View unanswered posts | View active topics It is currently Sun Nov 17, 2019 12:15 am

Reply to topic  [ 12 posts ] 
 The Future of BloodBowl Leagues 

Τι θα γίνει στην επόμενη League; (Παρακαλώ διαβάστε το post παρακάτω πριν ψηφίσετε)
Poll ended at Sun Sep 07, 2014 1:43 pm
Οι ομάδες θα γίνουν reset, αλλά από εδώ και πέρα τα έπαθλα θα μένουν στον προπονητή. 18%  18%  [ 3 ]
Θα συνεχίσει το σύστημα ως έχει, μέχρι να τελειώσουν οι 4 major Leagues. 82%  82%  [ 14 ]
Total votes : 17

The Future of BloodBowl Leagues 
Author Message
Regular Hobby Writter

Post The Future of BloodBowl Leagues
Καλησπέρα κυρίες και κύριοι,

Ύστερα από δύο συνεχόμενες League με το σύστημα των PRP, πλέον όλοι έχουμε μια σφαιρική εικόνα. Σε πολλούς αρέσει, σε άλλους όχι. Παρόλα αυτά, επειδή έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν θέλω να είμαι δικτάτορας, παρότι εγώ είμαι ικανοποιημένος με το πως τρέχουν οι Leagues, θα αφήσω το κοινό να αποφασίσει τι θέλει.

Πέρυσι είχε γίνει η ίδια κουβέντα και είχε αποφασιστεί να παίξουμε με το σύστημα των PRP όπως διαμορφώθηκε ύστερα από κουβέντα με τους ίδιους τους παίκτες. Όπως και τότε, έτσι και τώρα, εγώ θα θέσω τα υπέρ και τα κατά.

Για αρχή, το βασικότερο από όλα, είναι ότι με το να συνεχίζονται οι ίδιες ομάδες από league σε league, βλέπουμε εξέλιξη και των ομάδων και των παικτών. Επιπλέον αναδεικνύονται ομάδες όπως Nurgle, Chaos, Vampires και γενικά ομάδες που στην αρχή είναι ιδιαίτερα αδύναμες και χρειάζονται πολύ υπομονή για να στηθούν σωστά. Όλοι γνωρίζουμε ότι το BloodBowl έχει πολλών ταχυτήτων ομάδες. Για να είναι όλες κατάλληλες για Leagues, θα πρέπει να υπάρχει ένα χρονικό περιθώριο, παραπάνω από έξι ή επτά αγώνες. Τέλος, θέλω να δηλώσω πως τα στατιστικά δείχνουν ότι ομάδες που δημιουργήθηκαν με PRP μπορούν να σταθούν εύκολα απέναντι σε “παλιές” ομάδες και μάλιστα να σηκώσουν και την κούπα (Ναι, η ομάδα του Χρήστου ήταν φτιαγμένη με PRP).

Από την άλλη, αν κάποιος παίκτης φτιάξει ομάδα με PRP, και ειδικά αν είναι άπειρος, δεν θα μπορέσει να προσαρμοστεί εύκολα και να παίξει ενάντια σε αντιπάλους που θα έχουν πολύ πιο ακριβή ομάδα. Σίγουρα το συγκεκριμένο σύστημα ενδείκνυται για παλιούς παίκτες.

Να θυμίσω ότι στο παρελθόν που είχαμε reset σε κάθε league, δεν βλέπαμε ποικιλία σε ομάδες, κάτι το οποίο τώρα δεν ισχύει. Τέλος, αν όντως επικρατήσει το reset, θα πρέπει κάπως να επιβραβεύονται αυτοί που σήκωσαν την κούπα. Οπότε τα έπαθλα θα μένουν στον προπονητή και ο Χρήστος στην νέα του ομάδα θα έχει και τα δύο έπαθλα. Αν επικρατήσει το σύστημα των PRP, τότε δεν αλλάζει τίποτα και συνεχίζουμε για άλλες δύο league ως έχει, ώστε να ολοκληρωθούν οι τέσσερις major leagues!

Sun Aug 03, 2014 1:43 pm
Profile
Am I a bot?

Post Re: The Future of BloodBowl Leagues
Να μείνει ως έχει και να αλλάξει όταν τελειώσουν οι 4 leagues πιστεύω εγώ. Απλά όσοι θέλουμε να φτιάξουμε πάλι ομάδα με PRP πότε θα το κάνουμε αγαπητέ Stelio Kontos?

Sun Aug 03, 2014 2:56 pm
Profile
Regular Hobby Writter

Zeniath wrote:
Να μείνει ως έχει και να αλλάξει όταν τελειώσουν οι 4 leagues πιστεύω εγώ. Απλά όσοι θέλουμε να φτιάξουμε πάλι ομάδα με PRP πότε θα το κάνουμε αγαπητέ Stelio Kontos?

Από Σεπτέμβρη θα γίνουν οι νέες ομάδες! Μία - δύο βδομάδες πριν αρχίσει η νέα league!

