View unanswered posts | View active topics It is currently Thu May 28, 2020 4:06 am

Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Retraining 
Author Message
I try to become Mega Zuper Spammer

Post Retraining
Καλησπέρα σε όλους,

Έχει φτάσει στα αυτιά μου, δυστυχώς τυχαία, αλλά ευτυχώς έφτασε, μια περίπτωση όπου ένας παίχτης πρόκειται να κάνει ένα είδος "retraining", όπου πρόκειται να αλλάξει κάποια Force powers και κάποια Talents είτε επειδή δεν του αρέσουνε πια (ενώ ήδη τα έχει χρησιμοποιήσει ουκ ολίγες φορές) είτε επειδή δεν ήξερε την πραγματική σημασία τους και πόσο σοβαρές συνέπειες έχει η χρήση τους, χωρίς να έχω ενημερωθεί για την αλλαγή αυτή.

Λοιπόν, αυτή τη στιγμή το λέω και το τονίζω πολύ αυστηρά και ας έχω πάρα πολλές άσχημες αντιδράσεις υπάρξουν από οποιονδήποτε, κάτι τέτοιο απλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Είμαστε σε ένα επίπεδο όπου έχετε όλοι φτάσει σε πολύ υψηλά levels και γενικά παίζετε αρκετό καιρό, ώστε να ξέρετε τι θέλετε για το μέλλον του χαρακτήρα σας από το 3ο level ήδη (ενώ τώρα είσαστε στο 7). Εάν σε αυτό το επίπεδο θέλετε να κάνετε τέτοιες ριζικές αλλαγές, τότε σημαίνει ότι δεν σας αρέσει ο χαρακτήρας που παίζετε και η μόνη λύση είναι μια: REROLL.

Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις όπου έχετε για παράδειγμα κάποιο feat το οποίο δεν έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ και θέλετε να το αλλάξετε με κάτι άλλο πιο χρήσιμο. Σε τέτοια περίπτωση, υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι, αρκεί να γίνει κατόπιν συνεννόησης με εμένα και τον Τάσο μαζί (δηλαδή ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΒΑΣΙΚΟΙ GMs).

Τώρα σε περίπτωση που θέλετε να κάνετε Reroll, να ξέρετε ότι ισχύει ο κανόνας του ενός level μικρότερου, δηλαδή να ξεκινήσει ο νέος σας χαρακτήρας ένα level πιο κάτω από αυτό που ήτανε. Δύο νέοι παίχτες που έχω στο τραπέζι μου έχουν ξεκινήσει ένα level πιο κάτω από τους υπόλοιπους, οπότε το να ξεκινήσουν οι παλιοί νέο χαρακτήρα στο ίδιο level το θεωρώ άδικο γι' αυτούς.

Συνοψίζοντας λοιπόν, ό,τι επιλογές κάνατε κάνατε, πισωγυρίσματα δεν υπάρχουν. Εάν μέχρι τώρα δεν προσέχατε το advancement σας, τότε λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό παρά μόνο να σας δώσω το ελεύθερο να κάνετε Reroll με τους παραπάνω όρους. Πρέπει να καταλάβετε ότι είναι άδικο για τους υπόλοιπους παίχτες, οι οποίοι έχουν δεχτεί τα λάθη που έχουνε κάνει και πρόκειται να πάρουν prestige class όχι στο level 8 αλλά αργότερα. Ό,τι απορίες έχετε με ρωτάτε και θα σας απαντήσω όσο πιο γρήγορα μπορώ και όσοι έχουν το τηλέφωνό μου μπορούν να με καλέσουν ελεύθερα (αρκεί να μην με ταράξετε στο πολύ μπλα μπλα :) ).

Εύχομαι σε όλους μας καλή συνέχεια και εάν κάποιοι νιώθετε ότι στο Star Wars λείπει η οργάνωση και η συνεννόηση μεταξύ των GMs, έχετε δίκιο που το νιώθετε γιατί όταν έχεις μη σταθερό "προσωπικό" (εννοώ αυτά που έχουν συμβεί με τις συνεχόμενες αλλαγές στους τρίτους και στους τέταρτους GMs), όντως επηρεάζεται αρνητικά ολόκληρο το campaign και το αποτέλεσμα που βγαίνει δεν είναι το αναμενόμενο ακόμα και στα μάτια τα δικά μου, όχι μόνο στα δικά σας.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας,
Σωκράτης

Υ.Γ. Από την ερχόμενη σαιζόν αλλάζουμε επιτέλους εποχή, οπότε ετοιμαστείτε για νέες πληροφορίες περί Jedi Civil Wars, Dark Wars κτλ. Το πώς θα γίνει και σε ποια χρονολογία θα "τηλεμεταφερθείτε", I guess you will have to wait for that.

