View unanswered posts | View active topics It is currently Sat Sep 21, 2019 2:42 am

Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
 Live Athens By Night 
Author Message
King Spammer

Post Live Athens By Night
Coming up at the end of September 2006.
Pray for the best, avoid the badluck, wish for the moon to shine your path... the unknown opens the gates of hell and a cursed world lashes to real life.

Sat Jun 03, 2006 9:58 pm
Profile YIM
King Spammer

Ο κόσμος που θα παίξουμε θα είναι στο σήμερα με κάποιες ιδιαιτερότητες.
α) Το campaign θα χωριστεί σε 4-5 acts των 2-3 scenes.
β) Κάθε Act έίναι ένα σενάριο διαφορετικό το οποίο πατάει στη ραχοκοκαλιά του Campaigne και το pool των χαρακτήρων που συμμετέχουν.
γ) Κάθε Act απέχει χρονικά από το προηγούμενο (από 1 μέχρι 20 χρόνια) όπως εφαρμόζει όλη η μοντέρνα λογοτεχνία 8)
δ) Τις αποκριές θα υπάρχει ειδικό medieval Act το οποί θα αφορά το σενάριο.
ε) Κάθε act θα είναι γραμμένο από διαφορετικό ST σε συνεργασία με μένα.
στ) Θα παίξετε παραπάνω από ΄2-3 χαρακτήρες μέσα στη χρονιά οι οποίοι θα είναι προπαρασκευασμένοι. Σαφώς θα έχετε δηλώσει από πριν τι αρέσκεστε να παίζετε, clan, mood, feeling etc και θα προσπαθήσω σε συνεργασία με τους υπόλοίπους στη πορεία του παιχνιδιού να ζείτε αυτό που σας αρέσει χωρίς να χαλάει η δομή της ιστορίας. (χαρακτήρες κανόνια δεν μπορούν να δημιουργηθούν λοιπόν και απόφεύγουμε το power gaming etc).

Κείμενο για τροφή λοιπόν και όσοι επίδοξοι παίκτες επιθυμούν να βοηθήσουν η να παίξουν δεν έχουν παρά να επικοινωνήσουν.
Επίσης όσοι πιστεύουν ότι μπορούν να δουλέψουν σενάρια κατά παραγγελία (αρκετά ελεύθερο σε αρκετά σημεία αλλά με συγκεκριμένες απαιτήσεις ως προς το αποτέλεσμα ας επικοινωνήσουν και αυτοί.

Wed Jun 28, 2006 7:41 am
Profile YIM
King Spammer

Είχα πει ότι θα επικοινωνούσα εν ευθέτω χρόνο. Λοιπόν.... ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ.
Θα εκθέσω μια προσωπική άποψή μου επί του Live.
Το "ζωντανό" όπως το ζούσαμε ήταν μια προσπάθεια για κάτι διαφορετικό. Είχε "αναλόγως τη χρονιά" διάφορα ενδιαφέροντα στοιχεία
1997- Cult τυπάκια, πρωτοτυπία, BOOZE (μπυρόνια κτλ) μετά από κάθε session.
1998-2001 - One man show, άνθηση και επιθυμία για το κάτι παραπάνω. (μιλάμε για πολύ λαό τότε)
2001-2004 - Δομή, ιντερνετ support, consistence
2004 GIovanni Chronicles I Medieval live - NPCs with cause, PCs with goals, cloths environment
2005 - Αλλαγή πλεύσης, νέους ST, και 1st real attempt to real world.

Από όλο τά live που έχω ζήσει θεωρώ ότι κανένα δεν ήταν τέλειο και κανένα κακό. Όλα είχαν μεράκι και προσπάθεια και αν κάπου αστόχησαν είχε να κάνει με τη κούραση και την έλλειψη δυναμικού. Θεωρώ επίσης ότι τα Live τέτοιου τύπου μας τελείωσαν ανεπιστρεπτεί.
Τότε τι?

Όπως όλα στη ζωή και αυτό πλέον έχει αλλάξει. Ένα live για να στηθεί θέλει πολύ δουλειά και όλα τα θετικά από τα παραπάνω live. ΌΛΑ όμως :shock:

Το μοντέρνο Live χρειάζεται:
1) Κεντρική διαχείριση / φασιστικού χαρακτήρα
2) 3-4 άτομα για να βγαίνουν οι ιστορίες και να ετοιμαστούν οι NPCs.
3) 25-30 άτομα να παίξουν (NPCs και PCs)
4) ΌΛΑ τα sessions πρέπει να λαμβάνουν χώρα εκτός συλλόγων μαγαζιών κτλ. Σε συννεννόηση με μπαράκια κτλ πάντα. Ο σύλλογος ή τα μαγαζιά δρούνε ως κέντρο ελέγχου του event ή για κάτι πολύ special. Εν ολίγης το live ανάγεται σε μία κοινωνική συνεύρεση διασκέδασης και ποτού
5) Ιντερνετ Support

..... Coming up ... the roll of our club and the importance of a live.