Sun Aug 03, 2014 5:43 pm
Profile
King Spammer

Θα ειμαι ειλικρινής εγώ θέλω reset γιατί θεωρώ ότι ξεφεύγει φέτος και δεν θα έχει νόημα από την άλλη όμως ισχύει ότι δεν τρέχω εγώ τη λίγκα και παίζω σε μια λίγκα που τρέχει ένας. Άρα για μένα έχει σημασία τι θέλει αυτός που τρέχει και αν δεν κάνω λάθος αυτό που θες ειναι να συνεχιστούν σωστά?

Sun Aug 03, 2014 5:46 pm
Profile YIM
Regular Hobby Writter

Nocture wrote:
Θα ειμαι ειλικρινής εγώ θέλω reset γιατί θεωρώ ότι ξεφεύγει φέτος και δεν θα έχει νόημα από την άλλη όμως ισχύει ότι δεν τρέχω εγώ τη λίγκα και παίζω σε μια λίγκα που τρέχει ένας. Άρα για μένα έχει σημασία τι θέλει αυτός που τρέχει και αν δεν κάνω λάθος αυτό που θες ειναι να συνεχιστούν σωστά?

Το είπα εξ αρχής! Δεν θέλω να τρέχω κάτι που δεν αρέσει στους υπόλοιπους! Ο καθένας ψηφίζει ό,τι θέλει. Όντως κάποιες ομάδες ξεφεύγουν, αλλά δεν έχουμε δει ποτέ πως πάει πάνω από 2 leagues. Τάσο, για αυτό έβαλα poll. Αλλιώς θα έλεγα "Εγώ έτσι το θέλω, έτσι θα παιχτεί!". Οπότε παρακαλώ τον καθένα να ψηφίσει όπως πιστεύει εκείνος!

Sun Aug 03, 2014 6:34 pm
Profile
Mega Vicious Carnivore

Τα εχω πει απο κοντα, τα ξαναλεω εδω:
Περιμενω καινουριους παικτες και ο συνδυασμος καινουριων παικτων με σχετικα αρχικες ομαδες, απεναντι σε μεγαθηρια, μαλλον θα τους αποθαρυνει...
σαφως μια λιγκα πρεπει να εχει πολλα παιχνιδια για αναδυκνειονται καποιες ομαδες, αλλα μπορουμε να προσαρμοσουμε τα παιχνιδια, ωστε να ειναι περοσσοτερα και να μην εχει αγχος κανεις...

Mon Aug 04, 2014 4:03 pm
Profile
Mega Vicious Carnivore

επισης, γιατι τωρα ειδα τους ψηφους, να θυμηθουν οσοι ξεκινησανε τα τελευταια 4 χρονια (σχεδον ολοι δηλαδη...) οτι οι παλιοτεροι καναμε οτι ηταν δυνατον για να σας βαλουμε στο παιχνιδι , δεν ειπε ποτε κανεις μας οχι στο reset, παιζαμε για μαθετε και οι υπολοιποι. Το μονο που ζηταω ειναι να κανετε το ιδιο...

Mon Aug 04, 2014 4:08 pm
Profile
I try to become Mega Zuper Spammer

Reset reset reset, όλο reset... Έχω βαρεθεί να ξεκινάω με ομάδα τους ενός εκατομμυρίου. Παιδιά, όσοι θέλετε ομάδες εντελώς αρχικές, υπάρχουν και τα φιλικά παιχνίδια γι αυτό. Ή και τα τουρνουά. Όποιος το ψήνει για τουρνουά, ας πάρει την πρωτοβουλία να δημιουργήσει ένα. Στην league τα πράγματα είναι πιο βαριά και πρέπει να είναι. Και όσον αφορά τη διαφορά σε αξία ομάδων... Έχω δει πολλές φορές μικρότερες ομάδες να νικάνε μεγαλύτερες.

Και μην ξεχνάμε ότι το φετινό πρωτάθλημα το πήρε ο Χρήστος, ο οποίος έφτιαξε αρχική ομάδα, αντιμετώπισε μεγαθήρια, έχασε τους 3 πιο σημαντικούς παίχτες του από "death apothecary death" και στο τέλος απλά κυριάρχησε.

Άγγελος: "Ας με κάνανε κι εμένα Πρωθυπουργό για μια μέρα και θα 'βλεπες!"

Αρκάς: Η Ζωή Μετά
_______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ .

Αστερίξ: Οβελίξ, αντί να τσακώνεσαι προσπάθησε να μάθεις πού είναι οι αιχμάλωτοι
Οβελίξ: Αστερίξ, δεν γίνεται τίποτα. Πριν από τη μπούφλα δεν θέλουν να απαντήσουν και μετά δεν μπορούν

Tue Aug 05, 2014 10:30 am
Profile
Regular Hobby Writter

Owyn wrote:
Και μην ξεχνάμε ότι το φετινό πρωτάθλημα το πήρε ο Χρήστος, ο οποίος έφτιαξε αρχική ομάδα, αντιμετώπισε μεγαθήρια, έχασε τους 3 πιο σημαντικούς παίχτες του από "death apothecary death" και στο τέλος απλά κυριάρχησε.