Άγγελος: "Ας με κάνανε κι εμένα Πρωθυπουργό για μια μέρα και θα 'βλεπες!"

Αρκάς: Η Ζωή Μετά
_______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ .

Αστερίξ: Οβελίξ, αντί να τσακώνεσαι προσπάθησε να μάθεις πού είναι οι αιχμάλωτοι
Οβελίξ: Αστερίξ, δεν γίνεται τίποτα. Πριν από τη μπούφλα δεν θέλουν να απαντήσουν και μετά δεν μπορούν

Sat May 07, 2011 2:56 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

Post Re: Retraining
Με τον δικό μου χαρακτήρα τι θα γίνει? Να παίξω το κείμενο από το Racial Behaviours, να παίξω όπως παίζω από την αρχή του campaign ή να κάνω Reroll? ότι και να μου πείτε θα το κάνω δεν έχω πρόβλημα.

Sat May 07, 2011 10:41 pm
Profile
King Spammer

Το μονοπάτι δικό σου και οι συνέπειες επίσης. Θα τα πούμε και από κοντά αύριο

Sun May 08, 2011 2:21 am
Profile YIM
Am I a bot?

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟ FORUM ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΙΞΗ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΗ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕ ΔΙΑΟΛΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ

Sun May 08, 2011 11:24 am
Profile
King Spammer

Παρακαλώ για χάρη των ματιών μου να χρησιμοποιούνται μικρά και όχι κεφαλαία. Ευχαριστώ.
Επίσης επιθυμώ ηρεμία και διάλογο.

Sun May 08, 2011 9:27 pm
Profile YIM

Christos wrote:
Με τον δικό μου χαρακτήρα τι θα γίνει? Να παίξω το κείμενο από το Racial Behaviours, να παίξω όπως παίζω από την αρχή του campaign ή να κάνω Reroll? ότι και να μου πείτε θα το κάνω δεν έχω πρόβλημα.

Γνωρίζω αυτό που έγινε, όχι με λεπτομέρειες, αλλά γενικά και πιστεύω ότι εάν θέλεις μπορείς να κάνεις reroll με -1 level φυσικά ή να κρατήσεις τον ίδιο το χαρακτήρα.

Είναι προφανές ότι το να κάνεις ένα λάθος μπροστά στο λάθος άτομο (για in-game μιλάμε πάντα), έχει τις συνέπειές του, όπως είπε και ο Τάσος αλλά σκέψου ότι και τα λάθη είναι για όλους. Εγώ θα έλεγα ότι μπορεί ο χαρακτήρας σου, όντας για πρώτη φορά "πραγματικά ελεύθερος", δηλαδή χωρίς υλικά (αλυσίδες) αλλά και ηθικά δεσμά (life boon), σε έναν κόσμο ο οποίος είναι πολύ επικίνδυνος και πολλές φορές άδικος, μπορεί να οδηγήθηκε σε μια λανθασμένη επιλογή την οποία μπορεί να αξιοποιήσει σαν ένα σημαντικό δίδαγμα, το οποίο μπορεί να το υιοθετήσει σαν αρχή.

Άλλωστε, μπορεί τα XP να τα παίρνετε από τη μάχη ή από τα skill challenges, αλλά στην πραγματικότητα αυτές οι στιγμές είναι που διαμορφώνουν έναν χαρακτήρα και τον κάνουν πιο έμπειρο. Κατά τη γνώμη μου? Στο επόμενο session νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνεις πολύ RP και να προσπαθήσεις να δώσεις κάποιες στιγμές έντονης συζήτησης αλλά και αντιπαράθεσης με τους άλλους παίχτες.

Ελπίζω να ήμουν διαφωτιστικός, εάν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι άλλο feel free to ask.

_______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ .

Αστερίξ: Οβελίξ, αντί να τσακώνεσαι προσπάθησε να μάθεις πού είναι οι αιχμάλωτοι
Οβελίξ: Αστερίξ, δεν γίνεται τίποτα. Πριν από τη μπούφλα δεν θέλουν να απαντήσουν και μετά δεν μπορούν

Sun May 08, 2011 9:35 pm
Profile
Site Admin

λοιπον θα ριξω κι εγω τα 2 σεντσ μου... ( αν και δε θα σας αρεσει :P )

1. απο την αρχη του campaign ως τωρα εχουν πέσει 4 - 5 patch τα οποια εχουν κανει rework ορισμενα abilities - powers, αυτο απο μονο του ειναι λογος να εχουν ΟΛΟΙ οι χαρακτηρες τη δυνατοτητα να κανουν retrain!

