View unanswered posts | View active topics It is currently Tue Sep 17, 2019 12:06 am

Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Retraining 
Author Message
Mega Zuper Spammer

Post Re: Retraining
karvan wrote:
Τί εννοείς Κυριακάτικη ταρίφα;

Και τα δύο παιδιά με τα οποία είχα συμμετάσχει σαν παίχτης είχαν γνώση για τον κόσμο και απλά διαφορετική θεώρηση του σε ποιο σημείο θα δώσουν βάρος. Και ο τρόπος παιχνιδιού και οι περιπέτειες που έβγαζαν αντικατόπτριζαν αυτή την θεώρησή τους, καθώς και το τί αντιλαμβανόντουσαν ότι εμείς (οι παίχτες) θέλαμε να παίξουμε.

Εγώ ξέρω πάντως πως ο ένας δημιούργησε με τα λεφτά ΣΟΒΑΡΌ πρόβλημα που υπάρχει μέχρι και σήμερα και αχρήστευσε ένα talent και ο άλλος άφησε το star wars ελαφρά την καρδία ''σε μια νύχτα''. (δεν θα τα έλεγα αλλά...)
karvan wrote:
Και για να μην είμαι εντελώς εκτός, πιστεύω ότι το retraining είναι πιο κομψή λύση από το reroll, όταν ο χαρακτήρας μπορεί ρεαλιστικά να το κάνει. 1 feat ή skill ή talent / level, ιδίως όταν δεν είναι το βασικό κομμάτι του χαρακτήρα σου, δεν πιστεύω ότι θα φέρει την συντέλεια του κόσμου. πχ Ο δικός μου χαρακτήρας είναι χτισμένος πάνω στο computer use. Προφανώς αν ζητήσω να το αλλάξω, όπως και τα talents και feats μου που σχετίζονται με αυτό ο DM έχει κάθε δικαίωμα (και δίκαιο) να αρνηθεί. Το ότι όμως άλλαξα το Sneak Attack Talent (που παίζει και να μην το χρησιμοποίησα ποτέ στα 3 levels που το είχα) με κάποιο πιο κοντά στην ιδέα που έχω για τον χαρακτήρα μου (Knack), δεν νομίζω ότι άλλαξε το σύμπαν, ούτε ότι ήταν λόγος για να αλλάξω χαρακτήρα.

Το βασικό πρόβλημα Κώστα είναι πως δεν το προβλέπει το παιχνίδι το retraining και πως αν γίνει [προσωπική μου γνώμη], μιλάμε για ''μικρό'' mass reroll.

Mon May 09, 2011 8:44 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Εγω απλα θελω να κανω εναν χαρακτηρα που να μου αρεσει οχι εναν τυπο που να μην συμπαθω ουτε εγω!Δεν ηξερα τιποτα απο starwars εκτος απο κατι μινιατουρεσ τις ξαδελφης μου η οποια ηταν ερωτευμενη με τον Ομπι.....δεν θελω σχολια :lol: !!!χαχαχα!!!
τελος παντων ο Σωκρατης με βοηθησε παρα πολυ να φτιαξω εναν χαρακτηρα οπως νομιζα οτι θα μου τεριαζε οταν ομως ειδα τις ταινιες και διαβασα καποια πραγματα με την βοηθεια του Κωστα καταλαβα οτι δεν μου αρεσει αυτο που παιζω και οτι συγουρα δεν θα ηθελα να γινω σαν τον Μαμρα τον παντοτηνο επειδη ειμαι σιθουλιαρης!Ποτε δεν ηθελα να κανω κατι κακο ηθελα να φιταξω με βαση αυτα που ηξερα τοτε εναν jedi που να μην ειναι φλωρος και να μην εξαρτατε απο κανενα συμβουλιο αλλα παρα μονο απο τον μαστερ του και αυτα που αυτος θεωρουσε σωστα!στην πορια καταλαβα οτι δεν γινοταν αυτο γιατι υπαρχουν συγκεκριμενοι κωδικες στους jedi ετσι με την βοηθεια του Κωστα προτιμισα να ξανα φτιξω τον χαρακτηρα μου οπως θα μου αρεσε τωρα που ξερω καποια πραγματα για τον κοσμο του starwars αν η μονη λυση ειναι το reroll το δεχομαι!!αν τωρα γινετε και αλλιως θα ημουν ποιο χαρουμενο :mrgreen: !

