View unanswered posts | View active topics It is currently Sat Sep 21, 2019 6:33 am

Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Retraining 
Author Message
Site Admin

Post Re: Retraining
@christos
Όπως εξήγησε και ο Μάριος πιο πάνω, τα feat για χρήματα είναι, μακροπρόθεσμα, λιγότερο χρήσιμα από τα υπόλοιπα. Γιατί; Γιατί χρήματα βρίσκονται πάντα και παντού. Ναι, υπάρχουν τρόποι να χαθούν από τους χαρακτήρες, αλλά υπάρχουν και τρόποι να βρεθούν. Και ο σκοπός δεν είναι να υπάρχει συνεχείς διαμάχη και προστριβή μεταξύ παιχτών και DM για μερικά ψωρο-credits.

Όντως θα έπρεπε να έχουν βρεθεί πιο πριν όλοι οι DMs μαζί και να έχουν θέσει όρια. Το ότι κάποιοι DMs έδιναν περισσότερα από τα προβλεπόμενα από τα βιβλία μπορώ να το δεχτώ. Επιμένω όμως ότι
το πόσα χρήματα έδινε ο κάθε DM είναι θέμα ΜΟΝΟ όταν βρέθηκαν μαζί άτομα από διαφορετικά τραπέζια, και χαρακτήρες με χρήματα και διαστημόπλοια βρέθηκαν να παίζουν με DMs που ήθελαν αυστηρότερο έλεγχο στο τί ξοδεύει ο κάθε χαρακτήρας. Όσο τα χρήματα ήταν στο τραπέζι που δεν ασχολούνταν με το ΑΝ έχουν λεφτά οι χαρακτήρες για βόμβες / δωροδοκίες / πολυτελείς σουίτες, αλλά με το ΠΩΣ θα βρουν τους εμπόρους που θα τους τα πουλήσουν / ποιους θα δωροδοκήσουν / τί θα κάνουν τώρα που φαίνονται κορόιδα με πολλά λεφτά, δεν υπήρχε πρόβλημα.

Tue May 10, 2011 1:24 pm
Profile
Am I a bot?

Εδώ θα προσθέσω και εγώ τα 2 λογάκια μου, σαν talent, to wealth είναι underwhelming. 5κ credits/lvl είναι κάπος λιγα. Δεν μπορείς να πεις ότι είναι πολά όπος και να είναι τα πράγματα. Ο Νoble με το tallent θα έπρεπε να έχει κάπια διαφορά άπο κάπιον χορείς, αλλά, το 5κ είναι, διστιχός που θα το πο, ψίχουλα. Για τον χαρακτιρα μου δεν είναι και μεγάλη αλαγή στο στίσιμο και με μια μικρί αλαγή μπορώ να το πάρω, και βάσει background μπορώ άνετα να το δικιολογίσω. It's up to you.

Uploaded with ImageShack.us
Ioannis Panagiotidis
Pete

Tue May 10, 2011 3:27 pm
Profile YIM
Site Admin

Quote:
Όπως είπα δεν παίζεται σωστά...
Πουθενά δεν αναφέρεις black market και Gather info, τα οποία μάνι μάνι per level μπορούν να σου φάνε και 10κ+. Ότι gear λες στον ''κατάλληλο'' πλανήτη μπορεί να έχει x4 αξία. Ακόμα δεν έχουν όλα τα encounter loot (π.χ. monster)... Τέλος κάποιος μπορεί να σε Hackάρει (όπως επιτυχημένα έκανε ο Σωκράτης στον Στέλιο) για να πεις μετά το credit credακι. Α! ξέχασα και τα αεροδρόμια (συντήρηση σκαφών, Energy, επισκευή) κ.τ.λ. Αν το παίξεις σωστά και δεν φέρουν οι παίκτες κάποια checks μπορεί να μην έχουν να φάνε!