2. Οι βασικοι (με τους εκτατκους δεν θα ασχοληθω) GM's εχουν επιτρεψει να παιζουν ορισμενοι παικτες και "κακα" χωρις να εχουν in game συνέπειες, και να παιζονται κανονες και abilities λανθασμένα, επανηλημενα.

3. Για το συκεκριμενο retrain που μιλάμε ( αν ειναι αυτο που υποθετω ) πρπει να λαβετε υπ. οψιν τα εξής ΔΙΚΑ ΣΑΣ λάθη.

α. αφησατε ενα παικτη που δεν ξερει το μυθο του κοσμου να φτιαξει ενα εντελος world specific χαρακτηρα και ενω ηταν και φτιαγμενα λαθος ( ειχε powers που δεν θα επρεπε να εχει γιατι δεν ειναι διαθέσιμα ) και ειχε λάθος concept δεν επεμβήκε κανεις για 7 μπιπ λεβελ να τον φτιαξει η να τον διορθώσει!

β. Εχοντας καλως η κακώς αυτο το χαρακτήρα να κόβει βόλτες ( το γιατι ειναι αλο θεμα ) τον γκρουπάρατε με χαρακτηρες που δεν ειναι διατεθημενοι να ανεκτουν τετοιες συμπεριφορες και εχουν δείξει εμπρακτα οτι η ηθικη τους ειναι αμεμπτη, αναγκαζοντας τους ειτε να παιζουν κακα τους χαρακτηρες τους ειτε να αλληλοσκοτωθούν σε καθε session.

γ. Αγνοειτε επιδεικτικα το οτι ο παικτης του εν λόγω χαρακτήρα αποφάσισε να ψαχτει και να δει το πως θα μπορουσε να ειναι ο χαρακτηρας του για να ειναι συμβατος μ το κοσμο, και το οτι ενας gm εκανε το κόπο να ασχοληθεί με αυτο ( καθως και αλλα κακος κειμενα αλλα ειπαμε δε θα πιάσω τους εκτακτους gm's εδω) και πετατε απαγορευεται και λοιπα ΕΝΩ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΑΛΑΞΕΙ ΤΑ CORE RULES ΗΔΗ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ!

οσο για το οτι αλαζουν καποιοι GM's δεν ειναι δικαιολογια για το οτι εχω παει λεβελ 7 και τωρα απεκτησα destiny, θα ελεγε κανείς ισα ισα οτι τα destinys ειναι δουλια των 2 ΒΑΣΙΚΩΝ GM's αν θελουν να ορίσουν το ύφος του campaign, και επεκτείνομαι λέγοντας οτι κατα τη ταπεινή μου άποψη δεν υπάρχει ύφος μιας και οι ομάδες παιζουν ασύνδετες ιστορίες, με άλους όρους και αντίληψη του κόσμου, και με γενικές ανισορροπίες που αν οι ΒΑΣΙΚΟΙ GMS ειχαν ασχολιθει λιγο νωρίτερα να θέσουν καποιους κοινούς όρους και να ενημερώσουν τους "εκτακτους" για αυτους δεν θα υπήρχαν.

Οσο αφορα το reroll και το 1 lvl μικροτερο αυτο δεν εξυπηρετει κανεναν και τιποτα γιατι με το να φορτωθει ενα party ενα χαρακτηρα 1 lvl πισω αμεσως ειναι unbalanced, με τα xp εικαζω οτι γενικα υπαρχει ενα χάος και ειναι ψιλοδιακοσμητικά επισεις δεν εχει καμία λογικη το να κανεις penalise εναν παικτη που αποφασισε οτι θελει να παιξει κατι άλο, εστω και κατα 1 feat διαφορετικο, αν ο παικτης δε χαιρεται το χαρακτηρα του δε χαιρεται το παιχνιδι, και αν δε το χαιρομαστε καλυτερα να μη το παιζουμε...

αυτα,

have fun

σαν πειρατής θα τριγυρνάς ...

Sun May 08, 2011 10:04 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

Sokratisgk wrote:
Γνωρίζω αυτό που έγινε, όχι με λεπτομέρειες, αλλά γενικά και πιστεύω ότι εάν θέλεις μπορείς να κάνεις reroll με -1 level φυσικά ή να κρατήσεις τον ίδιο το χαρακτήρα.

Δεν με ενδιαφέρει το level αλλά μόνο να μπορώ να παίζω.
Sokratisgk wrote:
Είναι προφανές ότι το να κάνεις ένα λάθος μπροστά στο λάθος άτομο (για in-game μιλάμε πάντα), έχει τις συνέπειές του, όπως είπε και ο Τάσος αλλά σκέψου ότι και τα λάθη είναι για όλους. Εγώ θα έλεγα ότι μπορεί ο χαρακτήρας σου, όντας για πρώτη φορά "πραγματικά ελεύθερος", δηλαδή χωρίς υλικά (αλυσίδες) αλλά και ηθικά δεσμά (life boon), σε έναν κόσμο ο οποίος είναι πολύ επικίνδυνος και πολλές φορές άδικος, μπορεί να οδηγήθηκε σε μια λανθασμένη επιλογή την οποία μπορεί να αξιοποιήσει σαν ένα σημαντικό δίδαγμα, το οποίο μπορεί να το υιοθετήσει σαν αρχή.

