View unanswered posts | View active topics It is currently Thu Nov 21, 2019 5:44 am

Reply to topic  [ 527 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Next
 Nocture Table 
Author Message
Mega Zuper Spammer

Post Nocture Table
Αυτό το Topic αφορά το party του Nocture. (ανακοινώσεις, ερωτήσεις, συζητήσεις, κ.τ.λ.)

Sun Mar 20, 2011 2:25 am
Profile
King Spammer

Post Re: Nocture Table
Οκ. Πρώτα να δούμε πόσοι από τους παίκτες μου διαβάζουν το forum.
Check please...

Processing Players: 6/7 --> 71,4% .........

Οι παίκτες μου
Rungrim - Dwarf Fighter, Elemental Priest (Αγγελος), the Defender
Gorik Chitinbreaker - Dwarf Druid, Elemental Priest (Κώστας the Q entity), the controller
Maougrim - Dwarf Shamman, Dune Trader (Θεοχάρης), the healer
Valanthia - Eladrim Psion, Noble Adept (Στέλλα), dmg dealer/control
Manariel - Druid, Elemental Priest (Άννα), Controller
Morgthar - Mul Barbarian, Wasteland Nomad (Στέλιος), dmg dealer
Ozgoroth - Mul Warrior, XXXX (Στεφανος), dmg dealer

Mon Mar 21, 2011 4:34 pm
Profile YIM
Regular Hobby Writter

Δεν ξέρω πόσοι και ποιοι το διαβάζουμε, εν συντομία πάντως θα πω, με μια καλή δόση αστεϊσμού φυσικά, ότι όταν

Α)Είμαστε στην έρημο και βλέπουμε πχ γύπες ενημερώνουμε τον κόσμο για το τι βλέπουμε, τι είναι αυτό και τι προτιθέμαστε να κάνουμε δεν θεωρούμε σωστή αυτόματα την αντίδραση μας (πχ κρυφτείτε) γιατί άλλωστε στην 4th, το να μιλήσεις είναι Free Action και παίρνεις free action ακόμα και στον γύρο του άλλου

Β)Όταν λέμε πχ σκάβω στην άμμο και μπαίνω μέσα διευκρινίζουμε ότι
I) κάνουμε HIDE αν όχι σε μας, στον DM τουλάχιστον
ii) Είναι δεδομένο ότι όταν κάποιος μας κοιτάζει δεν μπορούμε να κάνουμε HIDE

Γ)Όταν ο κακόμοιρος ο DM (σλουρπ, σλουρπ) μας λέει ότι βλέπουμε ξεκοκαλισμένα πτώματα ανθρωποειδών και άλλων πλασμάτων καλό θα ήταν όλοι μας να βγάζουμε όπλα και να ρίχνουμε active Perception checks (εννοείται ότι δεν το έκανα…)

ΥΓ. Τα άνωθεν γραφόμενα δεν έχουν γραφτεί με σκοπό να την “πω σε κάποιους” απλά να θυμίσω σε όλους μας αστείες, κατά την άποψη μου, στιγμές που θα ήταν κρίμα να χαθούν, καθότι τα γραπτά μένουν, άλλωστε μιλάμε για ένα campaign που θα τραβήξει σε βάθος χρόνου και θεωρώ ότι καλό θα ήταν να κρατάμε τα ευχάριστα και ωραία

"For those climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: hunt or be hunted" - Frank Underwood

Mon Mar 21, 2011 7:33 pm
Profile
Am I a bot?

