View unanswered posts | View active topics It is currently Sun Dec 08, 2019 12:49 pm

Reply to topic  [ 91 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Νέο RPG Star Wars Saga System Mass Campaign από Φεβρουάριο 
Author Message
Site Admin

Post Re: Νέο RPG Star Wars Saga System Mass Campaign από Φεβρουάριο
Αυτα ειναι! ο Santa the hutt και ο πιστος του συμαχος Bomba Fett!

Μια χαρα τηα τα παμε :P

σαν πειρατής θα τριγυρνάς ...

Wed Jan 27, 2010 10:53 am
Profile
Rookie

Sokratisgk wrote:
Την Τετάρτη 27/01 όποιος θέλει να έρθει να φτιάξουμε χαρακτήρα μαζί θα είμαι εκεί 20:00-22:00. Όποιος πρόκειται να έρθει αν θέλει ας στείλει ένα PM με την επιλογή του σε χαρακτήρα για να ξέρω τι θα φέρω μαζί μου.

4 biblia einai ola kai ola kai kalupteis oles tis anagkes tou ka8e anwmalou paikth. Core, Jedi Academy, KOTOR, Starships. Scum and villainy apo ta legomena sas katalaba oti einai gia metepeita faseis tou campaign opote to afhnoume.

An kai basika apo oti katalaba 8a exoume polla sith puppies-wannabies opote kai ta 3 prwta mono na fereis kallumenos 8a eisai.

Opws eipa kai ston Don Gato 8a protimousa na mhn einai oles oi plhrofories twn xarakthrwn mas eurutera gnwstes, kuriws giati mou thn dinei to meta gaming kai exw allergia stous paiktes pou to efarmozoun.

Wed Jan 27, 2010 3:28 pm
Profile
I try to become Mega Zuper Spammer

Quote:
4 biblia einai ola kai ola kai kalupteis oles tis anagkes tou ka8e anwmalou paikth. Core, Jedi Academy, KOTOR, Starships. Scum and villainy apo ta legomena sas katalaba oti einai gia metepeita faseis tou campaign opote to afhnoume.

Θα έχω και τα τέσσερα βιβλία σήμερα μαζί μου, οπότε όποιος έρθει και θέλει να δει κάτι ή να ρωτήσει κάτι τα βιβλία θα τον κατατοπίσουν. Το Scum and Villainy πράγματι θα πάει για αργότερα, ειδικά αυτό το βιβλίο θα χρησιμοποιηθεί στο μέλλον γιατί, εκτός από Scums έχει και άλλα πράγματα τα οποία θα προσθέσουν στην ποικιλλία που θέλω να έχει το campaign αυτό.

Quote:
Opws eipa kai ston Don Gato 8a protimousa na mhn einai oles oi plhrofories twn xarakthrwn mas eurutera gnwstes, kuriws giati mou thn dinei to meta gaming kai exw allergia stous paiktes pou to efarmozoun.

Είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί σου όσον αφορά τις πληροφορίες. Όχι μόνο δεν θα γνωρίζετε πράγματα οι παίχτες μεταξύ σας, αλλά πολλά πράγματα δεν θα τα γνωρίζετε και για τους εαυτούς σας, με το πιο βασικό φυσικά να είναι το Destiny.

Άγγελος: "Ας με κάνανε κι εμένα Πρωθυπουργό για μια μέρα και θα 'βλεπες!"

Αρκάς: Η Ζωή Μετά
_______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ .

Αστερίξ: Οβελίξ, αντί να τσακώνεσαι προσπάθησε να μάθεις πού είναι οι αιχμάλωτοι
Οβελίξ: Αστερίξ, δεν γίνεται τίποτα. Πριν από τη μπούφλα δεν θέλουν να απαντήσουν και μετά δεν μπορούν

Wed Jan 27, 2010 3:49 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Εγω εχω 2 ερωτισεις

1) Talent μπορεις να παρεις απο οποιο tree θες σε καθε καινουριο ή αμα παρεις απο ενα δεν μπορεις να παρεις απο τα αλλα.

2) Ενα skill του χαρακτηρα θελω να το αλλαξω για λογους background και δεν μπορω να ερθω σημερα παιζει να το διορθωσουμε στο πρωτο session τσακα τσακα ;

Wed Jan 27, 2010 7:20 pm
Profile

crazygreek wrote:
Εγω εχω 2 ερωτισεις

1) Talent μπορεις να παρεις απο οποιο tree θες σε καθε καινουριο ή αμα παρεις απο ενα δεν μπορεις να παρεις απο τα αλλα.