Να σου θυμίσω (μάλλον το ξεχάσατε) ότι ο χαρακτήρας μου είναι ''πραγματικά ελεύθερος'' από το background. Αν έκανα λάθος επιλογή τότε δεν είναι η πρώτη φορά γιατί θυμάμαι παρόμοιο περιστατικό στο τρίτο session (από την αρχή του campaign) όπου έκανα ακριβώς το ίδιο. Όσο για το αν θα το πάρω σαν δίδαγμα δυστυχώς ΔΕΝ γίνεται γιατί έχει γίνει 2-3 φορές το ίδιο πριν από αυτό...

Sokratisgk wrote:
Άλλωστε, μπορεί τα XP να τα παίρνετε από τη μάχη ή από τα skill challenges, αλλά στην πραγματικότητα αυτές οι στιγμές είναι που διαμορφώνουν έναν χαρακτήρα και τον κάνουν πιο έμπειρο. Κατά τη γνώμη μου? Στο επόμενο session νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνεις πολύ RP και να προσπαθήσεις να δώσεις κάποιες στιγμές έντονης συζήτησης αλλά και αντιπαράθεσης με τους άλλους παίχτες.

Ναι έχεις δίκιο. Για να δω... θέλω να μην ξαναδώ μπροστά μου τους χαρακτήρες του Elson και του Κώστα με την Σοφία δεν ξέρω τι παίζει... Α! μπορώ να πω τον πόνο μου στην Αννα.

Sokratisgk wrote:
Ελπίζω να ήμουν διαφωτιστικός, εάν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι άλλο feel free to ask.

Θέλω λύση και όχι να μου πείτε αν έχω λάθος ή όχι ή αν διορθώνεται... Εσείς είστε DM... λέτε ότι έχω λάθος?... έχω λάθος... η λύση πια είναι?

Sun May 08, 2011 10:32 pm
Profile

Πέταξε όσα cents θέλεις, ίσα ίσα πρέπει να γίνεται κουβέντα και θα σου απαντήσω όσο μπορώ καλύτερα γι' αυτά.

1. Αν δεν κάνω λάθος, μιλάς για τα patch, τα οποία αφορούν κάποια Force powers, στα οποία έχουν μπει κάποια penalties (Mind Trick) ή τα οποία αντί για το Fortitude Defense έχουν σαν στόχο το Damage Threshold. Είναι προφανές ότι αυτά τα patches δεν είναι τόσο σοβαρά ώστε να ανατρέπουν έναν ολόκληρο χαρακτήρα. Ισα ίσα κάνουνε το παιχνίδι πιο balanced, γιατί όλοι λένε ότι οι Jedi είναι σπασμένοι, αν και δεν συμφωνώ με αυτό. Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι άλλο, αλλά νομίζω μόνο αυτά είναι. Εάν θυμηθείς κάτι άλλο μπορείς να μου το πεις.

2. Για λάθος κανόνες και abilities δεν γνωρίζω κάτι για τον απλό λόγο ότι την ώρα που μπορεί να γίνονται αυτά, εγώ είμαι σε άλλο τραπέζι και ακολουθώ τους δικούς μου κανόνες όσο πιο σωστά μπορώ. Τώρα νομίζω πάντως ότι οι 3 GMs που υπάρχουν αυτόν τον καιρό δεν κάνουν κάποια λάθη στους κανόνες και είναι απολύτως τυπικοί. Όσο για τους προηγούμενους εχω υπόψιν μου πολλά κραχτά παραδείγματα τα οποία δυστυχώς έμαθα αφού αλλάξουνε.