black market για ποιο πραγμα ? απο το lvl ενα πολεμαω εναντια σε εναν τεχνολογικα ανωτερο απο μενα στρατο, με εχουν πυροβολησει, καψει, ανατιναξει, δειρει και πολλα αλλα με καλυτερο gear απο οτι θα εχει ποτε να μου προσφερει οποιοδηποτε black market, και τα εχω παρει απο τα νεκρα παγωμενα χερια τους, ( ασε που δε χρειαζεται καν ενα πολυ καλο 3d10 blasterακι κανει κοντα στο χιλιαρικο και το παιρνει μια απλη οικοκυρα απο σουπερ μαρκετ... )

gather info κανει ο καθενας οπως μπορει και ξερει... αλλοι λαδωνουν χερια αλλοι σκοπευτικα...

τα τερατακια του SW (τα σοβαρα ) ειθυστε να εχουν καλυτερο loot απο τους npc.

τα λεφτα σου μπορεις παντα να τα κουβαλας cash, επισεις ΑΝ σε hackερναν ετσι τα χρηματοπιστοτικα ιδρυματα του SW θα ειχαν χρεοκοπησει...

αεροδρόμια (συντήρηση σκαφών, Energy, επισκευή) κ.τ.λ. αν δεις τα ενδεικτικα rates για μικρα σκαφη ειναι ΑΣΤΕΙΑ! και το energy δεν το πληρωνεις :P

Quote:
Αν το παίξεις σωστά και δεν φέρουν οι παίκτες κάποια checks μπορεί να μην έχουν να φάνε!

αν το ξεφτυλεισεις ομως παιζει να φασ καρεκλιες :P :P

Λεφτα υπαρχουν, παντα, παντου. Αν δεν εχεις να φας δε σε νοιαζει η περιπετεια σε νοιαζει να κυνηγησεις κανα λαγο, και πιστεψε το οταν ο παιχτης κυνιγαει το resource με την αποχη ο GM υποφέρει...

εχω παιξει σε campaign ( mechwarrior η συγκεκριμενη φαση ) που αφησαμε να πεθανει major npc γιατι οι πύραυλοι μας κόστιζαν 2800 creds και οι σφαιρες μας 3 creds η μια ενω το mech του npc εκανε 7200 creds ( ο gm εχασε πλοτ που το εστεινε 5 sessions εμεις απο οτι υπολογησαμε οταν καναμε disengage γλυτωσαμε γυρω στα 4200 creds δεν πληρωσαμε αποζημίωση στον πιλότο ( ηταν νεκρός ) και προσλάβαμε εναν καλύτερο!

Πιστεψε με αν ηταν να μετραω τα 600 credits πριν ριξω ρουκετα για να προστατέψω χαρακτηρες που δεν ειναι και ιδιέταιρα συμπαθείς στο χαρακτήρα μου ( που ειναι και unspotable by mortal men ) θα είχα αφήσει να πεθάνουν αρκετοι PC's

σαν πειρατής θα τριγυρνάς ...

Tue May 10, 2011 3:58 pm
Profile
I try to become Mega Zuper Spammer

calamat44 wrote:
Εδώ θα προσθέσω και εγώ τα 2 λογάκια μου, σαν talent, to wealth είναι underwhelming. 5κ credits/lvl είναι κάπος λιγα. Δεν μπορείς να πεις ότι είναι πολά όπος και να είναι τα πράγματα. Ο Νoble με το tallent θα έπρεπε να έχει κάπια διαφορά άπο κάπιον χορείς, αλλά, το 5κ είναι, διστιχός που θα το πο, ψίχουλα. Για τον χαρακτιρα μου δεν είναι και μεγάλη αλαγή στο στίσιμο και με μια μικρί αλαγή μπορώ να το πάρω, και βάσει background μπορώ άνετα να το δικιολογίσω. It's up to you.