2) Ενα skill του χαρακτηρα θελω να το αλλαξω για λογους background και δεν μπορω να ερθω σημερα παιζει να το διορθωσουμε στο πρωτο session τσακα τσακα ;

1) Όπως έχω προαναφέρει σύμφωνα με τους κανόνες του Saga μπορείς να πάρεις όποιο talent θες από όποιο tree θες. Όμως, επειδή θέλω να δώσω μεγάλη βάση στο Role play, αν διαλέξεις ένα talent tree στο πρώτο level και θέλεις και κάποιο άλλο, θα πρέπει να το δικαιολογήσεις in game. Εσύ που έχεις κάνει Jedi και έχεις επιλέξει to Deflect από το Lightsaber Combat Tree θα πρέπει γενικά να συμπεριφέρεσαι όπως ένας Consular αν θέλεις να πάρεις από το Jedi Consular Tree. Όμως από τα Guardian, Consular και Sentinel θα επιλέξεις μόνο ένα talent tree, όχι παραπάνω. Θα πάρεις ένα και θα το συνδυάσεις με Lightsaber Combat Tree και με κάποιο Force Tree.

2) Την τελευταία φορά δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με το χαρακτήρα σου και τον είδα τώρα και βλέπω ότι έχεις κάνει πολλά λάθη και μπόλικες μουτζούρες. Θα τα διορθώσουμε όλα μαζί την επόμενη φορά, αλλά καλό θα ήτανε όχι όταν ξεκινήσουμε. Κάποια μέρα πρέπει να κανονίσουμε να έρθεις από τον Έσπαιρο να τα φτιάξουμε όλα.

_______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ .

Αστερίξ: Οβελίξ, αντί να τσακώνεσαι προσπάθησε να μάθεις πού είναι οι αιχμάλωτοι
Οβελίξ: Αστερίξ, δεν γίνεται τίποτα. Πριν από τη μπούφλα δεν θέλουν να απαντήσουν και μετά δεν μπορούν

Thu Jan 28, 2010 12:33 am
Profile
Rookie

Μερικές ερωτήσεις έχω να κάνω:

1)Για ποιούς λόγους επιλέξατε το Force Sensitivity Feat να είναι διαθέσιμο μόνο σε Jedi; Και τι σημαίνει ακριβώς για σας το Feat αυτό; Δηλαδή υποδηλώνει potential στο force ή εκδήλωση του potential αυτού; Συνεπώς, κάποιος μπορεί να είναι "Force Sensitive" με την έννοια που του δίναν παλιότερα συστήματα πχ το d6 αλλά και το προηγούμενο d20 χωρίς να έχει το Feat (Δηλαδή potential στο force χωρίς πρόσβαση σε powers παρά μόνο σε οράματα που ελέγχονται από GM);

2)Πως θα περιορίζεται η επιλογή ταλέντων για κάθε class; Το κατάλαβα για Jedi, για άλλα classes;

3)Δεδομένου ότι το lvl 1 και η ηλικία 16-18 που ξεκινάμε είναι αρκετά περιοριστικά όσον αφορά στο background (όσο περισσότερα πράγματα έχει κάνει κάποιος και σε όσο πιο δύσκολες συνθήκες έχει βρεθεί, τόση περισσοτερη εμπειρία έχει), πόση ποιητική αδεία μπορούμε να θεωρήσουμε ως δεδομένη; Ή μήπως σας αρκεί τόπος γέννησης, οικογένεια, επιλογή σταδιοδρομίας; :P

4)Force Points πέρνουμε μόνο με lvl-up ή υπάρχουν και άλλοι τρόποι;

5)Σε σχέση και με την προηγούμενη ερώτηση, to lvling θα είναι γρήγορο, αργό, ή by-the-book;

Αν σας βασανίζω για όλα φταίει ο Παπουτσομένος Γάτος που μου έδωσε το ελεύθερο να ρωτήσω ότι θέλω :P

And still the men chatted pleasantly, and smiled. Was it possible they heard not? Almighty God! -- no, no? They heard! -- they suspected! -- they KNEW! -- they were making a mockery of my horror! -- this I thought, and this I think. But anything was better than this agony! Anything was more tolerable than this derision! I could bear those hypocritical smiles no longer! I felt that I must scream or die! -- and now -- again -- hark! louder! louder! louder! LOUDER! --

"Villains!" I shrieked, "dissemble no more! I admit the deed! -- tear up the planks! -- here, here! -- it is the beating of his hideous heart!"
- Edgar Allan Poe, The Tell-Tale Heart

Last edited by Azarel on Sun Jan 31, 2010 2:29 pm, edited 1 time in total.