3. Και τώρα πάμε στο βασικό μας θέμα. Όταν ο συγκεκριμένος παίχτης επέλεξε τα powers ήμουνα εγώ παρών και του ανεβάζαμε level μαζί το χαρακτήρα. Στην αρχή τα Dark side απαγορευόντουσαν. Όταν όμως ο χαρακτήρας αποφασίζει να ακολουθήσει τον Revan και περνάει αρκετά χρόνια στους Revanchists, είναι πολύ λογικό να μπορεί να πάρει ό,τι θέλει από talents και powers. Άλλωστε έχουμε πει και από την αρχή ότι Sith από κάποια στιγμή και μετά επιτρέπονται. Όταν τα έπαιρνε του τόνισα φυσικά ότι πρέπει να προσέχει πώς τα χρησιμοποιεί και το δέχτηκε. Τώρα το αν παίζει "κακά" όπως λες, δεν είναι πρόβλημα δικό μου αλλά δικό του. Εάν δεν μπορεί να παίξει το χαρακτήρα που ο ίδιος έχει επιλέξει να κάνει τότε ας τον αλλάξει, με ένα κόστος (-1 level). Και αυτό λυπάμαι αλλά δεν αλλάζει. Όταν ένα party έχει ένα level διαφορά σε κάποιους παίχτες είναι μια χαρά ισορροπημένο. Σε πληροφορώ ότι με τους δύο νέους πάιχτες που είναι level 6 και οι υπόλοιποι 7, ουτε καν φάνηκε και ήταν και οι δύο το ίδιο χρήσιμοι.

Συνοπτικά, εκεί που από εσένα υπάρχει λάθος σε έναν χαρακτήρα, εγώ απλά βλέπω έναν χαρακτήρα διαφορετικό από όλους τους άλλους, ο οποίος μπορεί να ταιριάξει παντού, αρκεί να ξέρει να παίζει πονηρά και υπόγεια. Εάν δεν μπορεί να το κάνει, λυπάμαι.

Επίσης, θέλω να μου αναφέρεις τους κανόνες που έχουμε ήδη αλλάξει αρκετές φορές. Τους σοβαρούς κανόνες, όχι κάποια errata τα οποία εισάγαμε μετά, ούτε το Mind Trick το οποίο, επαναλαμβάνω, έτσι έχει γίνει απόλυτα ισορροπημένο και έχει πάψει να είναι το πιο σπασμένο power που ήταν κάποτε.

Τέλος, αυτό που "πέταξα" σχέτικά με το -1 level στο νέο χαρακτήρα ισχύει και είναι απόλυτα δίκαιο γιατί μπορεί κάποιος να πει ότι αφού απογορεύεται το retraining θα φτιάξω το ίδιο στυλ χαρακτήρα αλλά βελτιωμένο με τα σωστά feats και talents. Γενικά θεωρώ ότι είναι σωστός κανόνας που θα αποτρέψει κάποιους παίχτες να αλλάζουν χαρακτήρες σαν τα πουκάμισα, πράγμα που έχει γίνει, επίσης χωρίς να το γνωρίζω.

Αυτά...

Sun May 08, 2011 10:51 pm
Profile

Χρήστο εάν πιστεύεις ότι τα πράγματα όπως έχουνε γίνει σε κάνουν μπορείς να παίξεις τότε κάνε reroll. Εάν ο Τάσος γνωρίζει έναν τρόπο να μείνεις στο παιχνίδι με τον ίδιο χαρακτήρα, τότε μείνε. Πάντως από το προηγούμενο post του κατάλαβα (δεν ξέρω αν κάνω λάθος) ότι μπορείς να παίξεις, απλά θα υπάρξουν κάποιες in game συνέπειες. Τουλάχιστον εγώ αυτό αποκόμισα.

Sun May 08, 2011 10:56 pm
Profile
Rookie

Καταρχήν το τρίξιμο των δοντιών φθείρει την αδαμαντίνη. Να το αποφεύγετε. Επίσης συχνό βούρτσισμα μετά από γεύματα χαρίζει αστραφτερό χαμόγελο :D

Θα πιάσω ένα ένα τα θέματα που θίχτηκαν και θα δώσω και την δική μου άποψη επί του θέματος.
Κατ' αρχήν θα υποθέσω ότι μιλάμε για τον χαρακτήρα του Έκτορα.

1) Το να μην δίνεις δυνατότητα στους παίκτες να κάνουν retraining έστω και με προυποθέσεις είναι περιοριστικό. Για παράδειγμα εάν ο γνωστός NPC Katarn που ξεκίνησε σαν στρατιώτης και κατέλειξε Jedi είχε σχεδιαστεί με βάση τους περιορισμούς που θέλετε να επιβάλλονται δηλαδή όχι retraining τότε θα ήταν ένας Jedi με πολλά άχρηστα talent και feat κάτι που οστόσο δεν συμβαίνει. Το ίδιο ισχύει και με άλλους iconic NPCs. Σαν αντίλογο θα μπορούσε κάποιος να πει πως είχε προβλέψει απο πρίν ότι στο τάδε επίπεδο θα γινόταν Jedi οπότε και από το πρώτο επίπεδο είχε επιλέξει τα κατάληλλα feat. Αυτό βέβαια καθιστά του χαρακτήρες βαρετούς καθότι δεν εξελίσονται βάση της ιστορίας γύρω τους αλλά βάση ενός excel-οφυλλου. Κάποιοι παίκτες θέλουν να παίζουν με excel-οφυλλο αλλά κάποιοι άλλοι θέλουν να παίζουν τον κόσμο.