Εγώ τι να πω δηλαδή που έλειψα μια τουαλέτα να πάω και όταν γύρισα είχαν ήδη γίνει τα παραπάνω και έπρεπε να ρίξουμε initiative;

Tue Mar 22, 2011 3:17 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Manariel wrote:
Εγώ τι να πω δηλαδή που έλειψα μια τουαλέτα να πάω και όταν γύρισα είχαν ήδη γίνει τα παραπάνω και έπρεπε να ρίξουμε initiative;

Άλλη φορά λοιπόν οποίος πάει τουαλέτα παίρνει μαζί του και το τηλέφωνο του για να παίρνει τηλέφωνο τον DM και να ακούει τι γίνεται :shock: :oops:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ τι λέτε και τι κάνετε γιατί μπορεί ο DM να σας βάλει σε ανοικτή ακρόαση :twisted: :oops:

"For those climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: hunt or be hunted" - Frank Underwood

Tue Mar 22, 2011 4:33 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Χμμμ! Εγώ νομίζω ότι ήταν ωραίο το όλο σκηνικό, και οι "βλακίες" μας έδωσαν ένα είδος flaf στην όλη μάχη!

Tue Mar 22, 2011 7:26 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Stelios wrote:
Χμμμ! Εγώ νομίζω ότι ήταν ωραίο το όλο σκηνικό, και οι "βλακίες" μας έδωσαν ένα είδος flaf στην όλη μάχη!

Τις "βλακείες" τις ενέφερα γιατί μου αρέσαν σαν στιγμές και μας πρόσφεραν εκτός απο άφθονο γέλιο, λόγους για RP στο επόμενο session...

Είναι απο τις στιγμές που θα αξίζει να θυμόμαστε, γιαυτό και δεν τις θεωρώ βλακείες, εγώ τουλάχιστον, αλλά ευχάριστες και αξιομνημόνευτες στιγμές

Υ.Γ. Και πάλι συγνώμη αν έκανα κάποιους να νιώσουν άσχημα με την αναφορά τους, δεν ήταν αυτό ο σκοπός μου

Wed Mar 23, 2011 1:21 am
Profile
Regular Hobby Writter

Μα δεν κατάλαβες! Και εγώ για αυτό χρησιμοποίησα "" στο βλακείες! Δεν ξέρεις τι φασαρία θα κάνω με όλα αυτά στο άλλο session! :lol:

Wed Mar 23, 2011 11:16 am
Profile
Rookie

Καταρχάς μιας και είναι το πρώτο μου post στα forums αυτά, ας συστηθώ.
Ονομάζομαι Κώστας και είμαι ο δρυίδης νάνος της παρέας, καθώς και ο πιθανός υπόλογος των γεγονότων που εξελίχθηκαν στο περασμένο session.

Για αποφυγή τυχόν παρεξηγήσεων ας ξεκαθαρίσω ότι καθόλου δεν έχω θιχτεί με όσα έχουν ειπωθεί ως τώρα στο thread. Και ο μόνος λόγος που γράφω τα παρακάτω είναι για να παρουσιάσω την δική μου οπτική γωνία. Άλλωστε αυτά που γράφει ο ΒΑΑΤ "Ο Άγγελος υποθέτω, διορθώστε με αν έκανα λάθος" είναι σωστά και λογικά για οποιοδήποτε συνονθύλευμα από adventurers.

Ο λόγος που αποφάσισα να μην μοιραστώ τις γνώσεις που μου παρείχε το Nature για τα εν λόγω πετούμενα με τη υπόλοιπη ομάδα, όπως θα έκανε ο κάθε σώφρων παίχτης που δεν επιζητεί την πρώιμη αποδήμηση προς Κύριον του εαυτού του ή των συμπολεμιστών του, ήταν η αίσθηση της εγγύτητας και αμεσότητας της απειλής από την περιγραφή του Perception Roll μου. Ο χρόνος που είχα στη διάθεση μου, από την στιγμή που αντιλήφθηκα το κίνδυνο ως τη στιγμή που δυνητικά θα καταπλακωνόμασταν εγώ κι ο μούλος βάρβαρος από τους γύπες, ήταν ένα surprise round. Και όντως σε ένα γύρο, 6 δευτερόλεπτα, τα φονικά πουλερικά μας φτάσανε, μας περικύκλωσαν και άρχισαν να μας τσιμπολόγανε. Πράγμα που σημαίνει ότι όταν τα αντιλήφθηκα ήταν ήδη μέσα σε 10 μέτρα απόσταση. Δεδομένης της καταστάσεως αποφάσισα να κάνω ότι μου φάνηκε πιο λογικό μες στα 3-4 δευτερόλεπτα που είχα. Το να αρχίσω να εξηγώ στο χρόνο αυτό φωνάζοντας, στους συμμάχους μου που απήχαν 150 μέτρα, τη φύση, τις κυνηγητικές και διατροφικές συνήθειες, τις συνήθεις αφορμές για επίθεση και τις μεθόδους δελεασμού, εκφοβισμού, προστασίας και αντιμετώπισης των γυποειδών αυτών, και παράλληλα να μεταμορφώνομαι σε ένα σμήνος από θορυβώδων μεν, μουγκών δε σκαθαριών μου φάνηκε κάπως υπερβολικό κι επέλεξα να πω κάτι πιο σύντομο. Αν και τα προαναφερθέντα όντως είναι ένα free κι ένα minor action που κανονικότατα γίνονται μες στο surprise round.