Το έχεις πάρει λάθος, δεν το έχεις διαβάσει καλά το feat. Το Wealth σου δίνει 5κ credits/Noble level σε κάθε νέο level που αποκτάς. Δηλαδή στο 1 σου δίνει 5κ, στο 2 +10κ, στο 3 +15κ. Εάν το είχες πάρει στο level 1 Πητ θα είχες τώρα 5k + 10k + 15 + 20k + 25k + 30k + 35k= 140k credits. Όπως είπε πριν ο Μάριος.

Γενικά διαφωνώ με την άποψη κάποιων ότι τα λεφτά είναι εύκολα να βρεθούν. Ο GM είναι αυτός που αποφασίζει και άρα σύμφωνα με το δικό του κόσμο αποφασίζει εάν τα λεφτά υπάρχουν ή όχι. Εγώ και ο Τάσος μέχρι στιγμής δεν έχουμε δώσει πολλά χρήματα και αν τα δώσουμε θα υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος που το κάνουμε ή απλά θα έχετε επιτύχει κάτι πολύ δύσκολο.

Ο Χρήστος πριν είπε κάτι για Black Market και Gather Information. Εάν κοιτάξετε το βιβλίο, λέει ότι με 50000 credits και φαίρνοντας το Gather Info με μεγάλο DC, λαμβάνεις στα χέρια σου μια πληροφορία που αν ήξεραν ότι την έχεις θα σε σκότωναν αμέσως και βάζει ως παράδειγμα τα Death Star plans. Θέλετε δηλαδή να μου πείτε ότι τα λεφτά είναι τόσο πολύ εύκολα ή ότι κάνατε κάτι τοοοοοοόσο σημαντικό, ώστε να έχετε στα χέρια σας ο καθένας τη δύναμη να καταστρέψει 4 Death Stars? (εάν υποθέσουμε ότι κάποιοι έχετε 200000 credits για παράδειγμα)

Σε κάθε λογικό κόσμο, ακόμα κι αν αυτός είναι φανταστικός, ισχύει το εξής δίκαιο και δημοκρατικό. Οι φραγκάτοι είναι λίγοι. Όλοι οι υπόλοιποι, ή θα είναι απλά άνετοι οικονομικά, ή θα ψοφάνε της πείνας. Τα χρήματα δεν είναι ποτέ άχρηστα, απλά είναι θέμα του GM για το πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν σε ένα campaign ή όχι. Εδώ φυσικά, από τώρα και πέρα, πρέπει να καταλάβετε ότι τα λεφτά είναι σημαντικά και ότι πρέπει να κοπιάσετε και για να τα αποκτήσετε αλλά και για να τα κρατήσετε.

Τώρα όσον αφορά το βασικό θέμα που έχει και τον τίτλο, με τον Τάσο συμφωνώ και με κάλυψε αρκετά. Απλά θα διαφωνήσω σε ένα μικρό σημείο μαζί του μόνο. Όλα τα feats και τα skills και τα talents εξυπηρετούν, άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο, δηλαδή κανένα δεν είναι καθαρά για fluff. Και όλα αυτά κάποια στιγμή, εξαρτάται από σένα το πώς θα το χρησιμοποιήσεις, ώστε κάποια στιγμή να σε βγάλει από ένα αδιέξοδο ή ακόμα και να σου σώσει τη ζωή. Το να κάνω όμως retrain κάτι το οποίο κάποτε μου φάνηκε απίστευτα χρήσιμο ή και σωτήριο (Mechanics για να απενεργοποιήσω μια βόμβα που ήταν 5 δευτερόλεπτα μακρυά από το να κάνει boom στα μούτρα μου, Swim για να κολυμπήσω γρήγορα πριν τελείωσει η αναπνοή μου και πολλά πολλά άλλα) για εμένα απλά δεν έχει λογική, πόσο μάλλον το να έχω το Wealth που θα μου δώσει 140k credits και αυτά να με βοηθήσουν ή να τα αυξήσω ή να αγοράσω ένα σκάφος και μετά να το βγάλω επειδή δεν μου κάνει και θέλω κάτι πιο χρήσιμο. Ή ακόμα το να έχω το Toughness που μου δίνει extra HP και να το κάνω retrain επειδή τώρα είμαι 15 level και 15 HP δεν με βολεύουν.

