View unanswered posts | View active topics It is currently Sun Dec 15, 2019 11:46 am

Reply to topic  [ 8 posts ] 
 Τι RPG θα θέλατε να δοκιμάσουμε σε one shot? 
Author Message
King Spammer

Post Τι RPG θα θέλατε να δοκιμάσουμε σε one shot?
Σιγουρα όλοι μας ανά διαστήματα έχουμε ακούσει για RPG ή έχουμε δει να παίζουν και το ζηλέψαμε ή έχουμε δει στα ράφια μαγαζιών όμορφους τίτλους και ακριβά κουτιά. Όμως πάντα ήμασταν στο "δεν είμαι σίγουρος, πρέπει να το δοκιμάσω, φαίνεται δύσκολο, που να βρω κόσμο να το παίξω κτλ..."

Από την άλλη υπάρχουν και αυτοί οι τρελαμένοι που ότι καινούργιο έχει βγει πάνε και το αγοράζουνε, ή τέλος πάντων ότι θεωρούν ότι "πρέπει" να έχουν στη βιβλιοθήκη τους αλλά ποτέ δεν βρήκαν χρόνο να το διαβάσουν ή να παίξουν.

Και στις δύο περιπτώσεις ένα one shot πείθει :D

Τι θα ήθελα λοιπόν να δω:

One Ring (Cubicle 7)
DC Adventures
DnD Next
DnD 1st Edition
Fiasco

Mon Apr 29, 2013 12:46 pm
Profile YIM
Mega Zuper Spammer

Post Re: Τι RPG θα θέλατε να δοκιμάσουμε σε one shot?
The Secret of Zir'An
Cthulhutech
Traveller
Little Fears

Mon Apr 29, 2013 1:19 pm
Profile
Rookie

The Riddle of Steel.
Warhammer 40k: The Black Crusade

"The trouble with the world is that the stupid are so confident while the intelligent are full of doubt."
-Bertrand Russell

Tue Apr 30, 2013 4:52 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

SigniferLux wrote:
The Riddle of Steel.

Προτείνω το Quick Start κι αυτό με βαριά καρδιά... Καλές προθέσεις, καλούτσικος σχεδιασμός, μεγάλη αποτυχία εν γένει. Ακόμα και μένα με κούρασε!

Wed May 01, 2013 2:30 am
Profile
Regular Hobby Writter

καλημερα ! Εγω εχω να προτηνω :

1) αρκετοι ειχαν πει οτι θα ηθελαν οπως και εγω να τρεχουν ταυτοχρονα mage,warewolf,vimpire,demon & hunter και στο τελος να γινει ενα mass event που θα τους αναγκασει να πανε ολοι μαζι η να τις παιξουνε η και τα 2 !!θα μπορουσε να τρεξει ενα σαββατο οπου θα ξεκινισουμε απο νωρις 5-6 το απογευμα και θα καταληξει καπου καποια ωρα.DMs εχουμε αρκετους εχω να προτηνω : Σοφια , Ορεστης , Σωκρατης , Q , Στελλα και Στελλιος διαλιεχτεεεεεε!!

2) με κεφαλι τον Στρατη θα μπορουσαμε να παιξουμε αρχοντα και να χωριστουμε σε ομαδες αναλογα με τις περιοχες που εγιναν καποια event (βασικα για την ιστορια) τα οποια υποστιριζαν την συντροφια η να εχουμε σαν τραπεζι και την συντροφια !

3) dnd οποια εκδωση θελετε μια ιστορια οπου οι παιχτες θα πρεπει να αντιμετοπισουν ενα μεγαλο κακο που ερχετε βαθια μεσα απο τα dangeon και θα πρεπει να μπουν εκει σε διαφορετικα τραπεζια (διαφορετικες εισοδους )και να πολεμισουν το μεγαλο κακο που θελει να ερθει στην επιφανια και να τα καταστρεψει ολα (τερατα,παγιδες,δυσκολες αποφασεις ,αινιγματα κλπ) // αν ειναι 4 μπορω να ειμαι dm η ακομα και να το οργανοσω.

Αυτα ειχα στο μυαλο μου και ταυτοχρονα θα ηθελα να τα δω.Και οπως σωστα εχει πει και ο Νοκτουρν (το εκτελεσα ) θα ηταν προτημοτερο να μην γινει κριτικη στις ιδεες μου αλλα να γινουν προτασεις που θα ειναι ποιο παραγωγικο!!

(το μεταφερω και εδω γιατι δεν ξερω που πρεπει να το γραψω και να πιανετε :lol: :P :) :D )

Εν τη προαιρέσει η μοχθηρία και το αδικείν:η μοχθηρία και η αδικία υπάρχουν από πρόθεση [και όχι τυχαία ή κατά λάθος]

Το εύδαιμον το ελεύθερον, το δ’ ελεύθερον το εύψυχον:ευτυχισμένοι είναι οι ελεύθεροι και ελεύθεροι είναι οι γενναίοι

Ένας στενόμυαλος άνθρωπος δεν έχει άλλο τρόπο να δείξει ότι είναι άξιος, από το να προσπαθεί να περνάει πάντα το δικό του.

Philip Sidney, 1554-1586, Άγγλος ποιητής & αυλικός

Είναι αδύνατη η συζήτηση με κάποιον που προσποιείται πως δεν ψάχνει την αλήθεια αλλά την κατέχει ήδη.

Romain Rolland, 1866-1944, Γάλλος συγγραφέας, Νόμπελ 1915

Fri May 17, 2013 6:03 am
Profile
King Spammer

hector wrote:

(το μεταφερω και εδω γιατι δεν ξερω που πρεπει να το γραψω και να πιανετε :lol: :P :) :D )

Καλά έκανες σωστό μέρος :D

Fri May 17, 2013 10:22 am
Profile YIM
Mega Zuper Spammer

hector wrote:
.....
2) με κεφαλι τον Στρατη θα μπορουσαμε να παιξουμε αρχοντα.....

συγνώμη για το σχόλιο αλλά με την πρώτη ματιά διάβασα με το κεφάλι του Στρατή και μου βγήκε κάπως :oops:

Fri May 17, 2013 6:03 pm
Profile
Rookie

Αν δεν είναι επί πίνακι, δε λέει... :P

Fri May 17, 2013 11:44 pm
Profile
Reply to topic   [ 8 posts ]