Ο λόγος τέλος που φώναξα "κρυφτείτε" αντί για "θέσεις μάχης" ή "βοήθεια πατριώτες" ή απλά "μαμααά" ήταν επειδή ήθελα,
πρώτον να εκφοβίσω με τη δυνατή φωνή και την απότομη μεταμόρφωση του χαρακτήρα σε έντομα, τους γύπες, που ομολογουμένως ήταν ότι πιο εντυπωσιακό που ήρθε εκείνη τη στιγμή στο μυαλό,
και δεύτερον για να κρυφτούν οι σύμμαχοι μου πού απείχαν 150 μέτρα από το επίκεντρο της φασαρίας και πιθανό να μην τους είχαν αντιληφθεί τα πουλιά ακόμα. Εν συνεχεία ήλπιζα να τραβούσα μαζί με το βάρβαρο το σμήνος προς την πόλη χωρίς να τους δώσουμε αφορμή για επίθεση, αφήνοντας έτσι την υπόλοιπη ομάδα να περιμένει το καραβάνι.

Φυσικά το σχέδιο αυτό στη πράξη απέτυχε παταγωδώς καθώς οι γύπες αδιαφόρησαν για τις φωνές και δεν εντυπωσιάστηκαν από τις μεταμορφώσεις μου. Ο μονός που πρόλαβε να αντιδράσει και προσπαθούσε να κρυφτεί ήταν ο μονός που ουσιαστικά ούτε μπορούσε, ούτε χρειαζόταν και όταν ήρθε η ώρα να δράσουν οι υπόλοιποι η μονή τους επιλογή ήταν να σώσουν τα κορμάκια μας η να μας αφήσουν για κολατσιό στο σμήνος.

In retrospect αντί για "κρυφτείτε" έπρεπε να μάλλον φωνάξω "κρυφτείτε !! όχι εσύ !"

Fri Mar 25, 2011 1:17 am
Profile
Regular Hobby Writter

Kiourious wrote:
"Ο Άγγελος υποθέτω...

Σωστά υποθέτεις....

The Force is strong in you...

Kiourious wrote:
In retrospect αντί για "κρυφτείτε" έπρεπε να μάλλον φωνάξω "κρυφτείτε !! όχι εσύ !"

ίσως να το έκανες "και τώρα ορισμένοι κρυφτείτε" :lol: :twisted:

In General, μην απολογείσαι

Σαν Άγγελος you were fine...
Σαν Dwarf Fighter νομιζώ ότι προτρέχεις νεαρέ μου, Πρέπει να είσαι πιο πειθαρχημένος νεαρέ μου αν θες να πάρεις αξίες νίκες και όχι απλά τυχερές, γιατί αυτό κάναμε σήμερα… ήμασταν πιο τυχεροί από ότι δικαιούμασταν

Fri Mar 25, 2011 2:16 am
Profile
King Spammer

Καλώς μας ήρθες Kurius. Όλα πήγαν μια χαρά. Το DnD 4th αλλά και το Dark Sun ιδιίως σκοτώνουν από 1ο level. Θα συντονιστείτε, θα μάθετε τους χαρακτήρες σας και κάτι τέτοια θα τα έχετε ψωμοτύρι.