Thu Sep 28, 2006 1:31 pm
Profile YIM
King Spammer

Ο σύλλογος όταν φτιάχτηκε είχε 2 επίπεδα κόσμου. Τους gamers και τους live - Vampire gamers. Τώρα που πλέον έμειναν οι gamers θα έλεγε κανείς πως δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε live....
Η αλήθεια είναι ότι αν είναι να το κάνουμε όπως κάποτε καλύτερα να μη το κάνουμε. Εάν είναι να το κάνουμε επίσης σαν σύλλογος και να καταλήξει ένας να το τρέχει επίσης καλύτερα να μη γίνει.
Το live όπως είπα είναι μια κοινωνική εκδήλωση που πέρα από το ότι βρισκόμαστε παίζουμε και ένα παιχνίδι το οποίο είναι κοινό στα μέλη μας (και όχι μόνο). Οι σύλλογοι έχουν στόχο να εφευρίσκουν τρόπους τα μέλη τους να κάνουν κοινές εκδηλώσεις και από εκεί και πέρα όσοι προσέλθουν.

Στο σύλλογο υπάρχουν πολυέμπειροι άνθρωποι με το live ικανοί να σηκώσουν το βάρος του, υπάρχουν αρκετοί με γνώση υπολογιστών ώστε να σηκώσουν το support και επίσης υπάρχουν αρκετά άτομα για το πρώτο μπούγιο ατόμων. Ο σύλλογος επίσης εν αντιθέση με οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια στο χώρο των live έχει καλό όνομα και πετυχημένες seasons.

Το live θα μπορούσε να είναι πολλά πράγματα για το σύλλογο
α) Λόγος εισροής παικτών
β) Διαφήμιση του συλλόγου
γ) Ένα Service το οποίο παρέχεται έναντι αμοιβής σε όσους δεν επιθυμούν να ενταχθούν στο σύλλογο, λεφτά τα οποία χρησιμοποιούνται για τις εκτυπώσεις, τα μελάνια και ότι χρησιμοποιείται στα sessions (γιατί φυσικά το live όπως και ΚΑΘΕ σωστά οργανωμένο game έχει έξοδα και μάλιστα αρκετά). Παραπέμπω στη ταινία The Game του Michael Duglas και πρωτού ακούσω διάφορα προσθέτω ότι στην Αθήνα υπάρχουν 2-3 ιντερνετικές τέτοιες εταιρίες οι οποίες τρέχουν παίχνίδια τύπου κυνήγι θυσαυρού και δεν έχετε πάρει πρέφα τι γίνεται (hint κάποια στιγμή η Αθήνα είχε γεμίσει παλίά στρώματα στα σκουπίδια.... :twisted: )

Όλα τα παραπάνω τα γράφω γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι η ιδέα ενός τέτοιου live έχει ωριμάσει μέσα σε όλους μας πλέον. Θέλουμε το κάτι παραπάνω και την υπέρβαση και ο σύλλογος θέλει το δικό του λευκό άτι το οποίο θα του φέρει κόσμο και publicity. Την Κυριακή στην συνάντηση όποιος επιθυμεί μπορεί να κάτσει και να το συζητήσουμε δεν θα το θέσω όμως στη συζήτηση του συλλόγου γιατί
α) Έχουμε λειτουργικά θέματα να λύσουμε
β) Θα ήθελα πραγματικά να δω αν έχουν όρεξη άνθρωποι να δουλέψουν (γιατί περί δουλειάς πρόκειται η οποία απλά αποφέρει ευχαρίστηση) σε κάτι τόσο δύσκολο πρωτού ζαλίσουμε τον σύλλογο και τα μέλη του με τέτοιο project.

kisses from the navy

Fri Sep 29, 2006 8:09 am
Profile YIM
Rookie

Νομίζω Τασούλι πως όλοι αυτοί οι λόγοι είναι περιττοί γιατί οι εσπαιρίτες δεν χρειάστηκαν ποτέ λόγο για να παίξουν, είναι στο αίμα μας. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία ούτε με το Live ούτε με το Vampire εφόσον όμως μου ζήτησες βοήθεια χθές είμαι πρόθυμη να στη προσφέρω. Έχω γνώση υπολογιστή, όρεξη για δουλειά και είμαι διατεθειμένη ακόμη και να παίξω ένα ‘μικρόÂ’ ρόλο. Μικρός γιατί θέλω να κάνω τον μελοθάνατο ψυχοπαθή που θα τρέχει με τα παλούκια, τα σκόρδα και τον πυρσό και θα φωνάζει ψοφήστε ανίερα πλάσματα μπορώ ε? ε? μπορώ?

