View unanswered posts | View active topics It is currently Sat Sep 21, 2019 3:27 am

This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 52 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Out of Character discussion 
Author Message
King Spammer

Post Re: Out of Character discussion
Cataphract wrote:
Δεν είπα ότι είναι γενικότητες- ας μην παρεξηγηθεί η πρόθεση μου να μη στηλιτεύσω συγκεκριμένες συμπεριφορές ονομαστικά ως ότι "είπα γενικότητες". Θέλησα να το κρατήσω ελαφρώς απρόσωπο για προφανείς λόγους, αλλά όσα ανέφερα συνέβησαν συγκεκριμένα στο τραπέζι, χωρίς υπερβολές, και ελπίζω να έγινα κατανοητός από τους συμπαίκτες μου.

Δεν βοηθάς μιας το προφανής λόγους μου θυμίζει βουλή οπότε πάω να πάρω pop corns και θέλω λεπτομέρειες έστω και σε PM.

Just kidding. Παρ' αυτά θεωρώ ότι υπερβάλλεις μιας και προσπαθούμε σε 2 sessions να ξεπεράσουμε το κομμάτι της ταβέρνας και να ψιλοδεθούμε... θεωρώ όπως βλέπω τη διάθεση και τις εναλλαγές ότι θα πάρει άλλα 2 sessions αλλά μετά θα είναι πολύ στρωτό και όμορφο ως αποτέλεσμα.

Mon Apr 22, 2013 7:58 pm
Profile YIM
Mega Zuper Spammer

Nocture wrote:
Δεν βοηθάς μιας το προφανής λόγους μου θυμίζει βουλή οπότε πάω να πάρω pop corns και θέλω λεπτομέρειες έστω και σε PM.

Το πρόβλημα είναι ότι δυστυχώς υπάρχει διάχυτο το φαινόμενο στην κοινωνία εν γένει όταν ακούμε κάτι που δε μας αρέσει να επιτιθέμεθα στον αγγελιαφόρο, και έτσι χάνεται το νόημα της κουβέντας, και εγώ εκεί θέλω να μείνω. Στην τελική δεν έγινε κάποια τραγικότητα από συγκεκριμένο άτομο, ήταν το γενικότερο κλίμα (ή έλλειψη αυτού) για το οποίο οφείλεται όλο το τραπέζι, οπότε όποιος θέλει ας θεωρήσει ότι του απευθύνομαι προσωπικά (κατ'ιδίαν, όταν και αν συζητήσω με κάποιους, θα αναφερθώ συγκεκριμένα).

Quote:
Just kidding. Παρ' αυτά θεωρώ ότι υπερβάλλεις μιας και προσπαθούμε σε 2 sessions να ξεπεράσουμε το κομμάτι της ταβέρνας και να ψιλοδεθούμε... θεωρώ όπως βλέπω τη διάθεση και τις εναλλαγές ότι θα πάρει άλλα 2 sessions αλλά μετά θα είναι πολύ στρωτό και όμορφο ως αποτέλεσμα.

Βάζω στην άκρη το γεγονός πως τα backstories ακριβώς αυτό το ρόλο παίζουνε (να μη χρειάζεται ταβερνοRP) καθώς και το γεγονός πως το δέσιμο είναι σχετικό πράγμα σε ένα mass campaign που οι παίκτες γυρνοβολάνε από τραπέζι σε τραπέζι (άρα απλά χρειάζεται κοινή λογική και όρεξη για συνεργασία).

Εγώ όμως μίλησα συγκεκριμένα για out of game συμπεριφορές. Έκανα κουβέντα για δύο θέματα: Για την αργοπορία και για την προβληματική συμπεριφορά στο τραπέζι. Δε μίλησα για κανένα RP, είτε συλλογικό είτε ατομικό, αλλά για πράγματα που πρέπει να προσέξουμε ως παίκτες, όχι ως χαρακτήρες.

