View unanswered posts | View active topics It is currently Sun Sep 15, 2019 10:56 pm

This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 55 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
 SEASON 3: HELLGATE ATHENS - FINALE- 
Author Message
Regular Hobby Writter

Post Re: SEASON 3: HELLGATE ATHENS - FINALE-
Quote:
1) Την εκδοχή του planar alignment σας την έχουν πει οι Spring court (Πολυνίκης, Αλκαία, Αλκιβιάδης). Δεν έχετε άλλες εκδοχές (από όσο γνωρίζω).

Όταν είχαμε πρωτοβρει το μπολ του Πιλάτου η Εβίτα είπε ότι χρειάζεται και τα άλλα αντικείμενα για να ενεργοποιησει το ability του (container of souls). Και με lore checks και την βοήθεια του παντοδύναμου μέσω της Μαρίνας ξέρουμε οτι το ritual είναι διαφορετικό ανάλογα το primary item και αυτόν που το κάνει. για το μπολ ιδικά ξέρουμε οτι αν είχαμε και τα υπόλοιπα items μπορεί να επαναφέρει red court infected και να παγιδεύσει μέσα του το πνεύμα του νεκρομάντη.

Quote:
2) Η Σίλια βρίσκεται όπου πάνε οι νεκροί (άρα δεν έχεις ιδέα που). Το πνεύμα της μπορεί να προσκληθεί με κατάλληλα rituals που θα πρέπει να κάνει μάγος.

Οι νεκροί πάνε σε διάφορα μέρη, από τα τάρταρα και τα πόδια των fairy Queens μέχρι μέσα σε items και την κόλαση. Η Σίλια δεν είναι σε κανένα από αυτά, δεν είναι "πελατισσα του Αδη" όπως είπε και ο Πολυνίκης. Η περιγραφή είχε finality πέρα από αυτά που έχουμε δει μέχρι τώρα (Χατζής, Μυρτώ, νεκρομαντείες, ghosts, etc)

Quote:
4) Ο Νικόδημος ΔΕΝ θα κάτσει να ασχοληθεί, μπορεί πάντα να ξαναπροσπαθήσει σε 100 χρόνια. Και πήρε πίσω τα δηνάρια (= δαίμονες του) ΤΩΡΑ αντί να πρέπει να τα πάρει αργότερα.

Οτι ο Νικόδημος θα παίξει έξυπνα και στρατηγικά προφανώς αλλα δεν νομίζω οτι το game so far βασίστηκε ποτέ σε αυτό. Αν το χρώμα που θέλετε να βγει είναι never-ending story και personal drama σε έναν κόσμο που λίγο επηρεάζεται go for it, εμένα μου αρέσει αλλά : Όταν last season δημηουργισαμε καινούριο fairy court θεωρώ οτι είναι λογικό φέτος να περιμένουμε να ταράξουμε τα νερά του universe one last time... για καλό η για κακο είναι αδιάφορο αλλά πρέπει να κάνει top οτι έχουμε δει μεχρι τωρα. Ο Νικόδημος, ο Vlad τα 5 items εκπροσωπούν ακριβώς αυτό, το endgame, το κρεσέντο. 4 sessions ασχολούμαστε με τα artifacts και 3 seassons με τους denarians. Πολύ δραματικό να είμαστε πάλι στην αρχή με το δεύτερο δεν λέω αλλά δεν ταιριάζει με το theme του campaign, ιδικά ένα session πριν το τέλος.

Quote:
Ποια πιστεύεις ότι είναι τα plotlines που έχουν μείνει ανοιχτά; Ρωτάω για sampling του τι πιστεύουν οι παίχτες (και οι χαρακτήρες), καθώς και για μπορέσω να εξυπηρετήσω στο τελευταίο session ώστε να έχετε closure.

Καταρχάς να επισημάνω οτι τα παρακάτω είναι γνώμες που εχω σχηματίσει απο την αναμφίβολα περιορισμένη γωνία που παρατήρησα κάθε χαρακτήρα και ταιριάζουν με την γενικότερη αρέσκεια μου στα καλά και γλυκόπικρα τέλη. Η επιλογή ήταν τυχαια.

Δεν θα πω για εμένα γιατί ο χαρακτήρας τουλάχιστον στο μυαλο μου έχει ζήσει ένα Coming of Age και ενα Fall from Grace / Loss stories και χρόνος για το Rise and Redemption δεν υπάρχει.

Μανούσος (Εκτορας)
Είδαμε την άνοδο και την πτώση του ονείρου του για το Ware-nation. Προσωπική ιστορία αποτυχίας που τον έχει φέρει σε κατάθλιψη και να επιζητεί νέο purpose. Αυτός ο χαρακτήρας πρέπει η να βρεθεί στην τελευταία του μάχη η να δούμε το καινούριο όνειρο το οποίο θα προσπαθήσει μελλοντικα να στήσει.