Fri Jan 29, 2010 7:18 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Αύριο. Είναι πολύ πιθανό να ανευω στο συλογο, Σωκράτη άμα περάσεις μπορούμε να κοιτάξουμε ο χαρακτήρα μου γιατί με την κοπή της πίτας οντως ούτε τον τελείωσα ούτε είχα σκεφτεί background

Sat Jan 30, 2010 7:21 am
Profile

Azarel wrote:
Μερικές ερωτήσεις έχω να κάνω:

1)Για ποιούς λόγους επιλέξατε το Force Sensitivity Feat να είναι διαθέσιμο μόνο σε Jedi; Και τι σημαίνει ακριβώς για σας το Feat αυτό; Δηλαδή υποδηλώνει potential στο force ή εκδήλωση του potential αυτού; Συνεπώς, κάποιος μπορεί να είναι "Force Sensitive" με την έννοια που του δίναν παλιότερα συστήματα πχ το d6 αλλά και το προηγούμενο d20 χωρίς να έχει το Feat (Δηλαδή potential στο force χωρίς πρόσβαση σε powers παρά μόνο σε οράματα που ελέγχονται από GM);

2)Πως θα περιορίζεται η επιλογή ταλέντων για κάθε class; Το κατάλαβα για Jedi, για άλλα classes;

3)Δεδομένου ότι το lvl 1 και η ηλικία 16-18 που ξεκινάμε είναι αρκετά περιοριστικά όσον αφορά στο background (όσο περισσότερα πράγματα έχει κάνει κάποιος και σε όσο πιο δύσκολες συνθήκες έχει βρεθεί, τόση περισσοτερη εμπειρία έχει), πόση ποιητική αδεία μπορούμε να θεωρήσουμε ως δεδομένη; Ή μήπως σας αρκεί τόπος γέννησης, οικογένεια, επιλογή σταδιοδρομίας; :P

4)Force Points πέρνουμε μόνο με lvl-up ή υπάρχουν και άλλοι τρόποι;

5)Σε σχέση και με την προηγούμενη ερώτηση, to lvling θα είναι γρήγορο, αργό, ή by-the-book;

Αν σας βασανίζω για όλα φταίει ο Παπουτσομένος Γάτος που μου έδωσε το ελεύθερο να ρωτήσω ότι θέλω :P

1) Δεν είπα ποτέ ότι το Force Sensitivity είναι μόνο για Jedi. Απλά ο Jedi είναι ο μόνος που το παίρνει δωρεάν στην αρχή. Οι υπόλοιπες classes θα πρέπει να χαλάσουν feat για να το πάρουν. Τα Force Points τα έχουν όλοι οι χαρακτήρες ανεξαρτήτως Force Sensitivity, γιατί το Force περιβάλλει όλα τους ζώντες οργανισμούς αλλά και την ύλη, γι αυτό ακόμα και τα droids έχουν Force Points (αλλά τα droids δεν μπορούν να πάρουν ποτέ Force Sensitivity).

2) Θα πρέπει να το δούμε αυτό από κοντά. Απλά αν διαβάσεις κάποια talents βλέπεις ότι από τον τρόπο που περιγράφονται και μόνο, δεν είναι εύκολο να τα πάρεις από τη μια στιγμή στην άλλη. Για παράδειγμα στον Noble υπάρχει ένα talent που λέγεται Educated, το οποίο λέει ότι ο τύπος είναι μορφωμένος και έχει γενικές γνώσεις σε όλους τους τομείς. Δεν μπορείς λοιπόν όταν ανέβεις στο level 3 να μου πεις ότι θα το πάρεις, εάν δεν μου έχεις γράψει τουλάχιστον στο background ότι διάβαζες σαν τρελός γιατί δίψαγες για γνώση (παράδειγμα το οποίο καλύπτει και την ερώτηση 3)

3) Το Background που θα κάνεις θα σε βοηθήσει σε διάφορα πράγματα όπως αυτό που προανέφερα. Μπορείς να γράψεις ό,τι θέλεις, αρκεί να ταιριάζει σε ένα χαρακτήρα level 1, έναν noob ο οποίος έχει τη δική του άποψη για τα πράγματα στον γαλαξία. Ας πούμε, μισείς τους Sith επειδή σκότωσαν τους γονείς σου και τους Jedi επειδή δεν σε βοηθησαν να τους σώσεις. Ή ότι είσαι κυνηγημένος από έναν Crime Lord στον οποίο χρωστάς λεφτά. Μην μου γράψεις όμως ότι κατέστρεψες μόνος σου έναν στρατό από Sith γιατί πολύ απλά δεν ταιριάζει σε level 1 χαρακτήρα.