Εν τη προαιρέσει η μοχθηρία και το αδικείν:η μοχθηρία και η αδικία υπάρχουν από πρόθεση [και όχι τυχαία ή κατά λάθος]

Το εύδαιμον το ελεύθερον, το δ’ ελεύθερον το εύψυχον:ευτυχισμένοι είναι οι ελεύθεροι και ελεύθεροι είναι οι γενναίοι

Ένας στενόμυαλος άνθρωπος δεν έχει άλλο τρόπο να δείξει ότι είναι άξιος, από το να προσπαθεί να περνάει πάντα το δικό του.

Philip Sidney, 1554-1586, Άγγλος ποιητής & αυλικός

Είναι αδύνατη η συζήτηση με κάποιον που προσποιείται πως δεν ψάχνει την αλήθεια αλλά την κατέχει ήδη.

Romain Rolland, 1866-1944, Γάλλος συγγραφέας, Νόμπελ 1915

Mon May 09, 2011 10:43 pm
Profile
King Spammer

Θεωρώ ότι τη λύση τη δίνει μόνος του ο Έκτωρας. Από τη στιγμή που δεν του αρέσει αυτό που πήγε να φτιάξει ως Concept (άσε το μπρίκι να ψήνει καφέ) δεν μιλάμε για retrain αλλά για reroll. Ο χαρακτήρας μπαίνει μια χαρά στο pantheon των NPC, έχει επηρεάσει καταστάσεις (τι να εξηγεί δηλαδή στο μέλλον... ότι ήμουν το άλλο εγώ μου?) και προχωράμε παρακάτω. Ειναι ποιο ώριμο και ποιο σωστή αντιμετώπιση αν κάτι στράβωσε σε fluff κτλ να το αφήνεις και να προχωράς παρακάτω από τη στιγμή δε που ΔΕΝ θες να παίξεις αυτό που πάει να γίνει, στη περίπτωσή του στη ποιο light μορφή fallen jedi και στη χοντρή μορφή κάτι ποιο... σκοτεινό.

Tue May 10, 2011 8:05 am
Profile YIM
Site Admin

Quote:
Εγώ ξέρω πάντως πως ο ένας δημιούργησε με τα λεφτά ΣΟΒΑΡΌ πρόβλημα που υπάρχει μέχρι και σήμερα και αχρήστευσε ένα talent

Χμμ.. Ολα τα material goods related talents σε όλα τα συστήματα που ξέρω ειναι παντελως ΑΧΡΗΣΤΑ απο τη μανα τους ( με εξέρεση στο gurps ισως, κι εκει μονο το signature gear ) λεφτά υπάρχουν, παντα, πολλα και στη πραγματικότητα ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αχρηστα μιας και gear μπορεις να αποκτησεις με 1002 τροπους ευκολα. Η διαθεσιμότητα τους απλα παιρνει το focus απο βαρετες διαδικασιες ( που σε πολες περιπτωσεις ειναι χρονοβορες και οδηγουν σε conflicts μεταξυ παιχτων και gm's ) στην ουσια του παιχνιδιου.

( παρεπιπτοντως επιδη εχει ακουστει αρκετες φορες στο campaign ως τώρα, τα οπλα και οι πανοπλίες δε καταστρέφονται τοσο ευκολα οσο νομίζουν οι gm's τα πάντα ειναι salvagable όσο ασχημα και να έχουν χτυπηθεί και οποιος εχει αμφιβολίες μπορεί να δει ντοκυμαντερ απο salvaging ακομα και αρματων που εχουν φαει 3 - 4 αντιαρματικα rounds και εχουν γίνει ΚΑΡΒΟΥΝΟ και τελικα επισκευαζονται με κόστος το 1/40 οστο της τιμής τους. Οτιδήποτε ειναι σχεδιασμένο να δεχτεί ζημια ειναι και σχεδιασμένο να επισκευαζεται ευκολα και φτηνα σε σχεδη με το κόστος αποκτησης του. )

