View unanswered posts | View active topics It is currently Sat Sep 21, 2019 2:48 am

Reply to topic  [ 6 posts ] 
 Γεια σε όλους!!! 
Author Message
Am I a bot?

Post Γεια σε όλους!!!
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ που με δεχτήκατε στο forum σας.

Ύστερα από μία ταινία που είδα με κατι φίλους με θέμα το LARP μου άρεσε πολύ η ιδέα του να πάρω μέρος σε κάτι παρόμοιο. Άφου λοιπόν έψαξα και διάβασα πολλά topics πάνω στο συγκεκριμένο θέμα οδηγήθηκα σε αυτό το forum.

Διάβασα κάτι topic σε αυτό το forum παλαιότερα βέβαια και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε οργανώσει κάτι τέτοιο εδώ ή αν σκοπεύεται να οργανώσετε κάτι?
Επίσης αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που φέρνει τέτοιου είδους οπλισμό στην Ελλάδα? (δεν διευκρίνησα ότι ενδιαφέρομαι για παιχνίδι με ξίφοι και τέτοια ΟΧΙ για airsoft κτλ)
Τι όπλα χρησιμοποιείσατε αν έχετε παίξει κάτι γιατί είδα κάτι ωραία με latex και κάτι χειροπείητα.

Ευχαριστώ πολύ Ηλίας.

Wed Jan 12, 2011 12:23 am
Profile
King Spammer

Post Re: Γεια σε όλους!!!
Καλημέρα και καλός ήρθες. Όχι δεν έχουμε παίξει με εξοπλισμό τέτοιου τύπου (άλλωστε στα LARP που παίζαμε απαγορευόταν η επαφή). Για LARP με proxy διάβασε το thread του Darkon http://www.espairos.gr/phpbb3/viewtopic.php?f=4&t=1317&start=90.

Wed Jan 12, 2011 7:40 am
Profile YIM
Am I a bot?

Καλημέρα .
Το διάβασα αλλά αφήνει το γεγονός ανοιχτό και δεν ξέρω αν οι συναντήσεις που αναφέρονται έγιναν και αν βγάλατε κάποια άκρη .
Κατασταλάξατε κάπου θα προχωρήσει το θέμα ?
Υπάρχει κάποιο άλλο topic που δεν παρατήρησα και ξεκαθαρίζει τα πράγματα?

Wed Jan 12, 2011 12:51 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

Το θέμα είναι ακόμα στα σκαριά. Το ξέρω ότι ακούγεται αστείο σε μια πόλη εκατομμυρίων να μην μπορούν να βρεθούν 10 άτομα για κάτι τέτοιο (τη στιγμή που στο εξωτερικό, π.χ. Πολωνία που ήμουνα, σε πόλεις μικρότερες από την Πάτρα ή τη Λάρισα ήταν 100+ άτομα που παίζανε), αλλά έτσι είναι.

Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά όμως, μπορούμε να το στήσουμε (εμείς εδώ δεν το έχουμε παρατήσει απλώς λόγω δικών μου τρεξιμάτων με τη σχολή είναι δύσκολα- από το επόμενο εξάμηνο ευελπιστώ να οργανωθούμε πιο σοβαρά).

Κοινώς, αν απλά θες να βρεις κάτι έτοιμο να χωθείς, δεν μπορώ να σου πω κάτι περισσότερο από το "Περίμενε". Αν θες να βοηθήσεις να στηθεί όμως... :wink:

Τώρα, για να απαντήσω στις άλλες ερωτήσεις σου:

Quote:
Επίσης αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που φέρνει τέτοιου είδους οπλισμό στην Ελλάδα? (δεν διευκρίνησα ότι ενδιαφέρομαι για παιχνίδι με ξίφοι και τέτοια ΟΧΙ για airsoft κτλ)

Όχι και αμφιβάλλω ότι χρειάζεται. Καλύτερα να τα κατασκευάζουμε εμείς (εύκολο είναι) και να τα προσέχουμε με τα δικά μας στάνταρντ. Το γιατί θα το δεις:

Quote:
Τι όπλα χρησιμοποιείσατε αν έχετε παίξει κάτι γιατί είδα κάτι ωραία με latex και κάτι χειροπείητα.

