View unanswered posts | View active topics It is currently Mon Dec 10, 2018 2:35 pm

Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page Previous  1, 2
 "The Tale of the 4 Lords" Tavern & "The Newspaper of Nokren" 
Author Message
Regular Hobby Writter

Post Re: "The Tale of the 4 Lords" Tavern & "The Newspaper of Nok
Κάθετε στον υπερυψωμένο θρόνο στο σκοτεινό του παλάτι. Αλλά αυτή τη φορά ο Πρίγκιπας δεν είναι αραχτός με το αριστερό του πόδι λυγισμένο στο αριστερό μπράτσο του τεράστιου πέτρινου θρόνου του. Αυτή τη φορά κάθεται κανονικά, με λιγυσμένο κορμί και τα χέρια του να ακουμπούν το πιγούνι του. Από τις ελάχιστες εσοχές του μακρόστενου διαδρόμου πέφτει ένα αμιδρό φως στο πρόσωπο του. Έχει φέρει την πόλη του σε τρομερά δύσκολη θέση. Έχει βοηθήσει τον βασιλειά Dezon να νικήσει τον αυτοκράτορα προδίδοντας τον, τον έχουν καταλάβει και τώρα όλη η αυτοκρατορία θα στραφεί εναντίον του. Ξέρει ότι δεν είχε καμία υποχρέωση να το κάνει, ήξερε από την αρχή τις συνέπειες, αλλά πως θα μπορούσε να πράξει διαφορετικά. Σε αυτή την πόλη ζούσαν αυτοί που είναι ό,τι κοντινότερο μπορούσε να αποκαλέσιε "φίλο". Και ας μην τον θεωρούσαν τέτοιο. Τώρα όμως πρέπει να βρει τρόπο να αντιμετωπίσει την οργή των προδομένων.

Ξαφνικά έρχεται ένας φρουρός με ένα γράμμα στο χέρι. "Prince of Darkness" του αναφέρει "αυτό ήρθε για σας και είναι επείγον". Κρατάει ένα μαύρο φάκελο που είναι μισάνοιχτος. Το παίρνει και το ανοίγει. Μέσαι κρύβει ένα κατακκόκινο χαρτί με μαύρα γράμματα, σε άριστη ποιότητα και με πανέμοφρο γραφικό χαρακτήρα". Το διαβάζει με προσοχή.
"Χαίρε Πρίγκιπα. Χαίρε ω, σκοτεινό ξωτικό ερχόμενο από άλλες ηπείρους. Καταλαβαίνω την δύσκολη θέση σου και προτίθεμαι να σε βοηθήσω. Ενάντι αμοιβής φυσικά. Αλλά μπορώ να ανακόψω την ερχόμενη καταστροφή σου. Με τον δικό μου τρόπο φυσικά. Εάν θέλεις να σκεφτείς την προσφορά μου άφησε μου ένα γράμμα στην ξεχασμένη βίλα του ανατολικότερου χωριού σου. Μην μπεις στον κόπο να με ψάξεις, το ξέρεις ότι δεν θα τα καταφέρεις. Leader of the Garotte"

Τα έχει χαμένα, δεν ξέρει τι να σκεφτεί. Ένα δώρο από τους Θεούς, ένα παιχνίδι της μοίρας ή μία καλοστυμέννη παγίδα; Αλλά ίσως είναι η μόνη του ελπίδα. Αποφασίζει να το ρισκάρει. Πέρνει γραφική ύλη και απαντάει επί τόπου.

( η παρακάτω "συζήτηση" γίνεται μέσω γραμμάτων, μετά την αποτυχημένη προσπάθεια του Prince να βρει τον άγνωστο παραλήπτη του γράμματος του)