2) Ο παίκτης όταν τον ανέλαβα δεν είχε γνώση του κόσμου σε βαθμό που να μην ξέρει την διαφορά ανάμεσα σε dark side / light side powers. Επίσης δεν κατανοούσε το ethos και τους περιορισμούς του να παίζεις jedi. Επίσης γνώμη μου είναι ότι βάση του lore καποιες δυνάμεις δεν είναι προσιτές λόγω περιστάσεων και έλλειψης εκπαιδευτή (πλην από holocrons ή sith spirits).
Συγκεκριμένα ένας jedi padawan περνάει συγκεκριμένη εκπαίδευση και μέχρι κάποιο σημείο βρίσκεται κάτω από την εποπτεία ενός master. Επίσης οι jedi που ακολουθούν το path του sentinel υπόκεινται σε πολύ σχολαστικούς ελέγχους. Ο master του δεν θα τον άφηνε να προχωρήσει στο dark side.
Επίσης στην απαρχή του Ρεβανιστικού κινήματος στο οποίο προσχώρησε ο χαρακτήρας δεν υπάρχουν dark siders που θα μπορούσαν να εκπαιδεύσουν ανοικτά έναν jedi. Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν υποκινητές (από Sith Empire) όχι όμως κάποιος που θα δίδασκε ανοικτά, ανάμεσα σε jedi (που ακόμα στο σύνολο τους είναι ιδεαλιστές) δυνάμεις του Dark side. Η δε πτώση του revan στο Dark side ξεκινάει κάποια στιγμή μετά την γενοκτονιά στον cathar όπου και έρχεται σε επαφή με τα συναισθήματα μιας νεκρής mandalorian που πέθανε αντιτιθέμενη στην γενοκτονία. Η πτώση φτάνει σε κομβικό σημείο με την καταστροφη του Malachor, και η ολοκλήρωση της έρχεται αργότερα με το ταξίδι στο Outer Rim. Μέχρι τότε ο Revan ήταν ένας jedi με dark side points, όχι ένας Dark sider.
Ακόμα να θυμίσω ότι ακόμα και ο Πάλπατιν δεν διακινδύνεψε να μάθει στον Άνακιν dark side powers πριν βεβαιωθεί για την πτώση του jedi order και την πτώση του Anakin.
Στην περίπτωση που όντως βρέθηκε κάποιος dark sider και τον εκπαίδευσε θα πρέπει να τον πιάσω τον corrupted padawan, να τον ανακρίνω και να κινηθεί το jedi order εναντίον της απειλής αυτής.
Σαν GM πιστεύω πως έχω ευθύνη απέναντι στον παίκτη αλλά και στην συνοχή του κόσμου του οποίου ο παίκτης είναι μέρος. Το να υποχρεώσω μετά από 6 lvl έναν παίκτη να κάνει reroll το θεωρώ άδικο και για αυτό προσπαθώ να το διορθώσω με retrain.

3) Είχα ήδη βρεί λάθη στον εν λόγω χαρακτήρα (και σε άλλους επίσης) τόσο συνοχής όσο και παραβιάσεις κανόνων. Η συνοχή έχει να κάνει με τον τρόπο που αλληλοεπιδρούν οι χαρακτήρες με τον κόσμο του Star Wars, οι κανόνες είναι αντικειμενικοί. Από άποψη κανόνων ο εν λόγω χαρακτήρας είχε παραπάνω δυνάμεις απ' όσες δικαιούταν. Να τον άφηνα να τις κρατήσει; Και εφόσον τις είχε όλες χρησιμοποιήσει ποία πρέπει να αφαιρεθεί; Δεν είναι υποχρέωση και δικαίωμα μου να κάνω διορθώσεις έτσι ώστε ο χαρακτήρας να είναι εντάξει απέναντι στους κανόνες αλλά και απέναντι στην συνοχή του κόσμου;

4)Η δικιά μου λύση:
Ανέθεσα ένα quest στον χαρακτήρα εν λόγω παίκτη και του έβαλα ένα δίλημμα. Στην διάρκεια του οποίου θα πρέπει να καταλάβει τι είναι αυτό που παίζει και γιατί. Θα πρέπει να μάθει κάποια βασικά πράγματα αλλιώς δεν θα τον αφήσω να περάσει στο επόμενο επίπεδο που σηματοδοτεί το knighthood. Θα του δοθεί επίσης η επιλογή απέναντι στο light ή στο dark. Εφόσον όλα πάνε κατ' ευχήν θα τον αφήσω να κάνει retrain κάποια στοιχεία του χαρακτήρα που κρίνω ότι είναι απαραίτητα (light <-> dark side powers, βασικές abilities που πρέπει να έχουν όλοι οι jedi: block, deflect). Αδυναμία του χαρακτήρα να καταλήξει κάπου ή να επιλέξει συνειδητά θα έχει πολύ αυστηρές συνέπειες. Και εφόσον δεν προκείψει σωστό αποτέλεσμα θα υπάρξει reroll με ότι αυτό συνεπάγεται.