οσο αφορα τον jedi μας, νομιζω οτι το ταξίδι για το remption τον κανει ποιο ενδιαφέροντα χαρακτηρα, ειδικα αν στο τέλος δε θα μπορεί μονο να σερβίρει φραπέδες ( θα γινει retrain δηλαδή σιγα σιγα ) τωρα αν παμε για reroll ξερω ενα scout που κουβαλάει πολλα powershells και εχει καθαρή βολή για το σβέρκο του :P

σαν πειρατής θα τριγυρνάς ...

Tue May 10, 2011 9:04 am
Profile
King Spammer

celestial wrote:

οσο αφορα τον jedi μας, νομιζω οτι το ταξίδι για το remption τον κανει ποιο ενδιαφέροντα χαρακτηρα, ειδικα αν στο τέλος δε θα μπορεί μονο να σερβίρει φραπέδες ( θα γινει retrain δηλαδή σιγα σιγα ) τωρα αν παμε για reroll ξερω ενα scout που κουβαλάει πολλα powershells και εχει καθαρή βολή για το σβέρκο του :P

Αναμφίβολα τόσο για τον παίκτη όσο και για τους GM. Είναι κλασικό story στο star wars αν όχι base them για Jedi. Αυτό όμως πρέπει να γίνεται με συνειδητές επιλογές και όχι με retrain (τι να το κανεις το Grip αφού τώρα θα γίνεις καλούλης?) όχι. Πήρες grip έχεις την επιλογή και δεν το χρησιμοποιείς. That is redemption. Τώρα αν μία στις τόσες γίνεσαι κάθαρμα περπατώντας σε γκρίζα σημεία... για το γενικό καλό... εκεί GM's call.

Tue May 10, 2011 9:15 am
Profile YIM
Mega Zuper Spammer

celestial wrote:
Χμμ.. Ολα τα material goods related talents σε όλα τα συστήματα που ξέρω ειναι παντελως ΑΧΡΗΣΤΑ απο τη μανα τους ( με εξέρεση στο gurps ισως, κι εκει μονο το signature gear ) λεφτά υπάρχουν, παντα, πολλα και στη πραγματικότητα ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αχρηστα μιας και gear μπορεις να αποκτησεις με 1002 τροπους ευκολα. Η διαθεσιμότητα τους απλα παιρνει το focus απο βαρετες διαδικασιες ( που σε πολες περιπτωσεις ειναι χρονοβορες και οδηγουν σε conflicts μεταξυ παιχτων και gm's ) στην ουσια του παιχνιδιου.

Το wealth είναι πολύ σημαντικό talent by the book. Αν τώρα κάποιοι GM δίνουν λεφτά με το τσουβάλι, τότε αυτοί είναι που το αχρηστεύουν, όχι το σύστημα... αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.
celestial wrote:
λεφτά υπάρχουν, παντα, πολλα και στη πραγματικότητα ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αχρηστα

Έγινε possessed από τον Παπανδρεου :lol: ...

Tue May 10, 2011 9:17 am
Profile
Site Admin

αν καθησεις και κανεις τα μαθηματικα, με stantar rewards ο παιχτης πρεπει να εχει χοντρικα 2000 cr \ normal encounter ( για να εχεις balance οπως την εννοει το βιβλιο που ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ χαζο αλλα αυτο ειναι αλλη υπόθεση ) θες περιπου 13 1/3 encounters για να παρεις lvl οποτε θα εχει διαθεσιμα 26κ credits / lvl

αν αναλογιστεις οτι το core gear ( level independant ) κανει γυρω στα 3 - 8 k credits, και ειναι υπερ αρκετο για να αντιμετωπιζεις encounters με core gear ( τα ποιο καλα εξοπλισμενα encounters σου αφηνουν free gear παρακαταθηκη ) οποτε απο τα μισα του πρωτου lvl τα λεφτα ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αχρηστα!

οποτε οτιχρημα βγαλεις απο εκει και πανω παει σε εξοτικο gear.