4) Force Points παίρνετε μόνο σε level up (5 + 1/2 heroic level rounded down) όπως λένε και οι κανόνες. Επίσης παίρνετε 3 Force Points αν ξοδέψετε ένα Destiny Point. Επίσης υπάρχουν και talents τα οποία δίνουν temporary ή επιστρέφουν πίσω χρησιμοποιημένα Force Points σε ειδικές περιπτώσεις. Με κάθε level up, χάνετε όλα τα αχρησιμοποίητα Force Points και παίρνετε τα καινούργια. Destiny Points παίρνετε 1 ανά level και είναι stackable, δηλαδή δεν χάνετε τα του προηγούμενου level.

5) Θέλω να δώσω μεγάλη βάση στο RP γι αυτό και θα υπάρχουν διάφορα XP awards. Το πόσο αργό θα είναι θα φανεί στην πορεία.

Αυτά προς το παρόν. Και δεν με βασανίζεις, προς Θεού.

crazygreek wrote:
Αύριο. Είναι πολύ πιθανό να ανευω στο συλογο, Σωκράτη άμα περάσεις μπορούμε να κοιτάξουμε ο χαρακτήρα μου γιατί με την κοπή της πίτας οντως ούτε τον τελείωσα ούτε είχα σκεφτεί background

Σήμερα δυστυχώς δεν μπόρεσα Χρήστο, μόλις επέστρεψα από Πάτρα. Δεν ξέρω πότε θα ξανακατέβω Έσπαιρο αυτή τη βδομάδα. Θα σου στείλω PM όταν ξέρω και τότε έλα αν μπορέσεις.

Sun Jan 31, 2010 8:32 pm
Profile

Παιδιά να ξέρετε ότι μπορείτε να στείλετε τα backgrounds στο email μου εάν θέλετε γιατί με μερικούς είναι δύσκολο να βρεθούμε ίδιες μέρες στον Έσπαιρο. Το email μου είναι sogoun13@msn.com. Ευχαριστώ.

Mon Feb 01, 2010 2:51 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Α κρίμα που δεν μπορώ να παίξω. Παίζει να είμαι ο μεγαλύτερος φαν του STAR WARS στο σύλλογο, καταραμένος στρατός. Ελπίζω να πάει καλά παιδιά με την ευχή μου και MAY THE FORCE BE WITH YOU.

FOR THE EMPEROR!!!

In brightest day, in blackest night,
No evil shall escape my sight
Let those who worship evil's might,
Beware my power...Green Lantern's light!

Tue Feb 02, 2010 12:19 pm
Profile
King Spammer

This is a 3 years project λες να σε κρατήσει τόσο ο στρατός?!!!

Thu Feb 04, 2010 4:32 pm
Profile YIM
Regular Hobby Writter

So... during this project we will boldly go, where no man has gone before?

Fri Feb 05, 2010 2:44 pm
Profile YIM
King Spammer

Όχι... αλλά θα έχετε τη δυνατότητα να εξερευνήσετε τόσο τα origins of this myth και να αλλάξετε την ιστορία όπως έχει υποθεί ... επί και μετά Mandalorian wars... έχει το force από εκεί και πέρα.

Fri Feb 05, 2010 5:33 pm
Profile YIM

Την Κυριακή στις 4, θα είμαι στον Έσπαιρο με τα συμπράγκαλά μου για να φτιάξουμε μαζί χαρακτήρες όποιος ενδιαφέρεται και δεν έχει κάνει. Ήδη έχω κανονίσει με δύο παιδιά μπορεί να έρθει και ένας τρίτος, οπότε μπορεί να περιμένετε λίγο, όχι πολύ όμως. Azarel άμα θέλεις και προλαβαίνεις έλα κι εσύ.

Δεν μου στέλνετε backgrounds όμως και με στεναχωρείτε, ούτε ένα δεν έχω λάβει ακόμα. Είναι σημαντικό να τα έχω γιατί η ιστορία βασίζεται πάρα πολύ στην ιδιοσυγκρασία των χαρακτήρων και την άποψή τους για τον κόσμο γενικά. Εάν κάποιος δεν μου φέρει θα αναγκαστώ να του φτιάξω εγώ κάποιο background και δεν νομίζω να το θέλει κανείς αυτό.

Sat Feb 06, 2010 12:34 pm
Profile
Rookie

Sokratisgk wrote:
Δεν μου στέλνετε backgrounds όμως και με στεναχωρείτε, ούτε ένα δεν έχω λάβει ακόμα.

Done.
Sent to e-mail.

Sat Feb 06, 2010 5:14 pm
Profile
Reply to topic   [ 91 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next