Fri Mar 25, 2011 9:14 am
Profile YIM
King Spammer

To session θα ξεκινήσει αυστηρά στις 5 γιατί θα τελειώσει ακόμα ποιο αυστηρά στις 9. Παρακαλώ να είστε συνεπείς στη προσέλευση.

Fri Apr 01, 2011 1:20 pm
Profile YIM
King Spammer

Post Re: Nocture Table Session 1
Παρόντες:
Gorik Chitinbreaker - Dwarf Druid, Elemental Priest (Κώστας the Q entity), the controller
Maougrim - Dwarf Shamman, Dune Trader (Θεοχάρης), the healer

xp reward: 200

Η ομάδα αποτελείται από ελεύθερους "ανθρώπους" οι οποίοι είναι στη δούλεψη του Merchant House of Shom του οποίου η έδρα είναι στη πόλη Nibenay.
Image

Προιστάμενος της ομάδας είναι ο Krikko, elf dune trader ο οποίος ζητάει από την ομάδα να κάνει το απλό, να βγει 2 χλμ έξω από την Tyr και να συνοδέψει ένα καραβάνι από τη Nibenay μέσα στη πόλη και το Merchant house.

Image

Ο λόγος είναι απλός, δεν επιθυμεί να ελεχθεί το εμπόρευμα αλλά και οι μεταφορείς του. Οι παίκτες φτάνουν στο σημείο του ραντεβού και περιμένουν αρκετή ώρα. Το ταξίδι μέσα από την έρημο είναι πάντα δύσκολο και ο χρόνος προσέλευσης δύσκολα υπολογίζεται. Τα Kerstekel όμως που έχουν αρχίζει και μαζεύονται πάνω από τους παίκτες τους βρίσκουν μια αρκετά γενναιόδωρη λεία.

Image

Τα Kerstekel (κάτι σαν όρνεα) ορμάνε στους παίκτες και η μάχη αρχίζει. Η ομάδα παραλίγο να πεθάνει αλλά με τις γενναίες προσπάθεις του Gorik και του Rungrim τελικά επιβιώνουν. Στο βάθος της ερήμου ξεπροβάλει το καραβάνι...

Sun Apr 03, 2011 10:18 pm
Profile YIM
King Spammer

Post Re: Nocture Table Session 2
Παρόντες:
Maougrim - Dwarf Shamman, Dune Trader (Θεοχάρης), The leader and the healer
XXXX - Mul Warrior, Gladiator (Στεφανος), dmg dealer

xp reward: 150 + Milestone

Στο βάθος της ερήμου ξεπροβάλει το καραβάνι...
Image

Είναι 2 κάρα το ένα έχει το εμπόρευμα και το άλλο τους φύλακες. Μετά από μια στοιχομυθεία μεταξύ του ηγέτου του καραβανιού και του Maougrim Leader της ομάδας περί ελευθερίας και σκλαβιάς και την παρέμβαση του Morgthar το καραβάνι παίρνει πίσω τα ζώα που έσερναν το κάρο με το εμπόρευμα και φεύγουν. Οι παίκτες πρέπει να το ζευτούν και να το βάλουν στην πόλη. Από μια μικρή έρευνα που κάνανε συνειδητοποιούν ότι μεταφέρουν κάτι σαν υγρό, εφτασφράγιστο, μάλλον νερό και βέβαια το πρόβλημα είναι να περάσουν τα 8 βαρέλια τον Tyrian Guard και να μην έχουν πρόβλημα. Αφού η ζέστη αποδεικνύει πόσο σκληρός αντίπαλος είναι έστω και στη ρηχή έρημο χωρίς την απαραίτητη εκπαίδευση και εξοπλισμό καταφέρνουν να βάλουν το κάρο μέσα στη πόλη όπου τους περιμένει ο Gladiator . Μετά από ένα διάλογο με τον Tyrian Guard την Caravan Gate έχουν να αποφασίσουν στα εξείς;
- Πληρώνουν ακριβά για να τους αφήσει να περάσουν
- Αφήνουν το ένα βαρέλι εκεί ως πληρωμή
- Δανείζουν την Valanthia (Eladrin) για 2 νύχτες και την πέρνουν πίσω ελαφρώς μεταχειρισμένη.

