View unanswered posts | View active topics It is currently Sun Dec 15, 2019 4:26 am

Reply to topic  [ 7 posts ] 
 Volley & Bayonet 
Author Message
Mega Zuper Spammer

Post Volley & Bayonet
Sacile 1809

Το 1809, καθώς οι μονάρχες της Ευρώπης έβλεπαν τον ως τότε ανίκητο Γαλλικό στρατό του Ναπολέοντα να μην μπορεί να κυριαρχήσει επί των αδύναμων αλλά ψυχωμένων Ισπανών, γεννήθηκε η ιδέα στους μεγάλους αντιπάλους της Γαλλίας, την Αγγλία και την Αυστρία, μιας νέας εκστρατείας που θα σταματούσε την ολοένα αυξανόμενη επέκτασή της.
Οι προετοιμασίες κράτησαν μέχρι την άνοιξη, και οι Αυστριακοί εξαπέλυσαν μια πολλαπλή επίθεση, στη νότια Γερμανία, στην Πολωνία, τη Δαλματία και την Ιταλία. Καθώς ο Ναπολέοντας οργάνωνε τη Μεγάλη Στρατιά του στη Γερμανία, ανέθεσε στο θετό του γιο Eugene de Beauharnais την άμυνα της Ιταλίας. Ο Αρχιδούκας Johann, αδελφός του Αυτοκράτορα της Αυστρίας, εισέβαλλε στην Ιταλία με ασυνήθιστη για τους στρατούς της Αυτοκρατορίας ταχύτητα. Ο Eugene κινήθηκε εναντίον των Αυστριακών επιθετικά, με την πεποίθηση ότι -όπως και το 1796, το 1800, και το 1805- η εμπειρία και ορμητικότητα των Γάλλων στρατιωτών θα σάρωνε τους αντιπάλους του. Μόλις εντόπισε την κύρια Αυστριακή δύναμη, και παρά την αιματηρή απόκρουση της προφυλακής του, αποφάσισε να της επιτεθεί. Το πρωί της 16ης Απριλίου 1809, πρώτη μάχη του πολέμου δόθηκε κοντά στο Sacile.

Οι κανόνες Volley & Bayonet είναι σχεδιασμένοι για παιχνίδια που αναπαριστούν μεσαίες και μεγάλες μάχες των πολέμων που συγκλόνισαν την Ευρώπη από το 1700 έως το 1900 (ενδεικτικά, στο Sacile οι δύο πλευρές είχαν συνολικά περίπου 65,000 άνδρες). Οι παίκτες αναλαμβάνουν τους ρόλους των διοικητών Στρατιών, Σωμάτων Στρατού και Μεραρχιών, και κάθε στοιχείο αντιπροσωπεύει από 1,500-3,000 στρατιώτες.

ΣΑΒΒΑΤΟ 30/11/2013 και ώρα 11:00 θα γίνει παρουσίαση-επίδειξη του παιχνιδιού με μινιατούρες

περιμένουμε την συμμετοχή σας

Φέρτε μόνο την καλή σας διάθεση

Wed Nov 27, 2013 12:13 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

Post Re: Volley & Bayonet
Θα είμαι εκεί με την καλή μου διάθεση και μόνο :lol: :lol: :lol: . Θα ήθελα να είμαι με τους Αυστριακούς γιατί οι Γάλλοι θα μου πέσουν βαριοί :P .

Wed Nov 27, 2013 12:36 pm
Profile
Am I a bot?

Ως συνένοχος για το παιχνίδι του Σαββάτου θέλω να ευχαριστήσω κατ'αρχήν τον ΕΣΠΑΙΡΟ για τη φιλοξενία και κυρίως τους παίκτες για την καλή τους διάθεση. Ελπίζω να πέρασαν όλοι καλά!
Το παιχνίδι πήγε περίπου ανάποδα απ'ότι η ιστορική μάχη. Ενώ το 1809 ο Eugene έριξε όλο του το βάρος στα δεξιά και ήταν πολύ διστακτικός στα αριστερά, το 2013 ο αντ'αυτού Ευγένιος αποφάσισε να κερδίσει το παιχνίδι στα αριστερά του. Αντίστοιχα οι Αυστριακοί, που το 1809 είχαν επιχειρήσει να κυκλώσουν το αριστερό της Γαλλικής παράταξης, το Σάββατο ήταν πολύ προσεκτικοί εκεί αλλά ορμητικότεροι στο δεξί των Γάλλων.
Το τελικό αποτέλεσμα ήταν μια ισοπαλία (καθώς η κάθε πλευρά είχε υπό τον έλεγχό της δύο από τους συνολικά τέσσερις δρόμους), αλλά με βαριές Αυστριακές απώλειες.
Αν υπάρχουν ερωτήσεις, σχόλια, ή ό,τι άλλο σχετικά με το Σαββατιάτικο ή τους κανόνες γενικότερα, ευχαρίστως να τα δούμε σε αυτό το thread.
Game On!

Άρης Κ.

Υ.Γ. Μερικές φωοτγραφίες από το παιχνίδι- οι φιγούρες είναι στα 20mm από τις συλλογές των Ντίνου Αντωνιάδη (η πλειοψηφία), Μίλτου Μιχαλόπουλου και Δημήτρη Κοντού.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Mon Dec 02, 2013 8:17 pm
Profile
Mega Zuper Spammer

η κοιλιά μου πρωταγωνιστεί :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Tue Dec 03, 2013 9:37 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Guldor wrote:
η κοιλία μου πρωταγωνιστεί :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

o megalos protagonistis xaxaxa. tha anebaso photos sintoma. ena megalo eyxaristo ston Ari pou mas xarise ena poli eyxaristo apogeyma ante na ta poume pali sta pedia ton maxon

FOR THE EMPEROR!!!

In brightest day, in blackest night,
No evil shall escape my sight
Let those who worship evil's might,
Beware my power...Green Lantern's light!

Thu Dec 05, 2013 5:40 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Image

Image

Image

Image

Image

Image

FOR THE EMPEROR!!!

In brightest day, in blackest night,
No evil shall escape my sight
Let those who worship evil's might,
Beware my power...Green Lantern's light!

Sun Dec 15, 2013 5:49 pm
Profile
Am I a bot?

Ωραίες φωτό!
Είδες η τεχνολογία; Ενώ οι δικές μου που είναι με την παλιά καρβουνοκίνητη... :D
Αρης Κ.

Mon Dec 16, 2013 11:25 am
Profile
Reply to topic   [ 7 posts ]