Άγγελος: "Ας με κάνανε κι εμένα Πρωθυπουργό για μια μέρα και θα 'βλεπες!"

Αρκάς: Η Ζωή Μετά
_______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ .

Αστερίξ: Οβελίξ, αντί να τσακώνεσαι προσπάθησε να μάθεις πού είναι οι αιχμάλωτοι
Οβελίξ: Αστερίξ, δεν γίνεται τίποτα. Πριν από τη μπούφλα δεν θέλουν να απαντήσουν και μετά δεν μπορούν

Tue May 10, 2011 4:01 pm
Profile
Am I a bot?

Ακόμα, είναι πολί λίγα τα λευτά να χαλάς ένα ολόκλιρο tallent για τόση λίγη απόδοση. Δεν ξέρω, μπορεί απλά να μου φένονται υπερβολικά λίγα.

Uploaded with ImageShack.us
Ioannis Panagiotidis
Pete

Tue May 10, 2011 4:06 pm
Profile YIM

celestial wrote:

Λεφτα υπαρχουν, παντα, παντου. Αν δεν εχεις να φας δε σε νοιαζει η περιπετεια σε νοιαζει να κυνηγησεις κανα λαγο, και πιστεψε το οταν ο παιχτης κυνιγαει το resource με την αποχη ο GM υποφέρει...

Κι όμως στο Dark Sun που παίζω εγώ, τα χρήματα έρχονται πολύ δύσκολα. Και μην μου πεις ότι είναι άλλος κόσμος. Ναι όντως είναι κόσμος φτιαγμένος να σκοτώνει έναν χαρακτήρα από μόνος του, με τις συνθήκες που υπάρχουν εκεί. Πιστεύω ότι σε οποιονδήποτε κόσμο θα έπρεπε να υπάρχει η δυσκολία του ρευστού. Έτσι δυσκολεύει το παιχνίδι και γίνεται πιο ενδιαφέρον. Επίσης κάνει έναν χαρακτήρα να κάνει ακραία πράγματα (να κλέψει, να ξεγελάσει, να σκοτώσει) για να επιζήσει. Όπως είπα και πριν, είναι θέμα Storyteller για το πόσο εύκολα έρχονται τα λεφτά.

calamat44 wrote:
Ακόμα, είναι πολί λίγα τα λευτά να χαλάς ένα ολόκλιρο tallent για τόση λίγη απόδοση. Δεν ξέρω, μπορεί απλά να μου φένονται υπερβολικά λίγα.

Σου φαίνονται λίγα γιατί έχεις μάθει με τα πολλά. Τώρα όμως που δεν έχεις χρήματα και που χρωστάς, κι εγώ δεν θυμάμαι πόσα, στον έμπορο, πίστεψέ με, είναι μια περιουσία, η οποία εάν το είχες από την αρχή, εσύ που πας για full noble, θα ήτανε διπλάσια. :D

_______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ .

Αστερίξ: Οβελίξ, αντί να τσακώνεσαι προσπάθησε να μάθεις πού είναι οι αιχμάλωτοι
Οβελίξ: Αστερίξ, δεν γίνεται τίποτα. Πριν από τη μπούφλα δεν θέλουν να απαντήσουν και μετά δεν μπορούν

Tue May 10, 2011 4:16 pm
Profile
Site Admin

Το Dark Sun είναι post-apocalyptic κόσμος και μία από τις βασικές του ιδιότητες είναι να μην υπάρχουν αρκετά αγαθά. Στο Star Wars ποτέ δεν υπήρξε τέτοιο θέμα, είναι space opera / space fantasy, περιστρέφεται γύρω από γεγονότα που αλλάζουν την ροή της ιστορίας, πάθη και προσωπικότητες που περιγράφονται με έντονα χρώματα, όχι με το αν θα έχω λεφτά για 1 ή 2 χειροβομβίδες!