Και τέλος, αν είναι να συνεχίσουμε με τους ρυθμούς που πάμε (1 ώρα καθαρό παιχνίδι κάθε 2 εβδομάδες), καν'τα 12 τα επιπλέον σέσσιον... γι'αυτό ας βάλουμε όλοι το χεράκι μας να σπρώξουμε τα πράγματα.

Mon Apr 22, 2013 8:18 pm
Profile
Site Admin

Το κομμάτι του 17:00 / 18:00 ήταν δική μου ευθύνη και λάθος. Αν και νόμιζα ότι το Blood Bowl τελείωνε νωρίτερα.
Οι πολλοί παίχτες ανά τραπέζι συνέβησαν γιατί έλειπε ο ένας από τους 3 GMs.
Γενικά όμως θα ήθελα να παίζουμε 17:00 και όχι 18:00, γιατί η Μαίρη δεν μπορεί να κάθεται μέχρι αργά.
Τώρα που θα ξαναπαίξουμε μετά το Πάσχα, ελπίζω να μπορέσουμε να ξεκινάμε στις 17:00.

Mon Apr 22, 2013 8:23 pm
Profile
King Spammer

Καλή διάθεση ζητάς και προσπάθεια παραπάνω (focus in other words) πάνω στο game ώστε και ατμόσφαιρα να φτιαχτεί (rpg παίζουμε) και καλά να περάσουμε

Αν αυτά είναι τα ζητούμενα 1000% μαζί σου και ζητώ συγγνώμη μιας και εγώ είχα απουσίες από το τραπέζι (λόγο δουλειάς για το σύλλογο βέβαια αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν επηρέαζε αρνητικά το παιχνίδι).

Mon Apr 22, 2013 8:26 pm
Profile YIM
Rookie

Cataphract wrote:
Επειδή κάποια πράγματα τα είπα, αλλά θέλω να είναι γραπτά, απτά και κατανοητά.

Θα ξεκινήσω με κάτι σημαντικό: Παίζουμε μια φορά στις δύο εβδομάδες.
Και κάτι ακόμα: Παίζουμε RPG για να παίξουμε RPG.

Έχοντας θέσει κάποια θεμέλια, θα προχωρήσω σε κάποιες παρατηρήσεις. Ναι, μιλάω συγκεκριμένα και προσωπικά για το τραπέζι μου στο προηγούμενο σέσσιον, χωρίς καμία διάθεση να προσβάλλω ή να στοχοποιήσω κάποιον αλλά με όλη τη διάθεση να πω κάποια πράγματα που πρέπει να ακουστούν. Θα είμαι όσο πιο πλήρης, σαφής και λακωνικός μπορώ.

1)Ξεκινάμε να παίζουμε στις 5. Είναι κατανοητό ότι σε κάποιους μπορεί να τύχει κάτι και να αργήσουν, και να υπάρχει μια απόκλιση μισής ώρας πες εντάξει, συμβαίνει. Και Mass campaign είναι, δεν μπορεί να είναι όλοι πάντα εκεί. Αλλά όχι να λέμε 5 και να παίζουμε 7. Επομένως από δω και πέρα, θα επιμείνω να ξεκινάμε στην ώρα, και όποιος δεν είναι εκεί, είτε παραγκωνίζεται (αν είναι εφικτό) είτε τον παίζει ο GM μέχρι να έρθει, αν έρθει.

2)Δεν έχουμε πάει για καφέ. Έχουμε κάτσει να παίξουμε ένα RPG, ένα 5ωρο, και δε γίνεται να καθόμαστε να λύνουμε φιλοσοφικά θέματα, να λέμε ανέκδοτα, ιστορίες από παλιά RPG, ή συζητήσεις για συστήματα. Προφανώς θα ειπωθούν out of game κουβέντες, αλλά τις περιορίζουμε όσο είναι εφικτό και τις αφήνουμε για μετά. Επίσης δε γίνεται να σηκωνόμαστε κάθε 5 λεπτά, να διακόπτουμε τη ροή, να μας περιμένουν οι άλλοι κτλ. Μεγάλα παιδιά είμαστε, ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες του και ούτε θα κάνουμε τους μπάτσους στο τι θα κάνετε, οπότε θα ξαναπροτείνω το 1 για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι: Όποιος δεν είναι παρών και καθυστερεί το τραπέζι, απλά παραγκωνίζεται/NPCάρεται. Το να μην διακόπτουμε με άσχετα, το θεωρώ προφανές, απλά ας είμαστε λίγο πιο αυστηροί.