το υπερ εξωτικο μεου gear ( θεωρω οτι εχω το ποιο exotic gear ακομα και κατοπιν patch και με την ομπρελιτσα του ανανα συνυπολογισμενη ) κοστιζει κοντα 40 κ ( με τα droids μου, Χωρις το σκαφος, το οποιο ομως ειναι φολκλορ ) θα μπορουσα να το εχω στα μεσα του 2ου lvl, οτι χρημα εχω πανω απο αυτο απλα παστωνει στο αλατι. οκ ενας full noble στο lvl μου θα ειχε 5 lvl χρημα (182.000) περισεβάμενα και 140.000 απο το αχρηστο talent του...

ουαου... αν αναλογιστεις οτι αυτο αναφέρεται σε FULL NOBLE και οχι multiclased οπου τα νουμερα βαρανε βουτια... το keen shot του scout φανταζει λίγο λιγότερο άχριστο...

σαν πειρατής θα τριγυρνάς ...

Tue May 10, 2011 10:22 am
Profile
Regular Hobby Writter

Powergamerάδες όλου του κόσμου ενωθήτε .... Άρχισε σεμινάριο :p :]

Tue May 10, 2011 10:42 am
Profile
Mega Zuper Spammer

Όπως είπα δεν παίζεται σωστά...
Πουθενά δεν αναφέρεις black market και Gather info, τα οποία μάνι μάνι per level μπορούν να σου φάνε και 10κ+. Ότι gear λες στον ''κατάλληλο'' πλανήτη μπορεί να έχει x4 αξία. Ακόμα δεν έχουν όλα τα encounter loot (π.χ. monster)... Τέλος κάποιος μπορεί να σε Hackάρει (όπως επιτυχημένα έκανε ο Σωκράτης στον Στέλιο) για να πεις μετά το credit credακι. Α! ξέχασα και τα αεροδρόμια (συντήρηση σκαφών, Energy, επισκευή) κ.τ.λ. Αν το παίξεις σωστά και δεν φέρουν οι παίκτες κάποια checks μπορεί να μην έχουν να φάνε! :twisted: :twisted: :twisted:

Last edited by Christos on Tue May 10, 2011 11:21 am, edited 1 time in total.

Tue May 10, 2011 11:06 am
Profile
King Spammer

It is a matter of perspective και κινητρο για να τρέχουν περιπέτειες. Στο παιχνίδι εδώ ισχύει ότι αυτό που φτιάχνεις μόνος σου ειναι καλύτερο από τα έτοιμα.

Tue May 10, 2011 11:18 am
Profile YIM
Regular Hobby Writter

Αν και δεν παίζω στο Mass Campaign StarWars θα ήθελα να πω 2 πραγματάκια στα οποία το συγκεκριμένο threat μου τράβηξε την προσοχή

Στην Πραγματική μας ζωή, ίσως κάποιος, κάτω από ειδικές συνθήκες να ξεχάσει πράγματα, πχ εχω διδαχθεί Assembly αυτό δεν συμαινει ότι την θυμάμαι ύστερα από σχεδόν 15 χρόνια που έχω να την δουλέψω, αλλά τόσα χρόνια έχω να μιλήσω ιταλικά όποτε και αυτά τα εχω ξεχάσει προ πολλού, ειδικά την γραμματική τους…

Θέλω να πω ότι συμβαίνει στην πραγματική ζωή να ξεχνάμε πράγματα τα οποία έχουμε μάθει, διαβάσει κλπ τα οποία όμως αν ξανά ασχοληθούμε μπορούμε να τα ξαναθυμηθούμε

Δυστυχώς αυτή η ανθρώπινη δεξιότητα δεν μπορεί να μεταφραστεί σε RPG system, άρα εξαρτάται από το κατά πόσον θέλουμε να εξομοιώσουμε την πραγματικότητα σε ένα καθαρά heroic action σύστημα

Από εκεί και πέρα το κατά πόσον κάποια skills/feats είναι χρήσιμα ή όχι είναι καθαρά στην δικαιοδοσία του GM να τα κάνει χρήσιμα

Μιλώντας για ένα οποιοδήποτε κομμάτι εξοπλισμού, τα παντα είναι επισκευάσιμα απλά σε κάποιες περιπτώσεις το κόστος επισκευής ξεπερνάει την άξια του αντικειμένου την παρούσα στιγμή σαν ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ, γιατί σαν μεταχειρισμένο θα το πουλήσεις ότι και αν είναι αυτό

"For those climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: hunt or be hunted" - Frank Underwood

Last edited by BAAT on Tue May 10, 2011 11:57 am, edited 1 time in total.