Αν με 50000 και μεγάλο DC βρίσκεις τα Death Star plans, τότε γιατί πρέπει να δίνουμε 5000 για να βρούμε τον Μπάμπη τον λαθρέμπορο; Ναι, το κάναμε όταν είχαμε 200k, γιατί δεν είχε σημασία. Τα λεφτά είναι scalable. Ο περιορισμός που βάζουν είναι σε πόρους / δυνατότητες στους παίχτες.

Το να έχει κάποιος χαρακτήρας παραπάνω χρήματα από όσα ήθελε ο εκάστοτε DM δεν πιστεύω ότι είναι σωστό να λυθεί με το να τα χάσει λόγο "hacker" ή οποιοδήποτε άλλου in-game μέσου. Γιατί το πρόβλημα δεν είναι in-game είναι out-of-game, ότι του έδωσαν περισσότερα χρήματα. Οπότε πρώτα λύνεται out-of-game, μιλώντας με τον ΠΑΙΧΤΗ, και μετά, από κοινού, δημιουργείται in-game η αιτία που τα χάνει. Αλλιώς ο παίχτης, συνήθως, και δικαίως πιστεύω, αισθάνεται αδικημένος. Προφανώς το ίδιο ισχύει για οποιοδήποτε in-game πλεονέκτημα.

Προφανώς ο έλεγχος της ροής των χρημάτων / favours / contacts / XPs είναι θέμα DM. Αλλά είναι και θέμα setting και ιστορίας. Το πρόβλημα είναι πάντα όταν γίνεται "σύγκρουση" μεταξύ προσδοκιών / συνηθειών των παιχτών και του DM. Και αυτό είναι out-of-game πρόβλημα, που λύνεται βέλτιστα out-of-game. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος: Τα χρήματα που έχει ο χαρακτήρας μου τώρα (που εγώ θεωρώ ότι κέρδισα με τον ιδρώτα μου, δουλεύοντας για 3 φραξιές ταυτόχρονα) ξέρω ότι είναι υπερβολικά στο τραπέζι του Τάσου και στου Κυριάκου. Και τώρα με τον Τάσο δουλεύουμε ΜΑΖΙ in-game για να τα "χάσω". Αλλά πρώτα μιλήσαμε out-of-game και έμαθα ότι είναι πρόβλημα. Αν ξαφνικά τα έχανα σε κάποιο session "γιατί έτσι", προφανώς θα με ενοχλούσε πολύ. Και τώρα έχω προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα αμοιβών, και τα χρήματα "κάθονται" μέχρι να τα "ξεφορτωθώ".

Το αν το παιχνίδι είναι ενδιαφέρον με πολλά ή λίγα χρήματα είναι θέμα παιχτών και ιστορίας. Το να μην ξέρεις που θα βρεις το επόμενο γεύμα μπορεί να έχει πλάκα για λίγο ή για πολύ, αλλά δεν ήταν ποτέ κάτι που έπαιξε ρόλο στο Star Wars. Το να μετράς τις σφαίρες σου είναι κομμάτι του Shadowrun, αλλά δεν νομίζω να έπαιξε ποτέ κάποιος Dragonlance και να μέτραγε τα βέλη του. Και το να έχεις τόσα λεφτά που να μπορείς να "αγοράσεις" την προφανή λύση δίνει άλλη διάσταση στις ιστορίες (και ζορίζει τον ST που πρέπει να τα φέρει έτσι) ώστε το "προφανές" να είναι κατά πάσα πιθανότητα και λάθος!