Αυτά τα ολίγα αλλά πολύ σημαντικά. 2 προβλήματα, 1 λύση. Αν κάποιος έχει αντίρρηση ας το συζητήσουμε ελεύθερα, απλώς έθεσα όσο απλούστατα μπορούσα το θέμα. Τώρα σε περίπτωση που επαναληφθεί, υπάρχουν κι άλλες λύσεις και προτάσεις.

Υ.Γ. Ναι Τάσο, 6+ άτομα είναι βαρύ τραπέζι για οποιοδήποτε RPG, πόσο μάλλον όταν δεν βοηθάμε (α' πληθυντικός) την κατάσταση.

Θα συμφωνήσω, αλλά θα θέσω δύο σημειώσεις/ερωτήματα.

α) Για το κομμάτι της συγκέντρωσης. Υπάρχουν παίκτες που τους αρέσει το παρεήστικο στύλ παιχνιδιού, ή ίσως και "ντρέποντε" ακόμα στο θέμα του να παίζουν τον χαρακτήρα τους, οπότε γεμίζουν κάθε 2 λέξεις τους με 1 αστείο. Κάθε παίκτης το βλέπει διαφορετικά, και μπορεί κάποιοι να προτιμούν το μισο-offgame στύλ.

Σε αυτό βλέπω μόνο δύο λύσεις. Είτε θα πρέπει να γίνει ανακατανομή των παικτών σε ανάλογα τραπέζια με ανάλογους παίκτες, είτε το βάρος θα πέσει στους STs να επιβάλουν την ησυχία και την τάξη. Δέν είναι θέμα ωριμότητας των παικτών, είναι θέμα αδυναμίας αίσθησης ή κατανόησης της συνεργασίας. Κάποιοι είναι γεννημένοι lone wolves after all.

β) Καλά τα λές, αλλά σε λάθος μέρος. Πολύ λίγοι διαβάζουν το forum και ακόμα λιγότεροι δίνουν σημασία σε αυτά που διαβάζουν. Εάν θέλεις όντως αποτέλεσμα, πές ό,τι έχεις να πείς είτε στους ίδιους αυτοπροσώπως, είτε ζήτησε το απο όλους την ώρα του session και εξήγησε/εξέφρασε τι θες να δείξεις, είτε στην ύστατη περίπτωση, ζήτα απο τον ST να κάνει κάτι.

"The trouble with the world is that the stupid are so confident while the intelligent are full of doubt."
-Bertrand Russell

Mon Apr 22, 2013 11:43 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

SigniferLux wrote:
Quote:
α) Για το κομμάτι της συγκέντρωσης. Υπάρχουν παίκτες που τους αρέσει το παρεήστικο στύλ παιχνιδιού, ή ίσως και "ντρέποντε" ακόμα στο θέμα του να παίζουν τον χαρακτήρα τους, οπότε γεμίζουν κάθε 2 λέξεις τους με 1 αστείο. Κάθε παίκτης το βλέπει διαφορετικά, και μπορεί κάποιοι να προτιμούν το μισο-offgame στύλ.

Σε αυτό βλέπω μόνο δύο λύσεις. Είτε θα πρέπει να γίνει ανακατανομή των παικτών σε ανάλογα τραπέζια με ανάλογους παίκτες, είτε το βάρος θα πέσει στους STs να επιβάλουν την ησυχία και την τάξη. Δέν είναι θέμα ωριμότητας των παικτών, είναι θέμα αδυναμίας αίσθησης ή κατανόησης της συνεργασίας. Κάποιοι είναι γεννημένοι lone wolves after all.