Κωνσταντινος (Μιχάλης)
Στην ιστορία του οι ανθρώπινοι δεσμοί και η αυτοθυσία είναι κυρίαρχα στοιχεια και ο θάνατός του αφού έρχεται πριν το τέλος, πρέπει να είναι καταλύτης σε κάτι που θα κάνουμε.

Sorin
Όλη την season καταδυναστεύεται από τα αποτελέσματα μιας ηρωικής πράξης του στο τέλος της προηγούμενης. Πρέπει να του δοθεί ευκαιρία να λάμψει και να μην είναι το prize.

Η λίστα προφανώς συνεχίζεται αλλά δεν υπάρχει λόγος να μιλήσω για όλους τους χαρακτήρες,

Wed Apr 29, 2015 4:45 pm
Profile
Mega Vicious Carnivore

Παιδια, δεν θα βγαλουμε ιστοριες τελευταια στιγμη....

Οταν την προηγουμενη κυριακη, μιλησα με Τασο, Πετρο, Βασιλικη, πηρα συγκεκριμενες απαντησεις και θεωρω οτι ΙΣΧΥΟΥΝ.

Τωρα , οσον αφορα το τι θα γινει ΜΕΤΑ, ευχαριστως να το συζητησετε στο μπαρακι του Mcloud.

ΑΝ ο Πιερρος δεν θελει να δωσει το νομισμα, θα τα βρει ο Νικοδημος μαζι του... 8)

Wed Apr 29, 2015 5:10 pm
Profile
Mega Vicious Carnivore

crazygreek wrote:
Οτι ο Νικόδημος θα παίξει έξυπνα και στρατηγικά προφανώς αλλα δεν νομίζω οτι το game so far βασίστηκε ποτέ σε αυτό. Αν το χρώμα που θέλετε να βγει είναι never-ending story και personal drama σε έναν κόσμο που λίγο επηρεάζεται go for it, εμένα μου αρέσει αλλά : Όταν last season δημηουργισαμε καινούριο fairy court θεωρώ οτι είναι λογικό φέτος να περιμένουμε να ταράξουμε τα νερά του universe one last time... για καλό η για κακο είναι αδιάφορο αλλά πρέπει να κάνει top οτι έχουμε δει μεχρι τωρα. Ο Νικόδημος, ο Vlad τα 5 items εκπροσωπούν ακριβώς αυτό, το endgame, το κρεσέντο. 4 sessions ασχολούμαστε με τα artifacts και 3 seassons με τους denarians. Πολύ δραματικό να είμαστε πάλι στην αρχή με το δεύτερο δεν λέω αλλά δεν ταιριάζει με το theme του campaign, ιδικά ένα session πριν το τέλος.

Μαν, αμα ακουγες οτι ειπωθηκε στο τελευταιο session, δεν θα τα ελεγες αυτα...
Trust in the DM's 8)

P.S. Το game ΠΑΝΤΑ βασιζοταν στην εξυπναδα και στην στρατηγικη, ειτε των παικτων, ειτε των Npc's... :?

Wed Apr 29, 2015 5:19 pm
Profile
King Spammer

optimus prime wrote:
....

Οταν την προηγουμενη κυριακη, μιλησα με Τασο, Πετρο, Βασιλικη, πηρα συγκεκριμενες απαντησεις και θεωρω οτι ΙΣΧΥΟΥΝ.

Τωρα , οσον αφορα το τι θα γινει ΜΕΤΑ, ευχαριστως να το συζητησετε στο μπαρακι του Mcloud.

....

Confirmed. Δεν αλλάζω κάτι (ξέρω ότι κάπου εκεί στο βάθος μέσα μου βαράει κόκκινο αλλά WTF τελευταίο Session ώρα για epic finale. Έχω μιλήσει και με Βασιλική και με Πέτρο το confirmation των αντικειμένων το δώσανε οι παίκτες στους DMs και όχι εγώ για λογαριασμό τους.Όσο για τον Ιακωβο ΑΝ μπορεί να εξετάσει τα αντικείμενα και να διαπιστώσει πως ΔΕΝ μπορεί να φέρει πίσω τη Σίλια πριν τον κάλεσμα του Άδη τότε σαφώς και του έχω δώσει τη δυνατότητα.

Υ.Γ. Είμαι υπέρ σε ότι πουν οι DMs. Εδώ και μερικά sessions απολαμβάνω τόσο τις ιστορίες που διηγούνται όσο και το ρόλο που παίζω μέσα σε αυτές ακόμα αν και σε μερικές βλέπω και το τυράκι και τη φάκα αλλά μου αρέσει να πέφτω μέσα γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας Πολυνίκης.

Wed Apr 29, 2015 6:17 pm
Profile YIM
Am I a bot?

optimus prime wrote:

Βεβαίως, όπως ισχύει και το αρπί μου με τον Τάσο παρουσία του Κώστα, με τις επακόλουθες αποφάσεις και ενέργειές μου.