Επειδή όμως αυτό (χρήματα και γενικά resources στα RPGs) είναι θέμα ιδέας για το gaming, δεν υπάρχει αληθινά σωστό ή λάθος. Το βασικό είναι να περνούν όλοι καλά. Και ναι, έχω βρεθεί και από την πλευρά του DM με χαρακτήρες με υπερβολικά χρήματα, και ήταν όντως άσχημα. Όχι λόγο των χρημάτων καθεαυτών, αλλά λόγο λάθος υπολογισμού μου, που έβαλα την "αγοραστή" λύση να είναι η σωστή. Έχω βρεθεί και από την άλλη, όπου το να μένει ο χαρακτήρας στις προεδρικές σουίτες και να νοικιάζει αεροπλάνα από τα ψιλά του ήταν βασικό κομμάτι του (το είχα "πληρώσει" με wealth feats) και είχε την πλάκα του το να μην ασχολούμαι (ούτε και το υπόλοιπο πάρτυ) με πενταροδεκάρες.

Tue May 10, 2011 4:49 pm
Profile

karvan wrote:
στο τραπέζι του Τάσου και στου Κυριάκου.

...
Μήπως επειδή με έχεις συνδέσει με το παιχνίδι της Κυριακής με λες Κυριάκο? :D
Για χιλιοστή πεντακοσιοστή τριακοστή τρίτη φορά, το όνομά μου είναι Σωκράτης :D :D :D

Σε ένα πράγμα μόνο συμφωνώ μαζί σου, στο ότι η ροή των αγαθών και χρημάτων είναι θέμα GM. Σε ένα mass campaign όμως πρέπει να συμβαδίζουν οι πάντες. Όντως υπήρξε σοβαρή ασυνεννοησία και δεν υπάρχει περίπτωση να ξανασυμβεί.

Σχετικά με το Στέλιο που του αφαίρεσα τα χρήματα, πίστεψέ με, είναι το story μου. Δεν έχει να κάνει κάτι άλλο με το Στέλιο, ίσα ίσα τα έχει δουλέψει και αυτός όπως ακριβώς τα δουλεψες κι εσύ. Και μάλιστα, ο Στέλιος έχει και το Wealth πράγμα που τον κάνει ακόμα πιο πλούσιο. Και αν θέλεις να ξέρεις, δεν έχει πέσει hackάρισμα στα χρήματα του Στέλιου, έχουν κλαπεί με άλλον τρόπο και θα τα μάθουνε όλα οι παίχτες στο επόμενο session (αν ζήσουν) που αντιμέτωπίζουν το final boss. Ο Στέλιος θα πάρει τα χρήματά του πίσω και με το παραπάνω και το ήξερε και ο ίδιος από την αρχή, πριν καν ακόμα του το πω.

Πάντως, εάν έχεις χρήματα και έρθεις στο τραπέζι μου, ποιος σου είπε ότι θα σου τα αφαιρέσω με τη μια? Κάνεις λάθος εάν το νομίζεις αυτό. Απλά, τα χρήματα δεν θα έρχονται τόσο εύκολα και θα ξοδεύεις εκεί που πρέπει, όπως πρέπει, όπως άλλωστε κάνεις ήδη και στο τραπέζι του Τάσου.

Tue May 10, 2011 5:36 pm
Profile
Site Admin

Sokratisgk wrote:
Για χιλιοστή πεντακοσιοστή τριακοστή τρίτη φορά, το όνομά μου είναι Σωκράτης :D :D :D

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως μου έχει κολλήσει το Κυριάκος για εσένα. :oops: Και κάθε φορά βλέπω το handle σου και λέω, αχά Σωκράτης, αυτό είναι το προφανές, άρα το έχω λάθος, είναι Κυριάκος!

Δεν είχα στο μυαλό μου τον Στέλιο, δεν ήξερα καν ότι έχει χάσει τα χρήματά του. Από όσο έχω καταλάβει, τα χρήματα που έχω τώρα είναι υπερβολικά, οπότε τα "κλαδεύω" τώρα που βρήκα ευκαιρία in-game. Δεν το κάνω επειδή θα μου τα "φας" εσύ. Το κάνω γιατί πρέπει να γίνει, για να συμβαδίζω με τους υπόλοιπους. Ούτως ή άλλως δεν έχω κάτι παραπάνω να τα ξοδέψω, κάθονται. (no armor, no more gadgets / weapons)

Tue May 10, 2011 5:49 pm
Profile

karvan wrote:
Sokratisgk wrote:

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως μου έχει κολλήσει το Κυριάκος για εσένα. :oops: Και κάθε φορά βλέπω το handle σου και λέω, αχά Σωκράτης, αυτό είναι το προφανές, άρα το έχω λάθος, είναι Κυριάκος!