Δεδομένου ότι ο Έκτορας κατανόησε πως έχει κάνει λάθος, όχι σε επιλογές που αλλάζουν την αποτελεσματικότητα του χαρακτήρα στην μάχη, αλλά σε επιλογές που τον διαφοροποιούν από την εικόνα ενός jedi που ήταν και η αρχική επιθυμία του να παίξει, δεν πρέπει να του δώσω μια ευκαιρία;

And still the men chatted pleasantly, and smiled. Was it possible they heard not? Almighty God! -- no, no? They heard! -- they suspected! -- they KNEW! -- they were making a mockery of my horror! -- this I thought, and this I think. But anything was better than this agony! Anything was more tolerable than this derision! I could bear those hypocritical smiles no longer! I felt that I must scream or die! -- and now -- again -- hark! louder! louder! louder! LOUDER! --

"Villains!" I shrieked, "dissemble no more! I admit the deed! -- tear up the planks! -- here, here! -- it is the beating of his hideous heart!"
- Edgar Allan Poe, The Tell-Tale Heart

Sun May 08, 2011 11:32 pm
Profile
Rookie

Christos wrote:
Ναι έχεις δίκιο. Για να δω... θέλω να μην ξαναδώ μπροστά μου τους χαρακτήρες του Elson και του Κώστα

Τι σου κανα και πίνεις τσιγάρο στο τσιγάρο......

Το κολαρο ήταν ένα αθώο αστειάκι. Αμαν αυτές οι φλοκάτες δεν έχουν αίσθηση του χιούμορ :P
Εντάξει ίσως να το παράκανα λίγο που σου έβαλα ροζ κορδέλες στις πλεξούδες σου αλλά να μου κόψεις την καλημέρα για αυτό;

And still the men chatted pleasantly, and smiled. Was it possible they heard not? Almighty God! -- no, no? They heard! -- they suspected! -- they KNEW! -- they were making a mockery of my horror! -- this I thought, and this I think. But anything was better than this agony! Anything was more tolerable than this derision! I could bear those hypocritical smiles no longer! I felt that I must scream or die! -- and now -- again -- hark! louder! louder! louder! LOUDER! --

"Villains!" I shrieked, "dissemble no more! I admit the deed! -- tear up the planks! -- here, here! -- it is the beating of his hideous heart!"

Sun May 08, 2011 11:38 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

Azarel wrote:
Christos wrote:
Ναι έχεις δίκιο. Για να δω... θέλω να μην ξαναδώ μπροστά μου τους χαρακτήρες του Elson και του Κώστα

Τι σου κανα και πίνεις τσιγάρο στο τσιγάρο......

Το κολαρο ήταν ένα αθώο αστειάκι. Αμαν αυτές οι φλοκάτες δεν έχουν αίσθηση του χιούμορ :P
Εντάξει ίσως να το παράκανα λίγο που σου έβαλα ροζ κορδέλες στις πλεξούδες σου αλλά να μου κόψεις την καλημέρα για αυτό;

Α έχεις χάσει επεισόδια... Κώστα εννοώ τον Karvan... Η λίστα μεγαλώνει... :twisted: :twisted: :twisted: 8)

Sun May 08, 2011 11:49 pm
Profile
Rookie

Christos wrote:
Α έχεις χάσει επεισόδια... Κώστα εννοώ τον Karvan... Η λίστα μεγαλώνει... :twisted: :twisted: :twisted: 8)

Nooooooo I be losing all da fun.

Mon May 09, 2011 12:07 am
Profile

Γνώση μεγάλη δεν είχανε οι περισσότεροι παίχτες Κώστα. Αλλά σε διαβεβαιώ ότι το πρόβλημα είναι πως ο Έκτορας δεν είναι ότι δεν είχε μεγάλη γνώση όταν έκανε κάποιες επιλογές τις οποίες, κατά την άποψη σας, έκανα το λάθος και του τις επέτρεψα, αλλά το θέμα είναι ότι απλά στην πράξη έκανε το λάθος να αποκαλυφθεί.