Για τα λοιπά, Κυριακή κοντή γιορτή :mrgreen:

Wed Apr 29, 2015 6:30 pm
Profile
Regular Hobby Writter

.Δεν ξανα γραφω κατι .

Εντολη ADMIN

Εν τη προαιρέσει η μοχθηρία και το αδικείν:η μοχθηρία και η αδικία υπάρχουν από πρόθεση [και όχι τυχαία ή κατά λάθος]

Το εύδαιμον το ελεύθερον, το δ’ ελεύθερον το εύψυχον:ευτυχισμένοι είναι οι ελεύθεροι και ελεύθεροι είναι οι γενναίοι

Ένας στενόμυαλος άνθρωπος δεν έχει άλλο τρόπο να δείξει ότι είναι άξιος, από το να προσπαθεί να περνάει πάντα το δικό του.

Philip Sidney, 1554-1586, Άγγλος ποιητής & αυλικός

Είναι αδύνατη η συζήτηση με κάποιον που προσποιείται πως δεν ψάχνει την αλήθεια αλλά την κατέχει ήδη.

Romain Rolland, 1866-1944, Γάλλος συγγραφέας, Νόμπελ 1915

Last edited by hector on Sun May 03, 2015 10:14 am, edited 2 times in total.

Sat May 02, 2015 10:55 pm
Profile
Mega Vicious Carnivore

Διαβαζε ολα τα ποστ Εκτωρα, πριν κρινεις...
Τωρα, αν εγω θελω να παρεξηγηθω γιατι με κατηγορεις οτι παιζω απλα cinematic, ισως να μην ερθω σημερα να παιξω, για να παιξετε αυτα που πραγματικα θελετε και ο DM δεν σας αφηνει.

P.S. Επειδη, καποια στιγμη θα γραψεις ( ειτε για αυτο το ποστ, ειτε για καποιο αλλο) οτι '' αλλο εννοουσα, δεν μπορω να εκφραστω σωστα'', περνα τα ποστ σου απο μια στοιχειωδη κριτικη, πχ απο την Μαρια... Εγω προσωπικα δεν εχω την αντοχη να δικαιολογω τις εκαστοτε συμπεριφορες των ανθρωπων, προσπαθω να κανω οτι καλυτερο διαθετο με το χαρτι που μου εχει μοιραστει...

Sun May 03, 2015 6:42 am
Profile
Regular Hobby Writter

Εντολη ADMIN

KAI ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΓΙΑΝΝΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΠΡΟΣΕΒΑΛΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΗΣΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

Εν τη προαιρέσει η μοχθηρία και το αδικείν:η μοχθηρία και η αδικία υπάρχουν από πρόθεση [και όχι τυχαία ή κατά λάθος]

Το εύδαιμον το ελεύθερον, το δ’ ελεύθερον το εύψυχον:ευτυχισμένοι είναι οι ελεύθεροι και ελεύθεροι είναι οι γενναίοι

Ένας στενόμυαλος άνθρωπος δεν έχει άλλο τρόπο να δείξει ότι είναι άξιος, από το να προσπαθεί να περνάει πάντα το δικό του.

Philip Sidney, 1554-1586, Άγγλος ποιητής & αυλικός

Είναι αδύνατη η συζήτηση με κάποιον που προσποιείται πως δεν ψάχνει την αλήθεια αλλά την κατέχει ήδη.

Romain Rolland, 1866-1944, Γάλλος συγγραφέας, Νόμπελ 1915

Last edited by hector on Sun May 03, 2015 10:14 am, edited 2 times in total.

Sun May 03, 2015 9:20 am
Profile
King Spammer

Red is the power of the Admin

Δεν χρειάζεται προφανώς να εξηγηθεί ότι με τα 2 τελευταία post καλείτε τη δύναμη των admin (κανονικά θέλει 3 φορές επίκληση ενός για να εμφανιστέι όμως σας κάνω σκόντο σημερα ελέου Κυριακής). Οι προσωπικές αντεκλίσεις δεν έχουν θέση στο Forum, αλλά και σε ένα παιχνίδι. Θα παρακαλέσω και τους δύο σας (Γιάννη και Έκτωρα) το όποιο θέμα αν υπάρχει να λυθεί εκτός Forum εκτός και αν μπορείτε να σεβαστείτε ο ένας τον άλλο χωρίς μειωτικά σχόλια. Θα παρακαλέσω να γίνει και η απαραίτητη τροποποίηση στα σχόλιά σας καθότι δεν έχουν σχέση με το υπόλοιπο Thread.

Τις καλημέρες μου

Sun May 03, 2015 9:50 am
Profile YIM
King Spammer

hector wrote:
.Δεν ξανα γραφω κατι .

Εντολη ADMIN

Να γράφεις και να ξαναγράφεις. Δεν απαγόρευσα τίποτα. Ζήτησα απλά ευγένια και ηρεμία.
Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση και την κατανόηση.

Sun May 03, 2015 11:00 am
Profile YIM
This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.   [ 55 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4