Tue May 10, 2011 11:23 am
Profile
Mega Zuper Spammer

BAAT wrote:
Από εκεί και πέρα το κατά πόσον κάποια skills/feats είναι χρήσιμα ή όχι είναι καθαρά στην δικαιοδοσία του GM να τα κάνει χρήσιμα

Σωστό. Oταν, στην αρχή, κάποιοι χαρακτήρες περνάν το wealth δεν ξέραν ότι σε 15 session θα ήταν το πιο άχρηστο πράγμα στον γαλαξία (και ήταν και talent που πρότειναν οι GM στους noble). Αν τώρα συζητάμε για retraining εγώ πιστεύω ότι αυτοί που έχουν το wealth έχουν κάθε δικαίωμα να ζητούν είτε να το αντικαταστήσουν, είτε να ισορροπήσει το θέμα με τα credit.

Tue May 10, 2011 11:37 am
Profile
King Spammer

BAAT wrote:
Θέλω να πω ότι συμβαίνει στην πραγματική ζωή να ξεχνάμε πράγματα τα οποία έχουμε μάθει, διαβάσει κλπ τα οποία όμως αν ξανά ασχοληθούμε μπορούμε να τα ξαναθυμηθούμε

Δυστυχώς αυτή η ανθρώπινη δεξιότητα δεν μπορεί να μεταφραστεί σε RPG system, άρα εξαρτάται από το κατά πόσον θέλουμε να εξομοιώσουμε την πραγματικότητα σε ένα καθαρά heroic action σύστημα

Σε έπιασα αδιάβαστο. Διαφωνώ. Μπορεί να μη θυμάσαι ιταλικά ή να μη μιλάς ιταλικά αλλά η εκκίνησή σου αν ξαναξεκινήσεις ή ενδιαφερθείς είναι ποιο εύκολη (σε πολύ μεγάλο βαθμό) από κάποιον που ειναι τελείως καινούργιος.
Η μεταφορά στα RPG είναι απλή. Αγοράζεις το skill στο min επίπεδο και καθώς ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει μαζί με το level σου και εσύ δεν ασχολείσαι το Skill μένει πίσω και δεν μπορεί να βοηθήσει στο τέλος. Αν ξαναασχοληθείς (ποντάκια) τότε το skill και πάλι μπορεί να σε βοηθήσει. Ότι τα level τώρα θα έπρεπε να έχουν ταυτόχρονα και τη σημασία ότι περνάει Χ χρονικό όριο αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
Και γενικά δεν έχουν όλα τα RPG τη δομή ή τη σκέψη ότι πάρεις από το 1ο level θα σε βοηθήσει και στο 20ο. Υπάρχουν feats που καις για fluff, για κάποια level και για πειραματισμό. Εάν αυτά έχουν επηρεάσει το campaign, έχουν διαμορφώσει μια άποψη για το τι ειναι ο χαρακτήρας σου στους υπόλοιπους παίκτες θεωρώ ότι ΔΕΝ πρέπει να κάνεις retrain αλλά reroll εφόσον θες να αλλάξεις τέτοια πράγματα γιατί απλά δεν μπορείς πλέον να τα παίξεις ή δεν σου αρέσει ή δεν είανι πλέον συμβατός ο χαρακτήρας με το υπόλοιπο party, chronicle. Στη τελευταία περίπτωση θεωρώ ότι πρέπει να λάβεις εφάμιλλο level character και κάτι που να σου αρέσει μακριά όμως από αυτό που έπαιζες. Σε αντίθετη περίπτωση τι φταίει ο GM που τόσο καιρό έτρεχε για να ακούσει στο τέλος "μπα... δε παίζεται, μπα... δε μου αρέσει... μπα λέω να παίξω κάτι άλλο?"