1. Σχετικά με το retraining, όσο περιοριστικό και να είναι, είναι συγχρόνως και δίκαιο. Τα βιβλία δεν προβλέπουν το retraining και μάλιστα υπάρχουν και talents τα οποία δεν μπορούν από τη φύση τους να γίνουν retrained όπως το Wealth, το οποίο έχουν πάρει κάποιοι παίχτες (οι οποίοι έχουν λιγότερα χρήματα τελικά από κάποιους άλλους, οι οποίοι δεν το έχουνε...). Από τη στιγμή λοιπόν που υπάρχουν πράγματα που από τη φύση τους δεν μπορούν να αλλάξουν, η απόφαση περί retraining πρέπει να παραμείνει. Αλλά όπως είπα και πριν, εάν κάποιος έχει κάποιο feat που του είναι άχρηστο και δεν το έχει χρησιμοποιήσει, τότε μπορεί να γίνει κάτι κατόπιν ενημέρωσης όμως.

2. Power of the Dark Side... Ένα talent το οποίο πιστεύω ότι μπορεί κάποιος άνετα να το μάθει και από μόνος του, εάν έχει αρκετό θυμό μέσα του μπορεί να μάθει να τον διοχετεύει, θα βρει τον τρόπο. Άλλωστε, έχουμε επιτρέψει και το Whispers of the Sith Spirit που σου δίνει 2d6 αντί για 1 και σου προσθέτει 1 Dark Side Point. Επίσης, είμαστε στον τελευταίο χρόνο των Mandalorian Wars, όπου οι 2 Generals ήδη έχουν αρχίσει να ψάχνουν για τα Starmaps. Στην περίοδο αυτή μπορείς άνετα να υποθέσεις ότι οι Generals έχουν ήδη γεμίσει το Dark Side Score τους στο μισό. Και να μην ισχύει όμως εμένα δεν με πειράζει πολύ γιατί μιλάμε για έναν κόσμο που στο θέμα χρονολογιών και ημερομηνιών είναι πολύ vague (sorry για την Αγγλική λέξη έχω κολλήσει και ξέχασα την Ελληνική...). Οπότε μικροαλλαγές γίνονται, άλλωστε δεν είμαι άτομο που ξέρει τα πάντα για το Star Wars και ειδικά τις λεπτομέρειες. Καλό θα ήτανε να μη σταθούμε τόσο στο lore όμως, ας πούμε ότι κάποια πράγματα έχουν αφεθεί πιο ελεύθερα, ακόμα και αυτά που κατά τη γνώμη σου θα έπρεπε να απαγορευθούν.
Όσο για τον Ανακιν, μην πας σε άλλη εποχή. Άλλες εκείνες οι εποχές. Στο Old Republic υπάρχει πληθώρα Sith ενώ στο New ο Palpatine ήταν μόνος του (σχεδόν), έπρεπε να φυλαχτεί και φυσικά δεν θα μάθαινε κάτι στο κακομαθημένο βρωμόπαιδο το οποίο θα προδιδόταν αμέσως.

3. Λάθη και παραβίαση κανόνων? Παραπάνω δυνάμεις? Θα ήθελα να μου τα πεις, όχι από εδώ αλλά την ερχόμενη Κυριακή από κοντά. Ήμουνα μπροστά τις περισσότερες φορές που έκανε level up γιατί ερχόταν και με ρωτούσε, εάν έκανα κάποιο λάθος, τότε shame on me... :oops:

4. Τώρα το εάν αξίζει ευκαιρία. Αν δώσω ευκαιρία στον Έκτορα να αλλάξει κάτι που έχει χρησιμοποιήσει, τότε μήπως θα πρέπει να δώσω και στη Σοφία η οποία έχει το Wealth και της είναι άχρηστο γιατί ξεκίνησε σαν Noble και κατέληξε Jedi, ο οποίος είναι Light Side και θα πρέπει να απομακρυνθεί από υλικά αγαθα? Μήπως ο Χρήστος που ξεκίνησε σαν Wookie Scout και μετά κατέληξε Soldier θα πρέπει να αλλάξει τα δύο levels Scout σε soldier επειδή αυτή τη στιγμή αυτά τα δύο levels δεν τον βολεύουν? Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα νομίζω, απλά δεν είναι στο τραπέζι μου. Πάντως κανείς δεν μου έχει πει ότι κάτι θέλει να αλλάξει (εκτός από κάποιον που ήθελε να αλλάξει το Linguist το οποίο πραγματικά δεν είχε χρησιμοποιήσει ούτε μια φορά και του το επέτρεψα) εκτός κι αν έχει γίνει σε άλλο GM και δεν το γνωρίζω.

Ειλικρινά, μπορούμε να το συζητήσουμε την Κυριακή? Είναι κουραστική αυτή η αλληλογραφία.

Mon May 09, 2011 12:48 am
Profile
Reply to topic   [ 66 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next