-Γιατί να με βοηθήσεις; Γιατί η Garotte να βοηθήσει εμένα και να μην με καταστρέψει;
-Άσε έξω την Garotte. Είναι δική μου δουλειά αυτή. Χρειάζομαι ένα momentum. Χρειάζομαι κάτι να με θυμούνται και να με τρέμουν. Χρειάζομαι ιστορίες να στοιχειώνουν αυτούς που θέλουν να υψώσουν κεφάλι και δεν είναι έτοιμοι για την γνώση. Χρειάζομαι να δω εάν οι ικανότητες μου είναι σε ψηλά επίπεδα.
-Άρα όλα αυτά είναι για τον δικό σου σκοπό; Απλά βρήκες την ευκαιρία, σωστά; Τι ζητάς από μένα για να το κάνεις αυτό; Πες την τιμή σου και πες μου τι θα κάνεις. Γιατί πεφτουν οι ικανότητες σου; Ο αρχηγός της Garotte είναι 30 χρονών.
-Φυσικά. Τυχοδιώκτης και καιροσκόπος. 30; Αστείο. Λες στα 30 μου να είχα τέτοια φήμη; Όχι αγαπητέ. Η πραγματική μου ηλικία είναι 72. Προφανώς δεν την αποκαλύπτω, θα πέσει η αξιοπιστία μου, θα πέσουν να με φάνε. Ήρθε η ώρα να αποσυρθώ και να κάνω την τελευταία μου δουλειά. Θα πάρω από τον αυτοκράτορα ότι ποιο σημαντικό έχει. Θα φοβηθεί. Θα κάνει πίσω. Δεν υπάρχουν πολλοί που να έχουν αυτή την ικανότητα, αλλά εγώ την έχω ακόμα. Η τιμή που θα έβαζα για κάτι τέτοιο είναι 300.000 gold. Αλλά θέλω μία διαφορετική συμφωνία. Θα μου δώσεις 150.000, θα προσλάβεις κάποια στιγμή τον γιό μου στην πόλη σου και θα του χρωστάς μία χάρη. Δεν ξέρει πιος πραγματικά είναι ο πατέρας του, δεν έχει ίδεα, απλά ότι έχει γνωστούς και μπορεί να του βρει δουλειά στην πόλη σου. Δεν θα μάθεις ποιός είναι, παρά μόνο όταν έρθει η στιγμή. Ότι δουλειά σου ζητήσει θα του την προσφέρεις. Είμαστε σύμφωνοι;
-Ένας μεγάλος δολοφόνος έχει τέτοια αγάπη για τον γιό του; Μου φαίνονται καλά αυτά που λες και συμφωνώ. Όποιος είναι άξιος, στην πόλη μου αμοίβεται αδρά. Δέχομαι την συμφωνία. Πες μου μόνο πως θα ξέρω ότι η δουλειά έχει γίνει. Ότι τα στρατεύματα του αυτοκράτορα δεν θα μου χτυπίσουν την πόρτα.
-Θα το μάθεις. Θα βουήξει το βασίλειο. Το όνομα του μεγαλύτερου Assasin που έχει ζήσει ποτέ θα ακουστεί και πάλι. Αυτό είναι το τελευταίο γράμμα που θα λάβεις από μένα και η τελευταία μου πραγματική εμφάνιση. Ήρθε καιρός να αποσυρθώ. Τα χρήματα στο ίδιο σημείο όταν γίνει η ίδια δουλειά. Έχουμε πολλά κοινά εμείς οι δύο, σε μία διαφορετική εποχή ίσως ήμασταν σαν αδέρφια Πρίγκιπα. Έχε γειά.

Μετά από έναν μήνα το μαθαίνουν όλοι οι βασιλειάδες. Ο αγαπημένος γιος του αυτοκράτορα και διάδοχος του θρόνου βρίσκεται νεκρός στο δωμάτιο του. Στο στήθος του έχει χαραγμένο ένα γράμμα. Ο τρόμος επικράτησε πάλι. Έχει σκοτώσει. Έχει σκοτώσει ξανά. Το γράμμα "K" στο στήθος του θύματος, ένα πράγμα σημαίνει. KaJar.

Image

Tue Jun 17, 2014 11:53 pm
Profile
Rookie

Πότε έχει συμβει χρονικά αυτό το γεγονός;

(΄Ελαβες το αρχείο που σου είχα στείλει στο facebook)

Wed Jun 18, 2014 5:08 am
Profile
Regular Hobby Writter

Στέκεται και τηρεί την λειτουργία του Θεού της. Είναι αποφασισμένη και με απόλυτη σιγουριά για το τι πρόκειται να κάνει. Είναι στον μεγαύτερο οίκο που έχει το πρόσωπο που της έχει σώσει τη ζωή... και του την χρωστάει. Καθώς κλείνει τα μάτια, η ζωή που έχει περάσει περνάει ξανά από μπροστά της.

Είχε πολλά προβλήματα μικρή. Από οικογένεια. Είχε ανασφάλειες... τρομερά πράγματα. Ενώ όλοι ήταν καλά, αυτή δεν ήταν, ίσως... καταθληπτική με όσα συνέβαιναν γύρω της. Παρόλ'αυτά, είχε το χαμόγελο. Προσπαθούσε... Άλλαζε συχνά και γρήγορα καταστάσεις... από την μία χαμόγελο, από την άλλη... λύπη. Ένα πράγμα την ενοχλούσε πάντα πολύ. Οι φωνές. Οι δυνατές φωνές. Δεν το άντεχε ποτέ - ακόμα και τώρα. Και μέσα στην μιζέρια της συνέβει. το αγαπημένο της πρόσωπο δεν υπήρχε πλέον. Αυτό δεν το άντεξε... Πήρε το μαχαίρι, το έπιασε σφηχτά και την απόφαση της δεν μπορούσε να την αλλάξει τίποτα. Η στιγμή που θα τελείωνε τα πάντα στρέφοντας το προς το λαιμό της. Και τότε εμφανίστηκε. Αλήθεια; Όνειρο; Όραμα; Ήταν εκεί όμως. Το ομορφότερο πλάσμα που είχε δει ποτέ. Ένας μακρυμάλλης που της έδωσε το χέρι και αυτή το πήρε αμέσως. Η ζωή της άλλαξε. Δεν την διάλεξε ένας κληρικός, δεν είδε κάπου ένα σημάδι.. την διάλεξε ο ίδιος ο ΘΕΟΣ. Με πόσους άραγε να έχει συμβεί αυτό; Να είναι μετρημένοι στο ένα χέρι;