Tue May 10, 2011 11:58 am
Profile YIM
Mega Zuper Spammer

Nocture wrote:
Σε αντίθετη περίπτωση τι φταίει ο GM που τόσο καιρό έτρεχε για να ακούσει στο τέλος "μπα... δε παίζεται, μπα... δε μου αρέσει... μπα λέω να παίξω κάτι άλλο?"

Ποιος έτρεχε :lol: ? Εμένα τα ''καρφιά'' μου για τα ''προβλήματα'' δεν πάνε στους βασικούς GM (που ομολογουμένως έχουν κάνει πολλά και δεν έχουν ακούσει ένα καλό λόγο 8) ), αλλά σε κάποιους από τους υπόλοιπους. Επειδή έχω παίξει και με τους δυο (και τώρα που το σκέφτομαι μόνο με αυτούς) δεν είδα να παίζεται λάθος το θέμα wealth-gredit-gear. Αλλά όταν είδα να έρχονται παίκτες και να σου λένε ''έχω 200000 και ειμαι jedi'' και η noble να εχει 30000 με wealth ε, κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Tue May 10, 2011 12:32 pm
Profile
Site Admin

@nocture:
Η προσομοίωση ή όχι της πραγματικότητας και το πόσο το πετυχαίνει κάθε set κανόνων είναι μεγάλη κουβέντα. Συγκεκριμένα για το SW τώρα, τα skills μπορείς να μην τα ξέρεις καθόλου (untrained), να τα ξέρεις αρκετά (trained) ή να είσαι ειδικός (skill focus). Αυτές είναι οι τρεις περιπτώσεις. Προφανώς δεν καλύπτουν όλα τα επίπεδα γνώσεις, αλλά με αυτά καλούμαστε να παίξουμε. Άρα το retraining δεν το θεωρώ τόσο τραγικό, αν δεν είχες skill focus. Τραβάω την γραμμή στο skill focus, γιατί σε αυτό το βάθος καθορίζεις τον χαρακτήρα. Δεν είναι ο τύπος που μπορεί να κρύβεται/οδηγεί, είναι ο τύπος που θεωρεί ότι το να κρύβεται/οδηγεί καλά είναι βασικό κομμάτι της αλληλεπίδρασής του με τον κόσμο. Άρα η αλλαγή πρέπει να είναι σταδιακή και να φανεί (ή να έχει αρκετό downtime για να δικαιολογείται).

Το να καις feat για το fluff το θεωρώ πολύ απλοϊκό, γιατί τα feats είναι τρομερά πεπερασμένο game mechanic resource. Βρίσκεται εκεί για λόγους μηχανισμού του παιχνιδιού, όχι για πολυτέλειες. Fluff είναι να φοράς μαύρα ρούχα και να καπνίζεις Hut πούρα. Αν πάρεις τα "background" feats του παιχνιδιού (Wealth, contacts στο Spycraft κλπ) ουσιαστικά λες στον DM "αυτό είναι τόσο σημαντικό κομμάτι του χαρακτήρα μου που θέλω να το βλέπω συχνά στο παιχνίδι και να κάνει την διαφορά". Όπως την κάνει το Sneak Attack ή το Dodge ή το Skill focus.

Διαφωνώ με τον Nocture, πιστεύω ότι το d20 έχει την απαίτηση από τον παίχτη να προσέξει τις επιλογές skill / feat / talent που θα κάνει από το 1ο level, ώστε να παραμείνει ισάξιος με τους υπόλοιπους χαρακτήρες μέχρι το 20ο. Όχι σε όλα, αλλά στον τομέα που έχει επιλέξει να εξειδικευτεί.

Το να θέλεις να παίξεις κάτι άλλο, διαφορετικό από αυτό που έπαιζες, είναι θεμιτό και όντως είναι reroll. Το να θέλεις να δώσεις αλλού το βάρος όμως πιστεύω ότι μπορεί να γίνει με λογικά και σταδιακά retrain.

Tue May 10, 2011 1:12 pm
Profile
Reply to topic   [ 66 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next