Cowards die many times before their deaths. The valiant never taste of death but once. Of all the wonders that I yet have heard, it seems to me most strange that men should fear. Seeing that death, a necessary end, will come when it will come.

Tue Oct 03, 2006 1:02 pm
Profile
Site Admin

Μικρός γιατί θέλω να κάνω τον μελοθάνατο ψυχοπαθή που θα τρέχει με τα παλούκια, τα σκόρδα και τον πυρσό και θα φωνάζει ψοφήστε ανίερα πλάσματα μπορώ ε? ε? μπορώ?

Λυπαμαι αλλα αυτος ειναι παραδοσιακα ο δικος μου ρολος ( και οταν ψοφαω παιρνω πολυυυυυυ κοσμο μαζι..... )

σαν πειρατής θα τριγυρνάς ...

Tue Oct 03, 2006 1:45 pm
Profile
King Spammer

Νομίζω Τασούλι πως όλοι αυτοί οι λόγοι είναι περιττοί γιατί οι εσπαιρίτες δεν χρειάστηκαν ποτέ λόγο για να παίξουν

False. Δεν υπάρχει gamer που πρωτού παίξει σε ένα τραπέζι ή ένα RPG να μη σκεφτεί ΤΙ καινούργιο μου προσφέρει αυτό το τιράγμα που μπλέκω και αν θα πηγάσει FUΝ από το συνοθήλεμα ανθρώπων που θα βρεθούν μαζί.
Έτσι και το Live δεν μπορεί να ξεφύγει από αυτό και πρέπει να δώσει καινούργια στοιχεία, good story και μπόλικο κόσμο. Δυστυχώς οι ΕΣΠΑΙΡΙΤΕΣ λόγο προυπηρεσίας βαρέων και επειδή αυτοί γεύτηκαν όλα τα σπουδαία live είναι ακόμα πιο απαιτητικοί. Μαζί με αυτούς και εγώ

Tue Oct 03, 2006 4:44 pm
Profile YIM
Rookie

Δεν υπάρχει gamer που πρωτού παίξει σε ένα τραπέζι ή ένα RPG να μη σκεφτεί ΤΙ καινούργιο μου προσφέρει αυτό το τιράγμα που μπλέκω και αν θα πηγάσει FUΝ από το συνοθήλεμα ανθρώπων που θα βρεθούν μαζί.
Έτσι και το Live δεν μπορεί να ξεφύγει από αυτό και πρέπει να δώσει καινούργια στοιχεία, good story και μπόλικο κόσμο. Δυστυχώς οι ΕΣΠΑΙΡΙΤΕΣ λόγο προυπηρεσίας βαρέων και επειδή αυτοί γεύτηκαν όλα τα σπουδαία live είναι ακόμα πιο απαιτητικοί. Μαζί με αυτούς και εγώ

Aκιβώς! Αυτό τους νιάζει μόνο και όχι:
anastasios wrote:
το λευκό άτι το οποίο θα φέρει κόσμο και publicity.

Τώρα που γυρίζει λοιπόν αν όντως θες:

anastasios wrote:
ανθρώπους με όρεξη να δουλέψουν (γιατί περί δουλειάς πρόκειται η οποία απλά αποφέρει ευχαρίστηση) σε κάτι τόσο δύσκολο πρωτού ζαλίσουμε τον σύλλογο και τα μέλη του με τέτοιο project.

πες τι θες ακριβώς να το κάνουμε 8) .

Cowards die many times before their deaths. The valiant never taste of death but once. Of all the wonders that I yet have heard, it seems to me most strange that men should fear. Seeing that death, a necessary end, will come when it will come.

Tue Oct 03, 2006 5:49 pm
Profile
King Spammer

Όταν παραθέτω μια ολοκληρωμένη ιδέα μου αρέσει να καλύπτω όλες τις προοπτικές, μείον, συν κτλ. Εξού και το άτι. Πάμε παρακάτω...