Χμμμ, παράξενη η λογική σου, αλλά τη δέχομαι επειδή είσαι ο Karvan και εσύ μπορείς να σκέφτεσαι έτσι παράξενα :)
Πάντως μην ανησυχείς, οι φίλοι του Χρήστου και ο Χρήστος με φωνάζουν Στρατή (και φυσικά το Στρατή τον φωνάζουν Σωκράτη...). Μέχρι και μύνημα για το campaign του Lord of the Rings της Κυριακής που υποτίθεται ότι οργανώνω μου έστειλε ένας το Σάββατο (φυσικά δεν οργανώνω τίποτα τέτοιο, του Στρατή είναι...)
Ελπίζω μετά από αυτό να μην κόψεις το Κυριάκος και ξεκινήσεις το Στρατής. Αν είναι να με φωνάζεις αλλιώς, προτιμώ το Κυριάκος, ώστε να υπάρχει μια ποικιλία :)

Tue May 10, 2011 7:19 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Παιδιά όλα αυτά που λέτε καλά αλλά μάλλον πολλοί έχετε χάσει το νόημα!!!
Εγώ όταν ξεκίνησα το Star Wars είπα " Χμμμμ θα παίξω ένα παιχνίδι που το μόνο που ξέρω είναι η ιστορία από τις ταινίες....ΓΟΥΣΤΑΡΩ... όσο πιο λίγα ξέρω τόσο το καλύτερο! Θα έχει πιο πολύ πλάκα όταν θα μάθω!" Δεν θα ξεχάσω ποτέ την έκφραση του Κώστα, αν θυμάμαι καλά, και του Τάσου όταν άνοιξα το Holocron του Exar Kun και είπα την επική ατάκα " Ποιός είναι αυτός?" χαχαχαχαχαχαχα :lol:

Πλέον έχω μάθει να μην με ενδιαφέρουν τα feats, τα talents κτλ, όλα αυτά είναι εργαλεία για να γίνεται καλύτερο το RP.

Πολλοί από εσάς θεωρείται τον χαρακτήρα μου μπρίκι ή ψευτοJedi, κάτι το οποίο δεν με νοιάζει και πολύ γιατί εγώ επέλεξα να είναι έτσι και έτσι μου αρέσει! Δεν έχω κανένα παράπονο και ας είναι ένας Jedi χωρίς Mind trick, χωρίς Move object και χωρίς Lightsaber άλλωστε εγώ διάλεξα να είναι έτσι και ας μην με έχει ρωτήσει κανείς GM γιατί είναι έτσι!!!! Το ότι ξέρω εγώ τον χαρακτήρα παίζω μου φτάνει.

Τον χαρακτήρα μου τον λατρεύω και όμως άλλοι τον θεωρούν μεγάλο χάλι!!! :D :D :D :D :D
Αν πραγματικά γουστάρετε τον κόσμο και το Story δώστε σημασία στο RP και όχι στα mechanics. Σε αυτό πολλοί διαφωνούν είμαι σίγουρη αλλά τι να κάνουμε είναι η άποψή μου!