Image

Παρότι η ομάδα αποφάσισε δημοκρατικά το 3ο τελικά η άρνηση της Valanthia να δουλέψει για το party και τον εμπορικό οίκο οδήγησε στο 2, δηλαδή να αφήσουν ένα βαρέλι εκεί και να απολογηθούν στον Kreeko.
Σαν να μην έφτανε το παραπάνω η εξαθλίωση τον πολιτών της Tyr έχει δημιουργήσει άπειρες ομάδες επίδοξων gangers... οι οποίο ζητάνε τη συνδρομή του party. Όμως για άλλη μια φορά μίλησε ο Morgthar και για άλλη μια φορά είχαμε μάχη. Το τέλος αυτής τη μάχης βρήκε νεκρούς τους επίδοξους ληστές, looted και το "νερό" τους να δροσίζει τους φτωχούς της Tyr.

Πίσω στο Merchant house o Kreeko δεν ήθελε ούτε να ακούσει για το γεγονός ότι δώσανε το ένα βαρέλι. Χρέωσε τον Maougrim ως υπαίτειο της αποτυχίας και δεν τον πλήρωσε για την αποστολή.

Η Vakanthia πηγαίνει στον οίκο των Beryl για τους οποίους δουλεύει επίσης για να ρωτήσει και αναφέρει τα γεγονότα. Ο Anton Beryl προβληματίζεται για το πως το Merchant house of Shom γνώριζε πως από σήμερα μέχρι και για ένα διάστημα το νερό θα μειωνόταν κατά πολύ και της λέει να έρθει σε 10 μέρες μαζί με την παρέα της να του μιλήσουνε. Για την ώρα είναι προβληματισμένος με απώλειες χωριατών στα περίχωρα (Estates). Την ίδια στιγμή ο Rungrim μιλάει με τον Kreeko και του προτίνει μιας και ξεκίνησε πρόβλημα με το νερό στην Tyr να φέρουν απευθείας νερό αυτός και η ομάδα του από τα Ringing Mountains το οποίο να μαζέψουνε σε κάποιο estate / σπίτι/ αποθήκη έξω από την Tyr και να βάζουνε λίγο λίγο μέσα. Ο Kreeko ζητάει την Valanthia η οποία ανήκει στους Beryl και ζητάει να μεταφέρει προς το Noble house of Beryl την επιθυμία του για μια εμπορική συνεργασία. Περιμενει απάντηση σε 3 μέρες...

....δηλαδή 1/7/190 μέρα που ανήγει και πάλι το στάδιο και τα επευθυμίες του όχλου δοξάζουν τους μονομάχους...

Sun Apr 03, 2011 10:43 pm
Profile YIM
Rookie

Αξιοσημείωτο δε ότι το 3ο option κοστολογηθείτε, από την tyrion guard αν μη τι άλλο "εμμέσως πλην σαφώς, μέσω του μοναδικού αντιπροσώπου της στη πύλη" στο ποσό των 1000 gold, αφού μας δόθηκε η επιλογή:
Ή 1000g ή το eladrin ή ένα βαρέλι με "νερό", προς το τέλος των διαπραγματεύσεων.

Κύκλοι οικονομικών αναλυτών μελετάνε την επίπτωση των ισοτιμιών αυτών στη πραγματική οικονομία, as we speak.

Mon Apr 04, 2011 2:10 am
Profile
Reply to topic   [ 527 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Next