Όπως το βλέπω εγώ και όχι όπως θα είναι μετά από συζήτηση με όλη την ομάδα
1) 3 ST να γράψουν από 3 όμορφες ιστορίες σε guidlenie (πολύ γενικά άρα θα έχουν σχεδόν πλήρη ελευθερία στη θεματολογία τους) που θα δώσω εγώ.
2) Τον Μανό ή το έργο που είχε παράγει ο Μανός ή κατι παρόμοιο το οποίο να δουλέυει καλύτερα και όχι χειρότερα. Οι παίκτες θα πρέπει να έχουν access σε ιντερνετ else no party.
3) Εκτυπωτές γραφείον σας να οικιοποιηθείτε μιας και έχει πολυυυυυυυυυυ χαρτούρα.
4) Updated site μετά από κάθε session-event εντός 2-3 ημερών με Photos etc. Το etc το αναλαμβάνω τα photo videos όμως.... αδυνατό λόγο έλλειψης εξοπλισμού
5) Γνωριμίες με μαγαζιά που είναι πρόθυμα να υποδεχτούν μία θεατρική/ πολιτστική/ παιχνιδιάρικη ομάδα η οποία μαζί με τα ποτάκια της και το πάρτυ που θα κάνει εκεί θα παίζει κι όλας. 2-3 Ενημερωτικές αφίσσες για το τι γίνεται εκείνο το απόγευμα / βράδυ και φυσικά μπροσούρες ή απλά Α4 τα οποία θα αφορούν το current session (μέχρι και έτοιμους χαρακτήρες θα εχω). Δεν θέλουμε 1 μαγαζί που θα μας φορτωθεί αλλά 4-5 για αρχή καλά στέκια που να μας ανέχονται επειδή πληρώνονται από τα ποτά μας και τίποτε παραπάνω. Καλό θα είναι σε full scale ο σύλλογος αν μαζέυει πάνω από 40 άτομα να παίρνει φυσικά και κάποιο ποσοστό. Ζόρικο.
6) Τρέξιμο και εκμετάλλευση ευκαιριών όπως αυτής που προσφέρει απλόχερα ο Θάνος σε ώρες που και οι εργαζόμενοι μπορούν.

Υπάρχουν και άλλα πράγματα που θα χρειαστούν στην πορεία αλλά προς το παρών ας ξεκινήσουμε από τα απλά.

Υ.Γ. Πέρα από 1-2 φορές τον χώρο του ΕΣΠΑΙΡΟΥ για το live ΔΕΝ θα τον χρειαστώ. Και αν θα το κάνω θα είνα σε παράλληλη βάση με το μπαρακακι
Υ.Γ.2 Θα έχει και κυνήγι θυσαυρού και πολύ θα γούσταρα να χρησιμοποιήοσυμε το γεγονός ότι ο Φωτόπουλος εκπέμπει στον αέρα και να δίνονται στοιχεία και από εκει.

Tue Oct 03, 2006 6:15 pm
Profile YIM
Rookie

Internet
2 PC
Εκτυπωτή
Εξοικείωση με τη χαρτούρα
Προσαρμοστικότητα σε βάσεις δεδομένων
Όρεξη για δουλειά

Μπορώ επίσης:
Nα παίξω κάποιον npc για αρχή και εν συνεχεία βλέπουμε . . .
Να συνοδεύσω όποιον πάει στα μαγαζιά για τις δημόσιες σχέσεις. Μόνη μου δε πάω :oops: ντλέπομαι :oops: .
Επίσης να προτείνω το Καλλιδρόμιο σαν ένα απ' τα μαγαζιά είναι αρκετά μεγάλο 3όφορο νεοκλασικό με εσωτερικό κήπο κλπ που το χειμώνα δεν έχει μεγάλη κίνηση επομένως μας χωράει. Δεν ξέρω βέβαια άμα θα είναι πρόθυμοι να μας υποδεχτούν αλά το βλέπω πολύ πιθανό λόγο των παραπάνω.

Υ.Γ. Και να χρειαστείς τον χώρο του συλλόγου όλοι έχουμε την καλή διάθεση να τα βολέψουμε με αμοιβαίες υποχωρήσεις και κατανόηση
Υ.Γ. Το Α4 φωτογραφικό χαρτί μαμάει για αφίσα

Τί λες? Μπορώ να γίνω το γκουλάκι σου :?: :D

Tue Oct 03, 2006 8:12 pm
Profile
King Spammer

Εύκολα.... το Backoffice που πάντα ονειρέυεται κάθε ST :twisted: :!: You are hired.

Tue Oct 03, 2006 8:52 pm
Profile YIM
Rookie

Wed Oct 04, 2006 8:38 am
Profile
Rookie

Θα παρακαλούσα να χρησιμοποιείται pm για την αποστολή C.V. και να μην spamάρετε το forum. ΕυχαριστώÂ…

Thu Oct 05, 2006 1:41 am
Profile
Site Admin

Θα παρακαλούσα να χρησιμοποιείται pm για την αποστολή C.V. και να μην spamάρετε το forum. ΕυχαριστώÂ…

σε παω :D θα θελες να γινεις moderator.... ? :P

σαν πειρατής θα τριγυρνάς ...

Thu Oct 05, 2006 2:33 am
Profile
Am I a bot?

Thu Oct 05, 2006 3:09 pm
Profile
Reply to topic   [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next