εκανα απλα αυτο που κανω παντα ...Τι θες να πεις με αυτο ? Εχω παρει καλες συμβασεις με διαφορα Νεκροταφεια......πρεπει να βγαλω κι εγω το ψωμι μου έντιμα.....
Εσας δεν ειχα την τιμη να σας εχω πελάτες ...σ'αυτην θελετε να γίνετε? εχω καταπληκτηκες τιμές στους 2 ο ενας ειναι δωρεαν.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Tue Aug 05, 2014 1:53 pm
Profile
Rookie

Λευκο. Δεν μπορω να πω ποιο ειναι καλυτερο?

Mon Aug 18, 2014 12:58 pm
Profile

Image

Wed Aug 20, 2014 9:20 am
Profile WWW

Νομίζω ότι με το αποτέλεσμα που βλέπω η απόφαση έχει ήδη βγει. 12 - 3. Επιτέλους κυριάρχησε για μια φορά η λογική.

Πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι με το σύστημα των PRP, οι παίχτες, "παλιοί" και "νέοι" (αφού σας αρέσει να χωρίζετε συνέχεια τον Έσπαιρο σε στρατόπεδα θα παίξω για μια φορά και μόνο το παιχνίδι σας), έμαθαν να ψάχνουν και να βρίσκουν νέους τρόπους να φτιάχνουν ομάδες και να κερδίζουν παιχνίδια ενάντια σε ομάδες που για κάποιους θεωρείται αδύνατο να νικηθούν. Είδαμε το Χρήστο με την κατεστραμένη ομάδα του να νικάει 4-1 την υπερομάδα του Στέλιου. Είδαμε εμένα και το Χατζόπουλο να νικάμε την υπερομάδα των 2 εκατομμυρίων του Δημήτρη. Είδαμε επίσης το Στέλιο και το Χρήστο να νικάνε την υπερομάδα του Αθανασίου.

Επίσης είδαμε να χρησιμοποιούνται skills τα οποία ποτέ δεν επρόκειτο να χρησιμοποιηθούν σε άλλη περίπτωση. Skills όπως το Shadowing, το Fend, το Side Step, το Strip Ball το Wrestle και πολλά άλλα. Και όχι μόνο. Είδαμε άτομα να παίρνουν skills για να κάνουν counter άλλα skills. Sure Hands VS Strip Ball, Wrestle VS Block, Tackle VS Dodge και άλλα.

Τέλος, είδαμε και skill combos. Jump Up + Piling On, Dump-Off + Nerves of Steel, Fend + Side Step, Sure Hands + Extra Arms, Pass Block + Catch.

Αυτό το σύστημα λοιπόν, όσο άδικο ή χαζό μπορεί να φαίνεται για κάποιους, είναι ένα σύστημα το οποίο μας έχει κάνει όλους μας καλύτερους παίχτες. Και είμαι σίγουρος ότι κάποιοι από εμάς μέσα στον Έσπαιρο παίζει να είναι μέσα στους καλύτερους παίχτες σε όλη την Ελλάδα (και προφανώς δεν λέω εμένα, εγώ μόνο skaven ξέρω να παίζω).

Υπάρχει κάτι που ονομάζεται εξέλιξη. Εάν μένουμε συνέχεια στα ίδια και τα ίδια δεν πρόκειται να εξελιχθούμε και να γίνουμε καλύτεροι. Όποιοι δεν θέλουν να εξελιχθούν, μπράβο τους, δεν τους κατακρίνω για την επιλογή τους. Αλλά είναι κρίμα να κρατάνε και τους άλλους πίσω.

Γι αυτό λοιπόν θα το ξαναπώ. Ένα μεγάλο ΟΧΙ στο reset. Let the game run its course.

Και επίσης, συγχαρητήρια στο Στέλιο για την όλη διοργάνωση της league. Από τη στιγμή που άρχισε να τρέχει το bloodbowl ο Στέλιος, το παιχνίδι έχει εξελιχθεί σε κάτι πολύ ανώτερο, καθώς επίσης και εμείς που παίζουμε έχουμε μάθει πολύ περισσότερα πράγματα, και οι "παλιοί" και οι "νέοι" παίχτες (και τα δύο στρατόπεδα δηλαδή). Λίγοι δυστυχώς το αναγνωρίζουν, αλλά δεν πειράζει.

Άγγελος: "Ας με κάνανε κι εμένα Πρωθυπουργό για μια μέρα και θα 'βλεπες!"

Αρκάς: Η Ζωή Μετά
_______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ .

Αστερίξ: Οβελίξ, αντί να τσακώνεσαι προσπάθησε να μάθεις πού είναι οι αιχμάλωτοι
Οβελίξ: Αστερίξ, δεν γίνεται τίποτα. Πριν από τη μπούφλα δεν θέλουν να απαντήσουν και μετά δεν μπορούν

Wed Aug 20, 2014 10:35 am
Profile
Reply to topic   [ 12 posts ]