκάσουμε μύτη όλοι με μπλουζάκια να πούμε "είμαστε κι εμείς εδώ" δεν διαφημίζει τον σύλλογο, αλλά το ότι ο σύλλογος αυτός δεν έχει περίπτερο / παρουσία στο Con. Γιατί να αναρρωτηθεί ένας επισκέπτης "γιατί αυτός ο σύλλογος δεν έχει παρουσία; δεν είναι αρκετά μεγάλος; δεν είχε αρκετά λεφτά;"

Σε τελική ανάλυση, αν δεν κάνουμε κάτι σαν σύλλογος, θα πάρω τα εισητηριά μου και θα πάω, απλά είναι καλή ευκαιρία να αποκτήσει ο κόσμος awareness.

Tue Oct 20, 2015 7:53 pm
Profile YIM
Mega Zuper Spammer

Μεταξύ των exhibitors στο con θα είναι το Boxes of War (miniature gaming μαγαζί) & Infinity Attiki (το τοπικό league του Infinity). Ο ΕΣΠΑΙΡΟΣ δεν είναι πιο άσχετος από αυτούς. Και θα τρέξουν διάφορα tabletop gaming events, απ'ότι έχω καταλάβει, όπως αυτό.

Το να μην υπάρχει ακριβές πρόγραμμα (δηλαδή αυτό το συγκεκριμένο event θα γίνει εκείνη τη συγκεκριμένη ώρα) ακόμη & ένα μήνα πριν δεν είναι & τόσο περίεργο (many moving pieces, ειδικά για ένα καινούργιο con & του μεγέθους του), αν & θα ήταν καλύτερα, ναι, να υπήρχε μέχρι τώρα. Παρομοίως & τα 10 Ευρώ είσοδο για convention.

Αλλά, τεσπά, ο καθένας τα ερμηνεύει όλα αυτά όπως πιστεύει.

Εγώ προσωπικά, όπως έχω πει, αν δεν είμαι εκτός Αθηνών, θα είμαι full & τις 2 ημέρες στο con. Ομολογώ, όμως, ότι επειδή θέλω να δω panels & guests (κάποιους από τους comicάδες τους περιμένω πολύ) & cosplay (που θα είμαι & ο ίδιος την 1 ημέρα) δεν μπορώ να κάνω κάποιο commitment για το σύλλογο.

Last edited by YoMaster on Tue Oct 20, 2015 11:16 pm, edited 2 times in total.

Tue Oct 20, 2015 8:34 pm
Profile
Am I a bot?

Image

Αν δεν προκείψει κάτι θα είμαι και τις δύο μέρες. Το μόνο μου θέμα είναι οτί δουλευω το βράδυ, οπότε δεν μπορώ να κάτσω μεχρι τέλος και για τον ίδιο λόγο δεν θα μπορώ να έρθω νωρίς..! Για 12:00 με 13:00 έως τις 20:00 λογικά θα έιμαι οκ να έρθω.

Και καλή είναι η ιδέα, αντί να παίξουμε εκέινες τις μέρες στον σύλλογο να μεταφέρουμε καποια τραπέζια ή παιχνίδια στην έκθεση. Η να κάνουμε το game fair της παρασκεύης σε ένα μικρότερο βαθμο. ϊσως να παρουσιαζαμε ένα rpgακι με έτοιμους χαρακτήρες και ένα μικρό session. To ζομπι apocalypse που παίζουμε με τον Γιάννη είναι ένα εύκολο παιχνίδι να στήσεις χαρακτήρα με εύκολους κανόνες. Και εύκολο να το τελειώσεις σύντομα..!! Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Γιάννης που ξερει καλύτερα το παιχνίδι απο εμένα και είναι και γνωστός ελιτιστής..!!!!

Νομίζω οτί αν μαζευτούμε άτομα και υπάρχει θέληση μπορούμε να υλοποιήσουμε πράματα. Αλλά πιστεύω οτί θα πρέπει να δείξουμε κάτι, ακόμα και αν παίζουμε μεταξύ μας και καποιος εξηγεί σε αυτούς που ενδιαφερθουν το τι κάνουμε.

Ο Παναγιωτίδης Τσου Γιάννης είμαι για όποιον δεν με ξέρει στο forum. Οι περισσότεροι δηλαδή..!!

Tue Oct 20, 2015 9:23 pm
Profile
Am I a bot?

Αν επιβιώσουμε μέχρι τότε, θα εξηγείς εσύ ως βετεράνος. Αλλιώς θα παιχθεί εις μνήμην σου. :|

. Πές μου ποιά πίκρα περπατάς κρυφή;

Απόσπασμα από το Δημοτικό Ποίημα της Σκωτίας "Εδουάρδε, Εδουάρδε!"

Wed Oct 21, 2015 11:43 am
Profile
Reply to topic   [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2