Εγώ ένα πράγμα ακόμα θέλω για τον χαρακτήρα μου και το έχω πει ήδη στον Τάσο (εδώ δεν θα το πω γιατί θα με κοροϊδεύετε!)!!! :roll:

Tue May 10, 2011 9:03 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Sophia ... Απλά έμπλεξες στην αιώνια πάλη μεταξύ RP και PowerGaming ..... Σου προτείνω να μην ασχοληθείς με τα λόγια άλλων και απλά να κάνεις το παιχνίδι σου σε συνεργασία με τον ST σου :] ..... Για όλα τα υπόλοιπα ... Απλά φορτώσου coca cola και pop corn και απόλαυσε την εξέλιξη του νίματος :]

Tue May 10, 2011 9:33 pm
Profile
Site Admin

Quote:
Ο Χρήστος πριν είπε κάτι για Black Market και Gather Information. Εάν κοιτάξετε το βιβλίο, λέει ότι με 50000 credits και φαίρνοντας το Gather Info με μεγάλο DC, λαμβάνεις στα χέρια σου μια πληροφορία που αν ήξεραν ότι την έχεις θα σε σκότωναν αμέσως και βάζει ως παράδειγμα τα Death Star plans. Θέλετε δηλαδή να μου πείτε ότι τα λεφτά είναι τόσο πολύ εύκολα ή ότι κάνατε κάτι τοοοοοοόσο σημαντικό, ώστε να έχετε στα χέρια σας ο καθένας τη δύναμη να καταστρέψει 4 Death Stars? (εάν υποθέσουμε ότι κάποιοι έχετε 200000 credits για παράδειγμα)

Αν εχεις το luke stand by sto x-wing του, το han τη leia και τον chubacca στο πλανητη ετοιμους να κανουν το do με τα ewacs για να κλεισουν τις ασπιδες, ολο το στολο του republic ετοιμους να κανουν τους κομπαρσους ε οκ και να μην τα εχεις τα 50.000, ειμαι βεβαιος οτι μπορεις να πιασεις με 3 - 4 βασταγερους τυπους εναν engineer με τη γυναικα του και τα δυο παιδια του και να του εξηγησεις τι σκοπευεις να τους κανεις ( ισως να ριξεις κι ενα demo ) ωστε με 1 στο ζαρι και +50 intimidate bonus να παρεις τα σχεδια στο τζαμπα...

Οταν λες οτι το gather info απαιτει λεφτα σκοτωνεις το rp και την εφευρετικοτητα, η την οργανωση των παικτων.

επίσεις ΑΝ ειχαμε καποιον που να μπορει να φερει τετοιο gather info τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ δουλευοντας 1 μηνακι για το csi corusant θα ειχε κανει κατι ΤΟΣΟ σπουδαιο και θα είχε και τα τριπλα λεφτα απο 200.000

οσο αφορα το rp και το powergaming τωρα, επειδη πολλα λέγονται να ξεκαθαρίσουμε καποια πράγματα, οι κανόνες ειναι αρρηκτα συνδεδεμενοι με το rp, when you talk the talk πρπει να εισε σιγουρος ( η εστω να πιστευεις ) οτι θα κανεις και walk the walk με βαση τους κανονες.

σαν πειρατής θα τριγυρνάς ...

Tue May 10, 2011 11:08 pm
Profile

Είναι προφανές ότι έχεις την άποψή σου επί του θέματος και εγώ τη δική μου και δεν πρόκειται να πείσει ο ένας τον άλλο, οπότε παύω να ασχολούμαι με το θέμα, γιατί το να συνεχίσω απλά το θεωρώ μη παραγωγικό. Άλλωστε ό,τι είχα να πω το είπα και την άποψη μου τη γνωρίζετε.

Αυτά από εμένα, μέχρι να τεθεί κάποιο άλλο θέμα.

Tue May 10, 2011 11:40 pm
Profile
King Spammer

Οι κανόνες είναι η κοινή μας γλώσσα. Use it do not abuse it. Όλοι έχουμε δικές μας απόψεις επί του θέματος. Δεν έχω διαβάσει κάτι λάθος μέχρι στιγμής.

Υ.Γ. Προφανώς Μάριε τα πράγματα μπορούν να γίνουν με παραπάνω από ένα τρόπο.

Wed May 11, 2011 6:46 am
Profile YIM
Reply to topic   [ 66 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next