Τον είδε για πρώτη φορά τότε. Την επόμενη ήταν στον ουρανό και έσωζε τους πιστούς και τους κατοίκους μίας πόλης. Έμενε πιστή. Μάθαινε. Υπομονετικά, με αγάπη και πραγματική, αδιαμφησβίτητη πίστη. Την ζήλευαν πολλοί. Ήταν το κάτι άλλο. Ήξερε ότι προορίζετε για μεγάλα πράγματα. Μέχρι που ήρθε το δεξί χέρι της Γροθιάς. Της είπε να πάει στην πόλη που τα 4 νέα πτηνά έχουν κάνει την φωλιά τους. Να βοηθήσει. Και όταν πήγε άκουσε για δεύτερη φορά στη ζωή της την ουράνια-βαθιά φωνή του Θεού της. Προστάτεψέ τον. Αυτόν. Αυτόν που θα γίνει ο εκλεκτός. Με τη ζωή σου. Δεν ήξερε ποιον. Μέχρι που τον είδε σε μία περιπολία. Ήταν η ομοίωσή του. Ήταν πανέμορφος. Είχε κάτι το ουράνιο και κάτι το κολάσιμο πάνω του μαζί. Ήταν αυτός. Αυτός που ο Θεός ο ήδιος διάλεξε να είναι η φωνή του για όταν φύγει. Και στην πλάτη του... στην πλάτη του... το μέγα σπαθί φτιαγμένο για αυτόν και μόνο. Ήταν αυτός για τον οποιό είχε ακούσει όλο το Βασίλειο. Άστραφτε, η πανοπλία του λευκή, αλλά μέσα της το ήξερε. Ο Μεγα Xenastro ήταν σαν αυτήν.

Τα χρόνια πέρασαν. Αυτή δυνάμωνε. Μιλούσε με τους δυνατότερους. Μιλούσε με τους ισχυρότερους. Είχε κερδήσει την εύννοια πολλών. Ήταν η γλύκα της σε συνδιασμό με την πίστη και την δύναμή της. Το έβλεπε και ο "Master of Coins". Ήταν ότι χρειαζόταν για να πάει μπροστά αυτή η πόλη. Αυτό που σκεφτόντουσαν. Η δύναμη μου θα εξαπέλυαν όταν χρειάζοταν.
Έζησε πολλά. Πόνεσε πολύ. Ειδικά όταν ένας από τους μέντωρές της, ο Xenastro πέθανε. Έχασε τον κόσμο της για άλλη μία φορά. Δεν μπορούσε να το πιστέψει. Μέχρι που βρήκε την δύναμη της και πίστεψε πάλι απόλυτα. Τότε άκουσε πάλι την φωνή ΤΟΥ. O Xenastro με πρόδωσε, Ο διάδοχος θα έχει το σπαθί του. Θα οδηγήσει την Θρησκεία στο επόμενο βήμα.

Τα χρόνια πέρασαν. Αυτή δυνάμωνε. Μία γλυκιά γυναίκα που χαίρει την εκτίμηση όλων. Και τον σεβασμό όλων. Ακόμα και των αρχόντων που δεν συμπαθούν την Θρησκεία της. Μέχρι την μέρα που τα όνειρα της ταράχτηκαν. Το ένιωσε ότι μία σκιά μπήκε στο Celestial Plane. Μία σκιά τους έκανε πάνω κάτω. Και η σκιά ήταν στο δωμάτιο της. Μαζί με το αντικείμενο. Μάζι με μία Μωβ πανοπλία - δείγμα ανωτερότητας από τους άλλους πιστούς. Ήταν όμως εκεί. Ήξερε. Ήξερε τι έπρεπε να κάνει. Ηρθε η ώρα της. Ήρθε η ώρα της ανατροπής. Ήρθε η ώρα όλοι να δουν πως έγινε το μικρό - φοβισμένο κοριτσάκι.

Ανοίγει τα μάτια της και βλέπει την γεμάτη εκκλησία. Περασμένο στην πλάτη της είναι ο Vatoris - The Dominator. Χαμογελάει, αυτή, η εκλεκτή του Valeris. Και είναι γυναίκα. Αυτή, η Killiel.

Image

Sat Oct 11, 2014 3:27 am
Profile
Reply to topic   [ 18 posts ]  Go to page Previous  1, 2