Μπορεί τα latex να μοιάζουν ωραία, αλλά έχοντας πιάσει μπορώ να σου πω ότι είναι πραγματικά αηδία. Προφανώς αυτά που χρησιμοποιούνται δεν είναι παρά το 1/5 με 1/3 του βάρους των κανονικών (για να μην έχουμε ατυχήματα), αλλά τα latex είναι τόσο ελαφριά και μαλακά που δεν καταλαβαίνεις καν ότι σε χτυπάνε. Για LARP όπως είπε ο Nocture (χωρίς επαφή, ή με επαφή κατόπιν "συνεννοήσεως" είναι μια χαρά, αλλά για wargame LARP που θέλεις να καταλάβεις αν και που τήν έφαγες δεν βολεύουν.

Επόμενως πάμε στα πατατόσπαθα στα LARP (δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι καλύτερο- μην ξεχνάς ότι πρόκειται για παιχνίδι, όχι για άσκηση πολέμου, οπότε μην περιμένεις κανά τρελό ρεαλισμό), τα οποία φτιάχνονται εύκολα και ανώδυνα.

Τώρα ελπίζω να μου επιτρέψεις και μένα μερικές ερωτήσεις:

1) Ποια ταινία είδατε; Πιθανότατα το Role Models, και ίσως το Darkon, αλλά ελπίζω όχι το Monster Camp.
2) Γιατί σ'ενδιαφέρει το LARP; Για το RP του πράγματος; Για να μπορείς να βαράς κάποιον με πλαστικά σπαθιά χωρίς να τον σκοτώσεις; Για να μάθεις να "πολεμάς"; (Στο 1 και 2 είμαστε οκ, στο 3 δυστυχώς θα σε απογοητεύσω μεν γιατί το LARP είναι παιχνίδι και όχι πολεμική τέχνη όπως ισχυρίζονται μερικοί (ουγκ), αλλά αν είναι το 3 τότε θα σε κατευθύνω αλλού μην ανησυχείς).
3) Πως τα πας γενικότερα από χρόνο και όρεξη κτλ; (Αυτό έχει σημασία αν θέλεις όντως να βοηθήσεις).
4) Που μένεις; (Ευρύτερη περιοχή, προφανώς. Έχει μια κάποια σημασία αν μου πεις ότι μένεις π.χ. Πικέρμι και δεν έχεις μεταφορικό μέσο).

Και last but not least:

5) Πόσο χρονών είσαι; Για να μην μπλέξουμε και πουθενά.

Wed Jan 12, 2011 1:07 pm
Profile
Am I a bot?

Δεν θυμάμαι το όνομα της ταινίας αλλά νομίζω είναι το Role Models (κωμωδία).
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου με τράβαγε πάντα το φανταστικό στοιχείο είτε ήταν σε ταινία είτε σε παιχνίδι, είμαι λάτρης των RPG και MMORPG. Δεν είχα σκευθεί ποτέ ότι θα υπήρχε κάτι τέτοιο με πραγματικούς χαρακτήρες μόνο στην περίπτωση που θα είχα την δυνατότητα να παίξω σε κάποια τέτοια ταινία πράγμα αδύνατον φυσικά. Γιαυτό το λόγο δεν το είχα ψάξει και καθόλου. Η ιδέα του να υπάρχει κάτι τέτοιο η έστω να μπορέσω να δημιουργήσω κάτι μου κινέι πολύ το ενδιαφέρον. Επιπλέον είμαι καλός στις κατασκευές και δημιουργηκός (με λίγα λόγια μπορώ να συνεισφέρω στην δημιουργία).
Επίσης όσο ποιο ρεαλιστικό γίνει κάτι τόσο ποιο ωραίο θα είναι και θα τραβίξει πολύ περισσότερα άτομα (φυσικά με πρώτο γνώμονα την ασφάλεια).
Από χρόνο έχω αρκετό εκτός από μερικές περιόδους που όπως όλοι πνίγομαι με την σχολή (εξεταστική).
Μένω στην Νίκαια και έχω μεταφορικό μέσω (παντώς καιρου 8).
Και τέλος είμαι 23ων.

:lol: :lol: Νομίζω σε κάλυψα.

Wed Jan 12, 2011 1:49 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

Ωραίος :lol:

Λοιπόν, το Role Models είναι καλή φάση (και μένα αυτο με τράβηξε στην αρχή ενώ πριν το κορόιδευα).

Όλες σου οι απαντήσεις ήταν καλυφτικότατες (*brain damage*). Μια χαρά ακούγονται όλα.

Από κει και πέρα θα τα πούμε και από MSN και από κοντά.

Wed Jan 12, 2011 2:01 pm
Profile
Reply to topic   [ 6 posts ]