Aυτό είναι το επόμενο βήμα αν η κατάσταση συνεχίσει. Και ναι είναι θέμα ωριμότητας των παικτών, γιατί ωριμότητα σημαίνει και κατανόηση και των προσδοκιών των άλλων αλλά και των περιορισμών που διαθέτουμε. Όταν ο GM ζορίζεται, οι μισοί παίκτες προσπαθούν να προχωρήσουν εις μάτην και το άλλο τραπέζι περιμένει να τελειώσουμε μια κουβέντα, χρειάζεται λίγο χέρι.

Quote:
β) Καλά τα λές, αλλά σε λάθος μέρος. Πολύ λίγοι διαβάζουν το forum και ακόμα λιγότεροι δίνουν σημασία σε αυτά που διαβάζουν. Εάν θέλεις όντως αποτέλεσμα, πές ό,τι έχεις να πείς είτε στους ίδιους αυτοπροσώπως, είτε ζήτησε το απο όλους την ώρα του session και εξήγησε/εξέφρασε τι θες να δείξεις, είτε στην ύστατη περίπτωση, ζήτα απο τον ST να κάνει κάτι.

Δεδομένου ότι στο τραπέζι που παίξαμε οι μισοί διαβάζουν το φόρουμ ή τους ενημερώνει κάποιος άλλος, και τους άλλους μισούς τους βλέπω από κοντά για να τους το πω. Από κει και πέρα, προφανώς θα φροντίσω να γίνει κατανοητό στο επόμενο σέσσιον πριν ξεκινήσουμε.

Και καλώς ή κακώς το φόρουμ κάνει trickle down. Αργά ή αργότερα, μέχρι το επόμενο σέσσιον, όλοι θα το μάθουν.

Mon Apr 22, 2013 11:52 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

Λογικά αυτήν την Κυριακή επιτέλους θα μπορέσω να παρευρεθώ & εγώ. :)

Mon May 13, 2013 1:53 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

YoMaster wrote:
Το guest-staring μου στην ιστορία του Τάσου ισχύει ακόμη?

Γιατί είχε πλάκα. :wink:

Εσύ ισχύεις ακόμα;

Γιατί είχες πλάκα. :wink:

Mon May 13, 2013 4:02 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

Cataphract wrote:
Εσύ ισχύεις ακόμα;

Actually, δεν έχω την παραμικρή ιδέα ποιος έχει κάνει guest στη δική μου ιστορία & all that.

Mon May 13, 2013 4:56 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

YoMaster wrote:
Cataphract wrote:
Εσύ ισχύεις ακόμα;

Actually, δεν έχω την παραμικρή ιδέα ποιος έχει κάνει guest στη δική μου ιστορία & all that.

Εννοώ σαν παίκτης.

Mon May 13, 2013 7:46 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

Cataphract wrote:
Εννοώ σαν παίκτης.

:oops: :P

Tue May 14, 2013 7:31 am
Profile
Mega Zuper Spammer

Η χαρακτήρας μου, by the way, εξακολουθεί να έχει ανοιχτό ένα guest spot. Υπάρχει κανείς που να μην έχει κάνει & τα 2 guests του?

Thu May 30, 2013 2:03 pm
Profile
Rookie

YoMaster wrote:
Η χαρακτήρας μου, by the way, εξακολουθεί να έχει ανοιχτό ένα guest spot. Υπάρχει κανείς που να μην έχει κάνει & τα 2 guests του?

Εγώ πρέπει να μπώ guest κάπου. Το θέμα είναι πως νομίζω περιμένουμε καινούργιο Dresdenversian οπότε ανέμεινε στο κάθισμα σου!

"The trouble with the world is that the stupid are so confident while the intelligent are full of doubt."
-Bertrand Russell

Fri May 31, 2013 3:14 am
Profile
Am I a bot?

Παιδα δεν θα μπορεσο για το σημερινο σεσηον θα τα πουμε την επομενη φορα

Sun Jun 02, 2013 12:51 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

Στις 16 παίζουμε;

Sat Jun 08, 2013 11:11 am
Profile
This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.   [ 52 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next